Aktuálne spravodajstvo - Mesto Nitra

Aktuálne spravodajstvo

Islamisti zverejnili popravu desiatok etiópskych kresťanov

Jednu časť etiópskych kresťanov popravili islamisti sťatím na pláži a druhú skupiny zastrelili na púšti.KÁHIRA 19. apríla (WEBNOVINY) - Islamský štát (IŠ) zverejnil v nedeľu video, ktoré podľa jeho údajov ukazuje popravu 30 etiópskych kresťanov v Líbyi. Autenticitu videa nie je možné overiť, avšak záznam je podobný tým, ktoré islamisti zverejnili už v minulosti. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Na videu extrémisti popravia skupinu mužov sťatím na pláži a druhú skupinu zastrelia na púšti. Islamisti v Líbyi vo februári zverejnili podobnú nahrávku, na ktorej zachytávajú popravu 21 egyptských kresťanov. Egypt v reakcii uskutočnil nálety na ich pozície v Líbyi. Posledné video má 29 minút a zverejnili ho na webových stránkach IŠ považovaných za oficiálne. Zajatci sú na ňom prezentovaní ako "stúpenci kríža z nepriateľskej etiópskej cirkvi". IŠ ovláda rozsiahle časti Iraku a Sýrie, extrémisti však momentálne ťažia aj z konfliktov v iných krajinách regiónu, ako je Líbya či Jemen. Odporúčame: Islamisti šíria sexuálny teror, znásilňujú ženy aj mužov V Líbyi útočil Islamský štát, priznal sa na Twitteri Islamský štát zaútočil na hlavné mesto provincie Anbár Švédsko sa zapája do boja proti islamistom, vyšle vojakov

logo Islamisti zverejnili popravu desiatok etiópskych kresťanov

Volejbalistky Slávie potvrdili dominanciu, majú 15 titulov

Bratislavská Slávia je historicky jednoznačne najúspešnejší slovenský volejbalový klub. V doterajších 23 ročníkoch najvyššej republikovej súťaže ani raz jej hráčky nechýbali vo finále.SPIŠSKÁ NOVÁ VES 19. apríla (WEBNOVINY) - Klub VK Slávia EU Bratislava aj v sezóne 2014/2015 potvrdil, že mu právom patrí honor najúspešnejšieho ženského volejbalového zoskupenia na Slovensku. Jeho hráčky získali pätnásty titul slovenských šampiónok od vzniku samostatnej republiky v roku 1993. Otočili takmer prehratý zápas "Slávistky" tento raz prekonali vo finále play-off hráčky VK Spišská Nová Ves, uspeli 3:1 na zápasy. V sobotňajšom štvrtom dueli na palubovke Spišiačok zvíťazili volejbalistky Slávie napriek manku 0:2 na sety tesne 3:2. Neúspešný vstup hosťujúceho družstva do zápasu sa podľa trénera Slávie Martina Hančíka výrazne podpísal pod priebeh stretnutia. "Tento zápas, aj keď to možno vyznie divne, sa naozaj dal vyhrať len za stavu 0:2. My sme v tom momente už nemali čo stratiť a súper to psychicky nezvládol. Domáce začali robiť oveľa viac chýb, vtedy som povedal dievčatám, že stačí, ak vyhráme jeden set a už to pôjde, pretože Spišská hrá vo finále po prvý raz - a to nie je ľahké," citovala Hančíka oficiálna internetová stránka Slovenskej volejbalovej federácie (SVF). Odporúčame: Slovenky Dubovcová a Nestarcová sa stali majsterkami ČR Kouč Spišskej ocenil kvalitu Slávie "Myslím, že víťazstvo sme si zaslúžili, lebo sme bojovali, začal nám vychádzať servis, začali sme byť odvážnejší a chytili sme sa v obrane. Ďakujem dievčatám a zároveň im gratulujem k titulu," doplnil kormidelník majstrovského tímu. Kvalitu družstva Slávie ocenil po dueli aj kouč VK Spišská Nová Ves Ondrej Spišák. "Mali sme veľmi dobrý nástup, dobre sme útočili, vychádzal nám servis, ustáli sme prvé dva sety na prihrávke a to nás vystrelilo do vedenia 2:0. Potom súper prestriedal zostavu, vymenil hráčky na postavení, začal byť agresívnejší. Nám dochádzali fyzické sily, kazili sme podanie, v útoku sme narážali na plný blok. Tie elementy, ktoré nás zdobili prvé dva sety, nám odišli," skonštatoval pre svf.sk Spišák a dodal: "Musím priznať, že o ten kúštik bola Slávia lepšia a zaslúžene vyhrala. Gratulujem jej k titulu." Vo finále nechýbali ani raz Slávia je historicky jednoznačne najúspešnejší slovenský volejbalový klub. V doterajších 23 ročníkoch najvyššej republikovej súťaže ani raz jej hráčky nechýbali vo finále. Pätnásťkrát z neho vyšli úspešne. Zvyšných osem titulov si rozdelili volejbalistky Žiliny (2), Senice (3) a Doprastavu Bratislava (3). Počas ostatných ôsmich extraligových ročníkov získala Slávia majstrovský titul päťkrát. Vo zvyšných troch sezónach predmetného obdobia sa tešili hráčky Doprastavu, ktorý v ročníku 2014/2015 vystupoval v súťaži pod názvom Bratislavský volejbalový klub.

logo Volejbalistky Slávie potvrdili dominanciu, majú 15 titulov

Agentúra S&P potvrdila ratingy Ruska, ekonomika má slabiny

Rating Ruska ohrozuje relatívne slabá pozícia ruských politických inštitúcií, slabé príjmy krajiny a vyhliadky rastu, vyjadrila sa agentúra S&P.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) potvrdila dlhodobý rating záväzkov Ruska v cudzej mene na stupni BB+ a dlhodobý rating záväzkov krajiny v domácej mene na stupni BBB-. Agentúra zároveň potvrdila krátkodobý rating záväzkov Ruska v cudzej mene na stupni B a krátkodobý rating záväzkov v domácej mene na stupni A-3. Týmto hodnoteniam agentúra pridelila negatívny výhľad. Rating Ruska podľa agentúry S&P ohrozuje relatívne slabá pozícia ruských politických inštitúcií, slabé príjmy krajiny a vyhliadky rastu. To by malo zhoršiť konkurencieschopnosť ekonomiky a taktiež podnikateľskú a investičnú klímu krajiny. Podľa S&P má ruská ekonomika štrukturálne slabiny, keďže je závislá na uhľovodíkových a iných komoditách. Agentúra predpokladá, že sankcie voči Rusku ostanú v platnosti aj v období, ktoré už prognóza nesleduje, pričom sa nepodarí vyriešiť konflikt na Ukrajine.

logo Agentúra S&P potvrdila ratingy Ruska, ekonomika má slabiny

Elektrárne ukončili odstávku prvého bloku v Mochovciach

Odstávka na prvom bloku zahŕňala úplné vyvezenie paliva z reaktora a oddrenážovanie reaktora kvôli privareniu novej potrubnej trasy núdzového chladenia reaktora, využívanej v prípade ťažkej havárie.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Slovenské elektrárne ukončili v piatok generálnu odstávku prvého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Odstávka na prvom bloku zahŕňala úplné vyvezenie paliva z reaktora a oddrenážovanie reaktora kvôli privareniu novej potrubnej trasy núdzového chladenia reaktora, využívanej v prípade ťažkej havárie. "Ide o jedno z opatrení zameraných na prevenciu ťažkých havárií, ktoré majú byť zrealizované do konca tohto roka," informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Po vykonaní údržby sa urobila pevnostná tlaková skúška, ktorá preukázala tesnosť primárneho okruhu a pripravenosť na prevádzku. Táto strednodobá odstávka bola prvou v tohtoročnom pláne generálnych odstávok slovenských atómových elektrární. "Odstávky a opravy sú štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne a uskutočňujú sa podľa dlhodobo plánovaného procesu," konštatovala Burdová. Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Hrubý výkon každého z blokov bol v roku 2008 zvýšený zo 440 na 470 megawattov. Tretí a štvrtý jadrový blok v súčasnosti elektrárne dostavujú. Každý blok AE Mochovce vyrobí ročne vyše tritisíc GWh elektrickej energie, čo pokrýva približne 11 percent spotreby elektrickej energie na Slovensku.

logo Elektrárne ukončili odstávku prvého bloku v Mochovciach

Ceny ropy oslabili z tohtoročných maxím, zlato vzrástlo

Americký Federálny rezervný systém bude i naďalej smerovať k tohtoročnému zvýšeniu úrokových sadzieb. Obchodovanie so zlatom je citlivé na zmeny monetárnej politiky. Zvýšenie sadzieb by dolár posilnilo.NEW YORK 19. apríla (WEBNOVINY) - Ceny ropy v piatok klesli zo svojich tohtoročných maxím. Za celý týždeň však britská ropa Brent posilnila o 9,6 percenta, čo je najväčší nárast za viac ako päť rokov. Dôvodom je napätie na Blízkom východe a zníženie výroby v USA. Americká ropa zaznamenala piaty týždeň rastu po sebe, keď si pripísala 7,9 percenta. Je to najvýraznejší nárast od februára 2011. Júnové dodávky ropy Brent poklesli v piatok o 53 centov na 63,45 USD za barel. Májové dodávky americkej ropy zlacneli o 97 centov na 55,74 USD za barel. Ceny zlata v piatok vzrástli. Spotová cena zlata do 18:36 GMT vzrástla o 0,6 percenta na 1 204,10 USD za uncu. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 5,10 USD na 1 203,10 USD za uncu. Zlato je citlivé na zmeny monetárnej politiky. Zvýšenie sadzieb by totiž posilnilo dolár. Zlato je denominované práve v dolároch. Piatkové údaje ukázali, že spotrebiteľské ceny v USA v marci rástli. Tieto údaje naznačujú, že americký Federálny rezervný systém (Fed) bude naďalej smerovať k tohtoročnému zvýšeniu úrokových sadzieb. "Odklad (zvyšovania sadzieb) by mohol priniesť zlatu úľavu, myslíme si však, že z dlhodobého hľadiska ceny poklesnú," povedal jeden z analytikov.

logo Ceny ropy oslabili z tohtoročných maxím, zlato vzrástlo

Slovenky rozprášili Švédky, Schmiedlová získala tretí bod

Karolína Schmiedlová zdolala v nedeľu náhradnú líderku severaniek Ellen Allgurinovú za 75 minút 6:1, 6:4. V druhom sete sa dostala z nepríjemného manka 0:3.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Slovenské tenisové reprezentantky sa udržali v druhej najprominentnejšej osmičke Pohára federácie družstiev žien. Vo víkendovom bratislavskom stretnutí play-off o II. svetovú skupinu 2016 týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) vedú nad Švédkami nezvratne 3:0. Obrazom: Pohár federácie: Slovensko - Švédsko O rozhodujúci bod v prospech domácich sa v úvodnej nedeľňajšej dvojhre na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC postarala jednotka kádra SR Karolína Schmiedlová, ktorá zdolala náhradnú líderku severaniek Ellen Allgurinovú za 75 minút 6:1, 6:4. V druhom sete sa dostala z nepríjemného manka 0:3. Allgurinová hrala namiesto Susanne Celikovej, ktorá v sobotu inkasovala debakel 2:6, 0:6 od Daniely Hantuchovej a kapitán severaniek Lars-Anders Wahlgren sa rozhodol pre zmenu. Slovenky pod taktovkou Mateja Liptáka viedli v tomto premiérovom vzájomnom súboji po prvom dni sľubne 2:0, Karolína Schmiedlová prekonala Rebeccu Petersonovú dvakrát 6:3. Odporúčame: Slovenky vedú nad Švédkami, Hantuchová dala súperke kanára Švédka neustála sériu forhendov Dvadsaťročná Košičanka Karolína Schmiedlová, minulý týždeň šampiónka na tvrdom povrchu v hale v poľských Katoviciach, uspela proti Allgurinovej v otváracom geme pri vlastnom podaní cez dve zhody (predtým jej nestačil náskok 40:15) a v druhej hre premenila brejkbal účinným returnom. Únik potvrdila bez problémov (3:0) a na 4:0 sa posunula sériou forhendových krosov, ktorú Švédka napokon neustála a poslala kontru vedľa. Slovenka vzápätí odvrátila dve jednotlivé hrozby straty podania - 5:0. Súperka sa síce vyhla "kanárovi", ale to bolo z jej strany na toto dejstvo všetko. Prvý setbal odvrátila vydareným forhendovým príjmom popri čiare, pri druhom však nemala odpoveď na kombináciu kvalitného servisu a forhendu do uvoľneného priestoru. Vyhla sa hluchej pasáži Rovnako ako v sobotu proti Petersonovej sa Karolína Schmiedlová nevyhla hluchej pasáži vo vstupnej fáze druhej časti. Za stavu 0:1 a 0:40 vymazala len dva brejkbaly. Allgurinová vzápätí išla cez 15:30 na 3:0, ale Slovenka včas zastavila nápor. Poľahky upravila na 1:3 a pri jej tretej brejkovej šanci v piatom geme Švédka pod tlakom pokazila krížny bekhend - 2:3 a suverénne aj 3:3. Schmiedlová následne premenila druhú možnosť na zavŕšenie priebežného obratu - 4:3 a svižne aj 5:3. Vyzývateľka upravila na 4:5, ale zápletka sa nekonala: Slovenka pri prvom mečbale zaskočila Švédku podaním na telo. Favorizovaná zverenkyňa Milana Martinca "Kajka" Schmiedlová, 46. v renkingu WTA, sa rovesníčke Allgurinovej (366.) revanšovala za prehru 4:6, 4:6, ktorú utrpela pred štyrmi rokmi v súťaži junioriek na parížskom antukovom grandslamovom Roland Garros. Na turnaje sa chce vrhnúť s nadšením Karolína Schmiedlová aktuálne má vo Fed Cupe, v ktorom si premiérovo zahrala doma, bilanciu 4:2, z toho vo dvojhre 3:1. Allgurinová klesla na 4:3 (v singli 1:1). "Včera som bola o dosť nervóznejšia. Dnes sme už viedli 2:0 a videla som, ako výborne hrala Daniela, takže som v tom cítila oporu. Počínala som si uvoľnene a až na ten výpadok počas druhého setu som to podľa mňa zvládla dobre. Nasadenie Allgurinovej namiesto Celikovej sme očakávali. Poznáme sa ešte z juniorského obdobia, ona vtedy patrila k najlepším. Celikovú som videla iba včera a Daniela ju dosť ničila, takže som túto pôvodnú súperku nemohla príliš posúdiť," povedala Schmiedlová pre RTVS. "Na rozdiel od soboty si to súperka na začiatku toho druhého setu uhrala sama, takže som si nemala príliš čo vyčítať. Dvoma výborne zvládnutými gemami išla Allgurinová na 2:0, od stavu 0:3 som však zabrala. Cením si, že som ten set ešte otočila," skonštatovala víťazka. "Tento víkend ukázal, že som stále vo forme. Teraz pôjdem na turnaje s ešte väčším nadšením. Fedcupový týždeň ma veľmi dobre pripravil, mám od kapitána ďalšie cenné poznatky. Okrem super prípravy je super aj pocit z takýchto úspechov pri premiére na domácej pôde," podotkla Schmiedlová, ktorá smeruje do marockého Marrákeša. Slovenky triumfovali aj vo štvorhre "Verím, že budúci rok sa nám podarí postúpiť vyššie. Azda aj Dominika už bude ´ready´, máme výborné baby a silný tím," vyhlásila Karolína Schmiedlová v súvislosti s útokom na elitnú osmičku Fed Cupu 2017. Slovenky spoznajú súpera na februárové 1. kolo II. svetovej skupiny 2016 počas parížskeho Roland Garros v stredu 3. júna v Paríži, agentúru SITA o tom informoval Nick Imison z Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Vzhľadom na pravidlá tejto súťaže sa záverečná štvrtá dvojhra medzi Hantuchovou a Petersonovou neuskutočnila. Na "formálnu" štvorhru kapitáni postavili tandemy Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová - Susanne Celiková, Rebecca Petersonová. Hostiteľky zvíťazili za 86 minút 4:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk). "Som šťastný, že po štyroch prehrách sme konečne zvíťazili. Potvrdili sme rolu favorita, na kurte sa ukázalo vyššie rebríčkové postavenie našich hráčok a využili sme absenciu najlepšej švédskej tenistky. Som rád, že Kaja sa takto adaptovala na rolu líderky. Zvládla to a bude mať aj väčšie skúsenosti do ďalších duelov, čo je veľké pozitívum. Dokáže zahrať ešte lepšie, ale predvádzala presne to, čo potrebovala - to tiež nie je jednoduché. Protihráčky nemali čo stratiť a ona určite bola pod veľkým tlakom. Každý totiž očakával, že získa tie body. Vzhľadom na jej premiéru v takejto situácii a zároveň domáci debut to bolo skvelé," uznal Matej Lipták. "Veľmi si želám, aby sme takto o rok bojovali o návrat do svetovej skupiny. Pevne verím, že sa mi podarí zostaviť najsilnejší možný tím. Azda nám bude priať aj žreb. Už dlhšie hovorím, že naše družstvo má veľký potenciál. Vždy je to však aj o tom, kto napokon príde. V predchádzajúcich dvoch zápasoch sa mi nepodarilo zostaviť ten najsilnejší káder, aj preto sa nám nedarilo. Dúfam, že už to tak nebude a ukážeme, kam výkonnostne patríme," skonštatoval Lipták. Slovensku chýbala zranená Cibulková i Rybáriková Slovensko zo zdravotných dôvodov nemalo k dispozícii Dominiku Cibulkovú a Magdalénu Rybárikovú. Švédsku chýbali renomované Johanna Larssonová a Sofia Arvidssonová, zostupuje do I. skupiny euroafrickej zóny. Držiteľky trofeje spred trinástich rokov Slovenky naposledy boli v "III. lige" v roku 2006. Predvlani v apríli viedli v semifinále svetovej skupiny Fed Cupu v Moskve nad Ruskami 2:0, ale prehrali 2:3 a bol to prvý z napokon štyroch nezdarov v rade. Ten najčerstvejší a zároveň posledný prišiel vo februári na antuke v Apeldoorne proti Holanďankám (4:1 pre domáce) v 1. kole II. svetovej skupiny. Štvrťfinalista edícií 1970, 1977, 1980 a 1988 Švédsko v rovnakej fáze pred vlastnými fanúšikmi v Helsingborgu podľahlo Švajčiarsku 1:3. SR figuruje na 14. pozícii v renkingu krajín podľa ITF, Švédsko je na 18. priečke. O výhode domáceho prostredia rozhodol dodatočný žreb, keďže sa nedalo uplatniť pravidlo o reciprocite. Play-off o II. svetovú skupinu Pohára federácie 2016 tenisových reprezentačných družstiev žien - konečný výsledok: SLOVENSKO - ŠVÉDSKO 4:0 Slovenky sa udržali v II. svetovej skupine (18. - 19. apríla, Bratislava, Aegon aréna NTC, antuka pod zatiahnutou strechou): SOBOTA Dvojhry: Karolína Schmiedlová - Rebecca Petersonová 6:3, 6:3 za 83 minút (40, 43) Daniela Hantuchová - Susanne Celiková 6:2, 6:0 za 59 minút (37, 22) NEDEĽA Dvojhra: Karolína Schmiedlová - Ellen Allgurinová 6:1, 6:4 za 75 minút (30, 45) Štvorhra: Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová - Susanne Celiková, Rebecca Petersonová 4:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 86 minút

logo Slovenky rozprášili Švédky, Schmiedlová získala tretí bod

Figeľ sa správa ako uplakaný chlapec, obul sa do neho Fico

Premiér Robert Fico sa do Figeľa v relácii V politike na TA3 obul aj pre to, že v rokoch 2010 - 2012 vysúťažil diaľnice za nízke ceny. Fico taktiež opozícii vyčíta prijaté zákony o reštrukturalizácii z minulosti.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Predseda KDH sa správa ako uplakaný chlapec a správa sa tak niekoľko dní, povedal v nedeľu predseda vlády Robert Fico podpredsedovi NR SR Jánovi Figeľovi v relácii V politike na TA3 venovanej kauze Váhostavu. Toho v parlamente odvolávajú z funkcie. VŠETKO O KAUZE VÁHOSTAV Fico sa o Figeľov osud nezaujíma Podľa Fica kto sa tak správa, "nemá v politike čo robiť". Figeľ si je vedomý, že ho vládna strana v parlamente môže odvolať. "Nech sa páči, odvolať ma môžete, máte moc. Ale my máme pravdu," povedal Figeľ. Ficovi sa tiež nepáči politická kultúra v parlamente počas odvolávania Figeľa. "Držia sa tých stoličiek ako malí chlapci. Mňa vôbec nezaujíma, čo bude s pánom Figeľom," povedal premiér a dodal, že ak by on sedel v parlamentných laviciach, za to, "čo vystrája Hlina, tak prídem a dám mu rovno facku". Odporúčame: Odvolanie Figeľa poruší zásady parlamentarizmu, tvrdí Šebej Fico živnostníkom: Oddlženie Váhostavu sa môže prerušiť SDKÚ: Fico roky nič nerobil, teraz chráni Širokého majetok Dlhy musí živnostníkom splatiť Váhostav, apeluje Žitňanská Odvolávanie Figeľa odložili, opozícia kričala, že chce robiť Nebudeme visieť na šnúrkach gatí Figeľa, hovorí Fico Figeľ tlačil na nízke ceny diaľnic Podľa premiéra Roberta Fica politickú zodpovednosť za kauzu Váhostav nesie Ján Figeľ, keď ešte ako minister dopravy v rokoch 2010 - 2012 tlačil na nízke ceny diaľnic. Ako povedal v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 na RTVS, vo Váhostave vznikla preto situácia, že firma nie je schopná platiť subdodávateľom, čiže živnostníkom a malým a stredným firmám. "Ceny neurčuje minister, ale reálne firmy, ktoré dávajú reálne ponuky," oponoval Figeľ Ficovi. Podľa neho je problémom firma Váhostav, ktorá sa správala inak, ako ostatné firmy. "Ja som nemohol vylúčiť nejakú firmu len preto, lebo máme pocit, že je kamarát s opozíciou," povedal predseda KDH o svojom pôsobení na poste ministra dopravy. Súťaže podľa Figeľa odsúhlasila aj Európska komisia a iné orgány. Pripomenul, že za jeho ministrovania dali do zmlúv dodatok o audite, podľa ktorého štát mohol mať dohľad nad tým, ako firma pracovala s peniazmi. Fico má pre živnostníkov dve riešenia Ako uviedol Fico, živnostníkom chce ponúknuť dve riešenia. Jedným je, že živnostníci a malé a stredné firmy dostanú od Váhostavu 15 percent ceny v prvých štyroch rokoch a neskôr si zvyšok budú môcť vymáhať zo ziskov spoločnosti. Druhým riešením podľa Fica je, že štát odkúpi 50 percent pohľadávok od Váhostavu a štát sa tak stane veriteľom firmy. Fico na to chce použiť peniaze z bankových odvodov. Zároveň chce podnikateľom, ktorým Váhostav nezaplatil, vyplatiť 50 percent z toho, čo im firma dlhuje. Ako sa vyjadril Fico v relácii, rozhodnúť sa budú musieť živnostníci sami. Upozorňuje však, že Váhostav sa už začal vyhrážať konkurzom. Figeľ pripomenul, že Váhostav je bonitná firma, ktorá má viac majetku ako dlhov. S odvolaním sa na účtovnú uzávierku Váhostavu Figeľ tvrdí, že firma je v pluse. V relácii Fico vyčítal predsedovi KDH nízke ceny diaľnic, Figeľ vyčítal Ficovi zase predražené PPP projekty, ktoré on ako minister dopravy stopol. Fico takisto opozícii vyčíta prijaté zákony o reštrukturalizácii z minulosti. Podľa premiéra v nich majú výsostné postavenie banky. Fico chce v novom zákone zmeniť niekoľko vecí, medzi inými aj vyberanie správcu. Podľa premiéra odvtedy, čo je zákon o reštrukturalizácii platný, prebehlo približne 500 reštrukturalizácií, ktorých výnosnosť bola približne 30 percent.

logo Figeľ sa správa ako uplakaný chlapec, obul sa do neho Fico

Ščasnému nevyšla premiéra, Sparta nečakane zakopla v Liberci

Liberec si vďaka zisku troch bodov výrazne pomohol v boji o záchranu. Futbalisti Sparty Praha opäť doplatili na chyby jednotlivcov a zlyhania v koncovke.LIBEREC 19. apríla (WEBNOVINY) - Sobotná premiéra trénera Zdeňka Ščasného na lavičke futbalovej Sparty Praha nedopadla najlepšie, klub z Letnej nečakane prehral na pôde Slovana Liberec 1:2 a výrazne si znížil šance na obhajobu titulu. Ak v nedeľu vyhrá Plzeň v Tepliciach, bude mať pred Spartou už osembodový náskok. Liberec si vďaka zisku troch bodov výrazne pomohol v boji o záchranu. Sparta hrala prvý zápas pod Ščasným v rozostavení 4-4-2, opäť doplatila na chyby jednotlivcov a zlyhania v koncovke. "Premiéru som si predstavoval, samozrejme, inak. Bol to krásny zápas so zlým koncom pre nás. Zle sme v rozhodujúcom okamihu pokryli štandardnú situáciu. Mali sme veľa šancí, ktoré sme nepremenili. A nevedeli sme sa vyrovnať s agresivitou Liberca," zhodnotil podľa zápas iDnes.cz tréner Ščasný.

logo Ščasnému nevyšla premiéra, Sparta nečakane zakopla v Liberci

Príbuzní obetí trajektu Sewol sa búrili, zakročila polícia

Preťažený trajekt sa potopil 16. apríla 2014 počas plavby z mesta Inčchon na ostrov Čedžu. Na palube bolo 476 cestujúcich, z ktorých nehodu neprežilo 304.SOUL 19. apríla (WEBNOVINY) - Juhokórejská polícia v sobotu tvrdo zakročila proti príbuzným a priateľom viac než 300 obetí potopeného trajektu Sewol. Asi tritisíc demonštrantov chcelo pochodovať k sídlu prezidentky v Soule, policajti však proti nim použili slzotvorný plyn ako aj vodné delá a zablokovali im cestu. Obrazom: Príbuzní obetí potopeného trajektu sa vzbúrili Išlo pritom najväčší protest za posledné týždne, ktorý sa uskutočnil v čase, keď si krajina pripomína prvé výročie nešťastia. Podľa agentúry Jonhap polícia 20 osôb zadržala. Demonštranti žiadali nezávislé vyšetrenie tragédie a okamžité vytiahnutie vraku. Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje vo štvrtok nekonkrétne prisľúbila, že "podnikne potrebné kroky k vytiahnutiu plavidla tak skoro, ako to bude možné". Medzi pozostalými stále prevláda hnev na vládu, ktorá katastrofou podľa nich nezvládla. Obrazom: Pri pobreží Južnej Kórey sa potopil trajekt so stovkami ľudí Preťažený trajekt Sewol šiel ku dnu 16. apríla 2014 počas plavby z mesta Inčchon na ostrov Čedžu, približne 20 kilometrov od južného pobrežia krajiny. Na palube bolo 476 ľudí, z ktorých 304 tragédiu neprežilo. Vyšetrovatelia tvrdia, že príčinou nešťastia bola kombinácia preťaženia, ilegálnej prestavby plavidla a neskúseného vedenia lode. K nešťastiu prispeli aj silné morské prúdy a v snahe vyhnúť sa im posádka uskutočnila príliš prudký manéver. Za vinných uznali a na niekoľkoročné tresty odsúdili 15 členov posádky, pričom kapitán dostal 36 rokov.

logo Príbuzní obetí trajektu Sewol sa búrili, zakročila polícia

Rusko poprelo fámy, s Gréckom sa na plyne nedohodlo

Dohoda s Ruskom by údajne mohla Grécku priniesť do päť miliárd eur, nemecký magazín Der Spiegel citoval predstaviteľa strany Syriza, s tým, že dohoda by pre Atény mohla znamenať obrat.MOSKVA/BERLÍN 19. apríla (WEBNOVINY) - Rusko v sobotu odmietlo správy nemeckých médií, podľa ktorých by mohlo podpísať dohodu o dodávkach plynu s Gréckom. "Nie, dohoda nie je," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Grécky premiér Alexis Tsipras bol skôr tento mesiac na návšteve Moskvy. "Prirodzene, otázka energetickej spolupráce padla. Prirodzene... existuje dohoda na tom, že sa na expertnej úrovni bude pracovať na všetkých otázkach týkajúcich sa energetickej spolupráce. Rusko však neprisľúbilo finančnú pomoc, pretože o ňu nikto nežiadal," povedal Peskov. Odporúčame: Rusko nenaruší jednotu EÚ výhodami, pochybuje Steinmeier Grécko nepodpíše existujúcu dohodu, problémy vraj nevyrieši Nemecký magazín Der Spiegel citoval predstaviteľa strany Syriza, s tým, že dohoda by pre Atény mohla znamenať obrat. Dohoda s Ruskom by totiž mohla údajne Grécku priniesť do päť miliárd eur. Grécko má v súčasnosti problém dohodnúť sa s veriteľmi na nových úveroch, ktoré by mali odvrátiť hrozbu bankrotu. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v sobotu vyhlásil, že by bol šťastný, ak by sa správy magazínu Der Spiegel ukázali ako pravdivé, no zároveň vyjadril pesimizmus. "Nemyslím si, že toto vyrieši problémy, ktoré Grécko má s plnením záväzkov vyplývajúcich z memoranda o porozumení," povedal Schäuble.

logo Rusko poprelo fámy, s Gréckom sa na plyne nedohodlo

Pri Líbyi sa potopila loď, zahynuli stovky migrantov

Nešťastie sa odohralo v líbyjských vodách južne od talianskeho ostrova Lampedusa. Počet lodí prepravujúcich migrantov túžiacich sa dostať do Európy sa v posledných týždňoch výrazne zvýšil.RÍM 19. apríla (WEBNOVINY) - Pri líbyjskom pobreží sa v noci na nedeľu potopila loď s migrantmi, pričom zahynulo pravdepodobne až 700 ľudí. Informoval o tom v nedeľu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov UNHCR. Zachrániť sa podarilo len 28 osôb. Nešťastie sa odohralo v líbyjských vodách južne od talianskeho ostrova Lampedusa. Do záchrannej operácie sú zapojené početné plavidlá talianskej pobrežnej hliadky ako aj tri vrtuľníky. Pokiaľ sa tragická bilancia potvrdí, pôjde o jednu z najhorších katastrof počas dlhoročnej krízy týkajúcej sa migrantov križujúcich Stredozemné more. Počet takýchto obetí by v tomto roku zároveň stúpol na viac než 1 500. Podľa prvotných údajov sa loď migrantov potopila po tom, čo zbadali blížiace sa obchodné plavidlo a stovky z nich sa ponáhľali na tú stranu, aby upútali jeho pozornosť. Počet lodí prepravujúcich migrantov túžiacich sa dostať do Európy sa v posledných týždňoch výrazne zvýšil. Deje sa tak z dôvodu jarného počasia, pre ktoré sú takéto plavby bezpečnejšie. Počet migrantov sa vo všeobecnosti prudko zvyšuje pre nestabilitu a konflikty v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu. Najväčšiemu náporu utečencov čelí predovšetkým Taliansko, kam tento rok už podľa odhadov dorazilo vyše 20-tisíc migrantov.

logo Pri Líbyi sa potopila loď, zahynuli stovky migrantov

Odvolanie Figeľa poruší zásady parlamentarizmu, tvrdí Šebej

Podpredseda NR SR Ján Figeľ čelí odvolávaniu parlamentu už tri dni. Návrh na jeho odvolanie podali pre Váhostav poslanci Smeru.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Prípadné odvolanie Jána Figeľa z funkcie podpredsedu parlamentu by podľa Františka Šebeja (Most-Híd) bolo porušením parlamentnej tradície a zásad parlamentarizmu. Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA Šebej, Smer-SD odvoláva Figeľa za to, čo nespáchal. "Odvoláva ho za lotrovinu sponzora Smeru Juraja Širokého," uviedol. VŠETKO O KAUZE VÁHOSTAV Ďalšia škvrna na slovenskom parlamentarizme Šebej pripomenul, že Figeľ bol zvolený na začiatku volebného obdobia celým parlamentom na základe politických dohovorov všetkých parlamentných strán. Rovnako sú volení všetci funkcionári NR SR. "Táto dohoda je počas celého obdobia nedotknuteľná. Funkcie sú výsledkom dohovorov a voľby. Je to porušenie parlamentnej tradície a parlamentarizmu. Existuje len jeden precedens, zbavenie poslaneckého mandátu Františka Gauliedera jeho stranou, HZDS. Toto bude ďalšia škvrna na slovenskom parlamentarizme," povedal Šebej s tým, že opozičným funkcionárom v prípade odvolania Figeľa nezostane nič iné len odstúpiť zo svojich postov. Šebej je predsedom Zahraničného výboru NR SR. Odporúčame: Fico živnostníkom: Oddlženie Váhostavu sa môže prerušiť SDKÚ: Fico roky nič nerobil, teraz chráni Širokého majetok Dlhy musí živnostníkom splatiť Váhostav, apeluje Žitňanská Odvolávanie Figeľa odložili, opozícia kričala, že chce robiť Nebudeme visieť na šnúrkach gatí Figeľa, hovorí Fico Opozícia návrh na Figeľa odvolanie odmietla Parlament sa tri dni zaoberal odvolávaním podpredsedu NR SR Jána Figeľa z funkcie. O jeho odvolaní však zatiaľ nerozhodol. Do rozpravy je totiž ešte prihlásených 13 poslancov. Okrem nich chce na záver prehovoriť aj Figeľ, ktorý sa ako podpredseda parlamentu môže do rozpravy prihlásiť kedykoľvek. Návrh na odvolanie podal v stredu večer Smer-SD. Figeľovo odvolanie navrhli poslanci Smeru-SD, podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, keď Figeľ viedol ministerstvo dopravy. Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR. Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov parlamentných výborov.

logo Odvolanie Figeľa poruší zásady parlamentarizmu, tvrdí Šebej

V tuneli Sitina vypukol požiar, horí elektroinštalácia

V diaľničnom tuneli Sitina na diaľnici D2 zasahuje momentálne niekoľko príslušníkov hasičského zboru.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Bratislavskí hasiči momentálne zasahujú v diaľničnom tuneli Sitina na diaľnici D2, kde bol ohlásený požiar elektroinštalácie. Na mieste zasahuje 13 príslušníkov s tromi kusmi techniky. Agentúru SITA o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Bratislave.

logo V tuneli Sitina vypukol požiar, horí elektroinštalácia

Vůjtek bol spokojnejší, Réway zožal veľké ovácie publika

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom dueli pred MS v Ostrave a Prahe s Bieloruskom v Poprade 5:2.POPRAD 19. apríla (WEBNOVINY) - Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek bol po sobotňajšom stretnutí s Bieloruskom v Poprade (5:2) spokojnejší ako vo štvrtok v Košiciach či pred týždňom v Jihlave po dueloch s Českom. Potešila ho hra i výsledok, aj keď jeho tím sa opäť nevyhol hernému výpadku. Obrazom: Slováci porazili Bielorusov, rozhodol uragán z prvej tretiny V druhej tretine za stavu 4:0 dovolili Slováci streliť Bielorusom dva góly a trocha zdramatizovať zápas. Vůjtek bol spokojný najmä s prvou dvadsaťminútovkou, v ktorej jeho zverenci nielenže dali štyri góly, ale na ľade dominovali, boli korčuliarsky lepší a často pri puku. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2015 "Dnešnú prvú tretinu môžeme pokojne porovnať s druhou časťou hry bratislavského zápasu so Švédmi. Zahrali sme ju veľmi dobre, okrem štyroch gólov sme mohli pridať aj ďalšie, šance na skórovanie tam boli. Trocha nás zaskočili zranenia v druhej tretine, museli sme upraviť zostavu a kým si na to hráči zvykli, tak sme ju prehrali. V tretej dvadsaťminútovke sa to vyrovnalo a opäť sme hrali našu hru," hodnotil v sobotu popradský duel Vladimír Vůjtek. Nevyšla im druhá tretina Zo šiestich prípravných stretnutí pred MS 2015 vyhrali Slováci dve, ďalšie dve prehrali až v samostatných nájazdoch a dvakrát ťahali za kratší koniec v riadnom hracom čase. "Po sobote som viac spokojnejší ako po súbojoch v Jihlave. Ani tam prvý duel nebol zlý, ale druhý sa nám nevydaril. Na druhej strane je potrebné vziať do úvahy aj silu súpera, Česi zatiaľ v tejto sérii Euro Hockey Challenge 'stratili' bod iba s nami. Aj to si musíme vážiť," tvrdí Vladimír Vůjtek. Odporúčame: Slováci porazili Bielorusov, rozhodol uragán z prvej tretiny Slováci na užšom popradskom klzisku hrali s chuťou, bojovali a väčšinu času mali duel pod kontrolou. Podľa predstáv im nevyšla iba druhá tretina. "Urobili sme v nej taktické chyby. Druhá tretina je vždy špecifická, keďže striedačka je ďalej. Tlačili sme sa do útoku, niektorí hráči si pretiahli striedania, potom nestačili prestriedať a nestíhali," priznal Vůjtek. Členovia realizačného tímu museli urobiť po sobote ďalší rez v kádri. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU. Réway okorenil výkon prihrávkami na góly Veľké ovácie od publika v rámci sobotňajšieho prípravného zápasu zožal aj dvadsaťročný Martin Réway. Kapitán bronzovej dvadsiatky zo svetového šampionátu v Toronte a Montreale nastúpil prvýkrát v tohtosezónnej reprezentačnej príprave pred majstrovstvami sveta a najmä v prvej tretine predviedol výborný výkon okorenený dvoma skvelými prihrávkami na góly Michelovi Miklíkovi a Jurajovi Mikušovi. "Predviedol to, čo o ňom vieme. Je vynikajúci technik a má skvelý prehľad. Potvrdil to najmä v prvej tretine, potom už na ňom bolo vidieť, že mu po pauze ešte chýba fyzická kondícia," zhodnotil výkon svojho zverenca reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek. V rovnakom duchu hovoril aj útočník pražskej Sparty: "Po prvej tretine som už bol celkom unavený, potom to už nebolo ono. Herná pauza sa prejavila, výkon nemohol byť stopercentný. Nebolo to však až také zlé. Uvidíme, ako to bude vyzerať v ďalších zápasoch." Réway hral na úzkom popradskom klzisku prvý duel po dlhšej pauze, ktorú zapríčinilo zranenie nohy. V útoku si dobre porozumel s Miklíkom a Marekom Viedenským. Najmä mladšie zo ženskej časti publika pri každom jeho dotyku s pukom poriadne pišťali. "So spoluhráčmi v útoku sme si celkom sadli. Teraz prídu ďalší chalani, uvidíme, ako to tréneri poskladajú. Ja som sa chcel dnes dostať do hry, je jedno, či mám body. Potešila ma výhra. Do majstrovstiev sveta je ešte ďaleko, musíme vyladiť formu," uviedol Réway. Ocenenie pre nováčika sezóny V priebehu duelu odstúpili Mário Bližňák s Marekom Ďalogom. Tréneri nechceli riskovať zhoršenie ich zdravotných problémov. Nádej Montrealu Canadiens neuvažovala, že napodobní starších spoluhráčov a duel dohrala. "Nemám ani vek na to, aby som povedal, že nebudem ďalej hrať. Na tréningoch nebola noha hrozná, chcel som to skúsiť," doplnil. Za svoje výkony v drese pražskej Sparty získal Réway ocenenie pre nováčika sezóny v českej extralige. V základnej časti sa stal s 37 bodmi za deväť gólov a 28 asistencií v 34 stretnutiach najproduktívnejším hráčom do 20 rokov v českej najvyššej súťaži. V play-off pridal v ôsmich zápasoch sedem bodov (1+6). "Ocenenie ma potešilo, ale oň som nehral celú sezónu. Hrali sme ako tím, ocenenie nemôže prebiť bolesť z toho, že sme vypadli v semifinále. V ňom som nehral pre zranenie. Počas sezóny som mal dôveru od trénera, podržal ma v ťažkých chvíľach," dodal Martin Réway.

logo Vůjtek bol spokojnejší, Réway zožal veľké ovácie publika

Poznáme firmy, ktoré chcú stavať novú nemocnicu v Bratislave

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré si partnera výstavby novej nemocnice bude vyberať formou súťažného dialógu, odtajnilo v utorok mená záujemcov.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Záujem postaviť a 30 rokov prevádzkovať novú bratislavskú nemocnicu, ktorá bude prvým PPP projektom v slovenskom zdravotníctve, prejavilo sedem uchádzačov, medzi nimi domáce i zahraničné firmy. Ministerstvo zdravotníctva (MZ), ktoré si partnera bude vyberať formou súťažného dialógu, odtajnilo v utorok ich mená. O účasť v súťažnom dialógu sa prihlásili skupina dodávateľov - Metrostav, a.s. a InterHealth Canada (UK) Limited, skupina dodávateľov - AGEL a.s., Nemocnice Podlesí a.s., Středomoravská nemocniční a.s. a nUNB Invest s.r.o., skupina dodávateľov- RIZZANI DE ECCHER S.P.A a POLICLINICO SAN DONATO S.P.A. Záujem má aj Ribera Salud Infraestructuras S.L.U., GPN s.r.o., Sanigest CEE s.r.o. a skupina dodávateľov - PESSINA COSTRUZIONI SPA a DÚHA, a.s. a CREDINVEST INTERNATIONAL SLOVAKIA, s.r.o. Vyhodnocujú splnenie podmienok Podľa slov riaditeľky komunikačného odboru MZ Zuzany Čižmárikovej, v súčasnosti podrobne vyhodnocujú splnenie podmienok účasti a kontrolujú všetky formálne a obsahové náležitosti žiadostí. "Záujemcovia, ktorí splnili podmienky, dostanú výzvu zúčastniť sa na súťažnom dialógu. Predpokladá sa, že ich zoznam bude zverejnený v priebehu mája," uviedla Ministerstvo vyhlásilo tender, cez ktorý hľadá súkromného partnera, v januári tohto roka. Jeho vyhláseniu predchádzali predkvalifikačné dialógy, do ktorých sa zapojilo 26 firiem. Nemocnica bude slúžiť aj výskumu Nová nemocnica je plánovaná v areáli Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Podľa prepočtov MZ by mala stáť v rozmedzí od 200 do 250 miliónov eur. Moderná nemocnica má mať približne 880 lôžok, zvládnuť má ročne 44-tisíc hospitalizácií, 875-tisíc návštev v ambulanciách, 610-tisíc diagnostických výkonov a 47-tisíc operácií. Nemocnica bude okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti slúžiť aj vzdelávaniu a výskumu. Nové zdravotnícke zariadenie malo byť podľa prvotných informácií dokončené v závere roka 2017.

logo Poznáme firmy, ktoré chcú stavať novú nemocnicu v Bratislave

Video: Washington zdolal Toronto, Rose potiahol Chicago

Basketbalisti Washingtonu si záver hry skomplikovali, keď prišli o sľubný 15-bodový náskok 74:59. Pridanú päťminútovku odštartovali sedembodovou šnúrou a tú už z rúk nepustili.NEW YORK 19. apríla (WEBNOVINY) - Basketbalisti Washingtonu zvládli sobotný prvý duel štvrťfinále play-off Východnej konferencie NBA v Toronte, kde zvíťazili 93:86 po predĺžení. Cestu za úspechom si však zbytočne skomplikovali, keďže 8:45 min pred koncom riadneho hracieho času mali sľubný 15-bodový náskok 74:59, ale v závere oň prišli. Pridanú päťminútovku odštartovali sedembodovou šnúrou a tú už nepustili z rúk. Wizards v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú 1:0, druhý duel znova v Air Canada Centre je na programe v utorok 21. apríla. Zraneniami sužovaný stredný rozohrávač Derrick Rose nastúpil v sobotu na prvý zápas vyraďovacej časti po troch rokoch, premenil 9 zo 16 striel, rozdal 7 asistencií a 23 bodmi bol druhým najlepším strelcom Chicaga, ktoré zdolalo Milwaukee 103:91. "Na večer som si stanovil tri ciele - užiť si to, nemať očakávania a súperiť," priznal 26-ročný tvorca hry, s ktorým Bulls môžu pomýšľať na konferenčný titul. Golden State prevýšilo New Orleans 106:99 v prvom zápase štvrťfinále Západnej konferencie, výhodu domácej palubovky využil aj Houston proti Dallasu (118:108). Štvrťfinále - prvé zápasy - sobota (hrá sa na štyri víťazstvá): VÝCHODNÁ KONFERENCIA Toronto - Washington 86:93 po predĺžení (23:19, 19:27, 14:19, 26:17 - 4:11) - stav série 0:1 Najviac bodov: Amir Johnson 18, DeRozan 15, Patterson, Vásquez a L. Williams po 10 - Pierce 20 (4 trojky), Beal 16, Nene 12 Chicago - Milwaukee 103:91 (30:29, 30:22, 26:24, 17:16) - stav série 1:0 Najviac bodov: J. Butler 25, Rose 23 (3 trojky), Brooks 13 (3 trojky) - Middleton 18, Ilyasova 15, Antetokunmpo a Henson po 12 ZÁPADNÁ KONFERENCIA Golden State - New Orleans 106:99 (28:13, 31:28, 25:25, 22:33) - stav série 1:0 Najviac bodov: Curry 34 (4 trojky), K. Thompson 21 (3 trojky), Draymond Green 15 (12 doskokov) - A. Davis 35, Pondexter 20 (3 trojky), E. Gordon 16 (4 trojky) Houston - Dallas 118:108 (32:19, 27:36, 25:22, 34:31) - stav série 1:0 Najviac bodov: Harden 24 (11 asistencií), T. Jones 19, Terry 16 (4 trojky) - Nowitzki 24, Ellis 16, Rondo 15

logo Video: Washington zdolal Toronto, Rose potiahol Chicago

Odborníci riešia návrh ochrany keltských stavieb na Hrade

Návrhy na zlepšenie ochrany a prezentácie archeologických nálezov posúdi Krajský pamiatkový úrad. Zabezpečenie vyššej ochrany archeologických nálezov na severnej terase Bratislavského hradu je jednou z požiadaviek prvého odborného grémia.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Podoba prezentácie vzácnych archeologických nálezov na Bratislavskom hrade by mohla byť jasnejšia na budúci týždeň. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR, počas budúceho týždňa plánuje Kancelária NR SR ukončiť sériu stretnutí s predstaviteľmi architektonickej kancelárie Bouda & Masár. "Cieľom týchto spoločných stretnutí bolo vyšpecifikovať finálnu podobu architektonického riešenia ochrany a prezentácie archeologických nálezov pod Zimnou jazdiarňou a na Severozápadnom bastióne v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad v zmysle záverov odborného grémia zo 17. marca." Návrhy na zlepšenie ochrany a prezentácie archeologických nálezov posúdi Krajský pamiatkový úrad. "Stanovisko Krajského pamiatkového úradu v tejto veci je pre Kanceláriu NR SR právne záväzné a pri realizácii dodatočnej ochrany a prezentácie pamiatok sa bude postupovať výhradne v zmysle tohto stanoviska tak, aby boli dodržané všetky zákonné postupy ochrany archeologických nálezov." Po tom, ako sa k návrhom vyjadria pamiatkari, zvolá Kancelária NR SR druhé odborné grémium, na ktorom odborníkov a verejnosť oboznámi s novým riešením ochrany a prezentácie pamiatok a archeologických nálezov, dodáva sa v tlačovej správe. Archeologický prieskum bol spravený odborne Zabezpečenie vyššej ochrany archeologických nálezov na severnej terase Bratislavského hradu je jednou z požiadaviek prvého odborného grémia, ktoré zvolala 17. marca Kancelária NR SR. Odborné grémium zložené z archeológov, reštaurátorov a architektov rokovalo celý deň až do polnoci. Podľa odborníkov bol archeologický prieskum na severnej terase Hradu odborný a kvalitný. Problém vidia v ochrane nálezov rímskych architektúr z čias Keltov. Konštatovali, že opatrenia na zabezpečenie ochrany nehnuteľných archeologických nálezov sú dostatočné, požadujú však ďalšie na zvýšenie ich ochrany, napríklad oplotenie, zamedzenie prípadného vstupu ťažkej techniky či uloženiu stavebného materiálu na náleziská. Komisia sa zhodla, že nehnuteľné archeologické nálezy keltsko-rímskych stavieb majú byť prezentované na mieste ich nálezu, nezasypané pod krycími objektmi. Odporučila v tomto zmysle dopracovať príslušné návrhy. Následne by sa mali urýchlene zreštaurovať nálezy pod nádvorím Hradu a severnej terasy. Odborné grémium nenašlo spoločný názor na to, ako naložiť s plánovanými podzemnými garážami. Nezhodli sa teda v názore na využitie podzemných objektov pod severnou terasou Hradu. Verejnosť žiada odbornú diskusiu Za SOS Bratislavský hrad boli v prvom odbornom grémiu archeológovia Ján Rajtár (Archeologický ústav SAV), Margaréta Musilová a Branislav Resutík z Mestského ústavu ochrany pamiatok, zástupcovia architektov prezident Spolku architektov Slovenska Juraj Hermann a člen Spolku architektov Slovenska Ľudovít Urban ako aj predseda Komory reštaurátorov Juraj Puškár. Za Kanceláriu NR SR sa členmi odborného grémia stali Matej Ruttkay (riaditeľ Archeologického ústavu SAV), Slavomír Katkin (Pamiatkový úrad SR), Štefan Holčík (SNM – Archeologické múzeum), členovia Spolku architektov Slovenska Juraj Šujan a Martin Somora a člen Komory reštaurátorov Vladimír Višváder. Na marcovej diskusii sa zúčastnil i generálny projektant stavby Ivan Masár. Pokyn na vytvorenie odbornej komisie vydal predseda NR SR Peter Pellegrini. Odbornú diskusiu žiada protestujúca verejnosť už od záveru minulého roka. Rímske stavby staré dvetisíc rokov Unikátne keltské stavby našli počas archeologického výskumu v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Výnimočné dvetisíc rokov staré rímske stavby pre Keltov objavili archeológovia v rokoch 2013 a 2014 na severnej terase hradu, pod bývalou Zimnou jazdiarňou z čias Márie Terézie, v okolí bývalej barokovej záhrady. Unikátnosť objavu spočíva v tom, že výskum odkryl minimálne tri samostatné murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom a z prelomu tisícročí. Objav antických stavieb je výnimočný nielen pre Bratislavu a jej okolie, či celé Slovensko, ale patrí k celoeurópskym unikátom, keďže takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše doteraz objavené neboli.

logo Odborníci riešia návrh ochrany keltských stavieb na Hrade

Zákon transparentnosti verejného obstarávania nefunguje

Verejných obstarávateľov nepresvedčilo ani zavedenie elektronického trhoviska. Tretina opýtaných využíva kritérium najnižšej ceny z obavy z napadnutia verejného obstarávania pre netransparentnosť, na úkor ohrozenie kvality.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Verejné obstarávanie v súčasnosti nie je transparentnejšie, než bolo v období pred veľkou novelou zákona z júla 2013. Vyplýva to z prieskumu medzi 375 verejnými obstarávateľmi, ktorý vykonala vzdelávacia spoločnosť Otidea. Zákon v praxi nefunguje Drvivá väčšina, 88 percent respondentov, je presvedčená, že dnešné verejné obstarávanie nie je transparentnejšie. Jedným z hlavných cieľov novely zákona pritom bolo zvýšiť transparentnosť a znížiť korupciu. "Po necelých dvoch rokoch platnosti zákona názory verejných obstarávateľov ukazujú, že zákon v praxi nefunguje," skonštatovala spoločnosť. Odporúčame: Slováci kupujú o sto percent drahšie CT ako Česi či Maďari V porovnaní s obdobím pred novelou zákona považuje dnešné zákazky za transparentnejšie 12 percent obstarávateľov, 26 percent si myslí, že zákazky boli transparentnejšie predtým a podľa 62 percent je to zhruba rovnaké. Pre 40 percent účastníkov prieskumu je hlavným dôvodom manipulácie buď korupcia alebo klientelizmus. Pre ďalších 40 percent je to ale snaha vybrať si znovu firmu, s ktorou mal obstarávateľ v minulosti dobrú skúsenosť. "Podľa súčasného zákona o verejnom obstarávaní toto, žiaľ, nie je možné. Ak mal obstarávateľ v minulosti zlé skúsenosti s firmami, nemá možnosť svoje skúsenosti 'vykričať do sveta' i napriek povinnosti obstarávateľa zverejňovať referencie," uviedla manažérka vzdelávania z Otidea Monika Svinčáková. Snaha vyjednať výhodu pre miestnu firmu a zvýšiť lokálnu zamestnanosť vidí ako dôvod manipulácie so zákazkou zostávajúcich 20 percent respondentov. Obstarávatelia volia zo strachu nižšie ceny Zásadným problémom verejných zákaziek je podľa prieskumu stále aj ponuka s mimoriadne nízkou cenou, ktorá nespĺňa požadovanú kvalitu predmetu obstarávania. Tretina obstarávateľov používa pri hodnotení verejného obstarávania kritérium "najnižšia cena", aby zabezpečili ekonomickú hospodárnosť plnenia. Ďalšia tretina účastníkov prieskumu toto kritérium využíva z obavy z napadnutia verejného obstarávania pre netransparentnosť. Napriek tomu, že zákon priamo nenariaďuje používanie kritéria najnižšej ceny, väčšinu obstarávateľov k tomu podľa Svinčákovej donúti reálna prax. Buď im to priamo nariadia nadriadené orgány, alebo majú strach, že bude ich verejné obstarávanie napadnuté pre netransparentnosť. Výberom ponuky s najnižšou cenou tak nič neriskujú. "Je nádej, že pomôže pripravovaný nový zákon o verejnom obstarávaní, ale aj napriek tomu bude potrebné, aby sa zároveň zmenila súčasná prax štátnych a verejných orgánov," dodala Svinčáková. Väčšina obstarávateľov obmedzeniu korupcie neverí Obstarávatelia hodnotili aj svoje očakávania od elektronického trhoviska, ktoré štátna a verejná správa od 1. marca 2015 povinne používa pri zadávaní zákaziek na nákup tovaru, uskutočnenie stavebných prác alebo poskytnutie služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu od limitu tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty. Podľa 50 percent obstarávateľov elektronické trhovisko nepomôže obmedziť korupciu vo verejných zákazkách, 40 percent respondentov si myslí, že trhovisko korupciu obmedzí, ale len minimálne. Iba 10 percent očakáva výrazné obmedzenie korupcie. Len 20 percent obstarávateľov sa domnieva, že zadávanie zákaziek prostredníctvom trhoviska bude transparentnejšie a objektívnejšie než pri zadávaní zákaziek "papierovou formou". Finančné úspory očakáva necelých 20 percent a urýchlenie verejného obstarávania očakáva tretina z oslovených. Podľa vlády pritom boli práve toto dôvody a hlavný cieľ k zavedeniu elektronického trhoviska. Spoločnosť Otidea vykonala prieskum od 16. marca do 10. apríla 2015. Zo zúčastnených 375 verejných obstarávateľov bolo 19 percent štátnych orgánov, 48 percent obcí, šesť percent vyšších územných celkov a 27 percent právnických osôb.

logo Zákon transparentnosti verejného obstarávania nefunguje

Boko Haram uniesol tisícky žien, kto neuznal islam, zomrel

Dvaja muži prežili len vďaka tomu, že nože útočníkov boli po masovej poprave už príliš tupé a neprerezali im hrdlá.DAKAR/LONDÝN 19. apríla (WEBNOVINY) - Islamskí militanti z organizácie Boko Haram v priebehu roka 2014 uniesli minimálne dvetisíc žien a dievčat, z ktorých si spravili sexuálne otrokyne či bojovníčky. Informáciu uviedla Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá v utorok vydala 90 stranovú správu založenú na výpovediach svedkýň a unesených dievčat, ktorým sa podarilo utiecť. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Správa vychádza práve rok po únose 200 školáčok z mesta Čibok na severovýchode Nigérie, v oblasti, v ktorej militanti z Boko Haram založili samozvaný kalifát. Únos dievčat a následné video zobrazujúce ich v tmavých hidžáboch vyvolalo okamžité medzinárodné pobúrenie. Kto odmietol islam, skončil v masovom hrobe V správe AI sa ďalej uvádza, že Boko Haram zvyčajne po ovládnutí nejakého miesta zhromaždí ženy a dievčatá a následne ich drží v zajatí v domoch prípadne väzeniach. Devätnásťročná žena organizácii povedala o tom, ako ju militanti v septembri 2014 uniesli zo svadby spolu s nevestou a jej sestrou a následne ich aj so stovkami ženských bojovníčok držali vo výcvikovom tábore v meste Madagali. Odporúčame: Islamisti šíria sexuálny teror, znásilňujú ženy aj mužov V Líbyi útočil Islamský štát, priznal sa na Twitteri Francúzsku televíznu sieť napadli hackeri z kyeberkalifátu Islamský štát zaútočil na hlavné mesto provincie Anbár Švédsko sa zapája do boja proti islamistom, vyšle vojakov "Spolu s ďalšími dievčatami ma cvičili v streľbe. Absolvovala som tiež výcvik zameraný na to, ako používať bomby a ako zaútočiť na dedinu," povedala. Dodala, že niektoré zo žien, ktoré odmietli konvertovať na islam či bojovať, militanti nahádzali do masového hrobu. Dvaja muži prežili vďaka tupým nožom Zabitých bolo tiež mnoho mužov, ktorí sa odmietli k hnutiu pripojiť. Dvaja mladíci AI povedali, že minimálne 100 mužov bolo popravených v jednom decembrovom dni, kedy sa skupina zmocnila mesta Madagali. Oni sami pritom prežili len vďaka tomu, že nože útočníkov už boli príliš tupé a neprerezali im hrdlá. "Tieto otrasné popravy, sexuálne násilie či verbovanie detských vojakov, to všetko sú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a musia byť prešetrené," uviedol Daniel Eyre, autor správy. Organizácia Boko Haram usmrtila v priebehu šesť rokov trvajúcich konfliktov už tisíce ľudí. Konflikt si zároveň podľa údajov Detského fondu OSN (UNICEF) vyžiadal približne 800-tisíc detských utečencov.

logo Boko Haram uniesol tisícky žien, kto neuznal islam, zomrel

Obrazom: Most Apollo má desať rokov, nazrite do jeho útrob

Úlohou mosta Apollo je najmä pomôcť odľahčiť dopravu na susednom Prístavnom moste, ktorý využívajú nielen Bratislavčania, ale aj vodiči z celého Slovenska. BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Bratislavský most Apollo je v prevádzke už takmer 10 rokov. Okrúhle výročie oslávi v septembri tohto roka, otvorený je totiž od 4. septembra 2005. Jeho úlohou je najmä pomôcť odľahčiť dopravu na susednom Prístavnom moste, ktorý využívajú nielen Bratislavčania, ale aj vodiči z celého Slovenska. Po moste Apollo denne prejde približne 46-tisíc vozidiel. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Bratislavy Ivana Skokanová. Obrazom: Most Apollo oslávi desať rokov od otvorenia Most skvalitnil dopravu medzi Ružinovom a Petržalkou Výstavba mosta Apollo vytvorila podľa hlavnej dopravnej inžinierky Bratislavy Tatiany Kratochvílovej podmienky na rozvoj okolitého územia a skvalitnila dopravu medzi Ružinovom a Petržalkou. Zároveň most Apollo slúži aj ako plnohodnotná obchádzka v prípade havárie na Prístavnom moste. Vďaka postaveniu Apolla, ako piateho mosta cez Dunaj, bude možné Starý most po rekonštrukcii vyhradiť pre ekologickú hromadnú dopravu a nemotorovú dopravu, priblížila prínos mosta Apollo Kratochvílová. Ako dodala, most Apollo má podmienky aj na zavedenie trolejbusovej dopravy, no to by si vyžiadalo ďalšie investície. Most Apollo slúži nielen pre autá a MHD, ale je tu aj lávka pre peších a pre cyklistov. Získal aj viaceré ocenenia Základný kameň mosta Apollo položili 17. decembra 2002, výstavba sa oficiálne začala vo februári 2003. Jeho výstavba trvala 31 mesiacov, slávnostne ho otvorili 4. septembra 2005. Investorom výstavby mosta Apollo bola spoločnosť Metro Bratislava a projektantmi Dopravoprojekt a Pio Keramoprojekt Trenčín. Stavba mosta sa pripravovala od roku 1998. Senzáciou pri výstavbe mosta Apollo bolo otáčanie mostovej a podpornej konštrukcie, ktorá váži približne 8000 ton. Celková dĺžka premostenia, vrátane estakád, je 854 metrov. Hlavný mostný objekt Apolla meria 517 metrov, nad Dunajom je 294 metrov oceľovej konštrukcie mosta. Oceľový oblúk Apolla je dlhý 231 metrov a vysoký 36 metrov. Most Apollo už získal aj viaceré ocenenia - v roku 2005 získal cenu európskej Asociácie oceľových konštrukcií a o rok neskôr cenu Americkej spoločnosti pre technické inžinierstvo OPAL Awards.

logo Obrazom: Most Apollo má desať rokov, nazrite do jeho útrob

Video: Tatar dal prvý gól v play-off, Višňovský stále čaká

Slovenský hokejista Tomáš Tatar dosiahol svoj prvý presný zásah vo vyraďovacej časti NHL v kariére. Tampa Bay vyrovnala sériu.TAMPA 19. apríla (WEBNOVINY) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil jediný gól Detroitu v sobotňajšom druhom zápase série prvého kola play-off NHL s Tampou Bay. Na ľade Lightning prehrali Red Wings hladko 1:5. Tatar dosiahol svoj prvý presný zásah vo vyraďovacej časti NHL v kariére, po dvoch súbojoch je stav série 1:1 a sťahuje sa do Michiganu. Na rozdiel od prvého zápasu bola domáca Tampa už efektívnejšia, hostí prestrieľala 30:24. "Výsledok zodpovedá dianiu na ľade. Hrali sme lepšie ako pred dvoma dňami. Čaká na nás ešte dlhá a náročná séria," povedal tréner Tampy Jon Cooper. "Paradoxne v prvom zápase sme nehrali veľmi dobre a zvíťazili sme (3:2, pozn.), v druhom sme hrali solídne, ale nedokázali sme skórovať. Tak to v hokeji občas chodí. Musíme to však hodiť za hlavu a pripraviť sa na ďalší duel," uviedol po sobotnom nezdare 24-ročný krídelník. Lightning vyhnali z bránky Mrázka Lightning sa podarilo po dvoch tretinách vyhnať z bránky Petra Mrázka, ktorý mal v prvom zápase 44 úspešných zákrokov. Čecha nahradil Jimmy Howard. "Mrázek nechytal zle, ale domáci potrestali chyby, ktoré sme spravili. Brankár nemôže všetko zachrániť," uviedol kouč Red Wings Mike Babcock. Tatar odohral 15:08 min, trikrát ohrozil domácu bránku. Jeho spoluhráč Tomáš Jurčo si pripísal jeden mínusový bod, hral 13:18 min. "Tampa dala dnes viac gólov. Ak si porovnáte tie dva zápasy na jej ľade, boli rozdielne. V druhom sme si vypracovali viac šancí, hrali sme lepšie, napriek tomu sme prehrali. Neboli sme takí efektívni," priznal kapitán Red Wings Henrik Zetterberg. Na "červené krídla" čakajú v Joe Louis Arene domáce vystúpenia 21. a 23. apríla. Ak by obe zvládli, v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ocitnú na prahu postupu do konferenčného semifinále. "Vždy je príjemné hrať v našom domovskom stánku. Popracujeme na detailoch a budeme silnejší," predznamenal Dubničan, ktorého premiérový presný zásah v play-off prišiel v siedmom vystúpení za Detroit. Crosby ukončil strelecké trápenie Prvý hetrik Vladimira Tarasenka v play-off v kariére pomohol St. Louis k výhre 4:1 nad Minnesotou a vyrovnaniu série na 1:1. Z prvej výhry vo vyraďovacej časti sa tešil brankár Jake Allen. Obranca Blues Kevin Shattenkirk dosiahol dve asistencie a celkovo ich má na konte v tejto sérii už štyri. Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby strelil dva góly a výraznou mierou sa pričinil o víťazstvo 4:3 a vyrovnanie série s New Yorkom Rangers na 1:1. Domáci v slávnej Madison Square Garden v New Yorku viedli 1:0, ale potom prišli tri góly Penguins po sebe. Crosby ukončil osemnásťzápasové strelecké trápenie v play-off. "Dostali sme odmenu za tvrdú prácu. Pokračovali sme tam, kde sme skončili predchádzajúci zápas - a výsledok sa dostavil," tvrdil Sidney Crosby. Domácim Rangers nevychádzali presilovky, zo siedmich premenili jedinú. "Potrebujeme zlepšiť početné výhody, pri hre piatich proti piatim je to vyrovnané a presilovky rozhodujú," priznal útočník jazdcov Rick Nash. Anaheim vyhral aj druhý duel proti Winnipegu, súpera zdolal v sobotu 2:1. O úspechu Ducks rozhodol len 21 sekúnd pred treťou sirénou Jakob Silfverberg. Výsledky sobotňajších stretnutí 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá): VÝCHODNÁ KONFERENCIA Tampa Bay - Detroit 5:1 (1:0, 3:0, 1:1) - stav série: 1:1 Góly: 4. T. Johnson (Nesterov, Kučerov), 28. Killorn (Callahan, Stamkos), 35. Šustr (V. Filppula, Namestnikov), 40. T. Johnson (Hedman), 56. V. Filppula (Stamkos, Nesterov) - 46. TATAR (Quincey, Nyquist) Tomáš Tatar odohral 15:08 min, 1+0, 3 strely, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 13:18 min, 0+0, -1 New York Rangers - Pittsburgh 3:4 (1:0, 0:3, 2:1) - stav série: 1:1 Góly: 18. Stepan (J. Miller, McDonagh), 44. Brassard (Zuccarello, Yandle), 60. Rick Nash (Stepan, D. Boyle) - 31. B. Sutter (Downie, Kunitz), 35. Crosby (Hörnqvist, I. Cole), 39. Crosby (Kunitz, P. Martin), 50. Kunitz (B. Sutter, Perron) ZÁPADNÁ KONFERENCIA St. Louis - Minnesota 4:1 (2:0, 0:0, 2:1) - stav série: 1:1 Góly: 14. Tarasenko (Steen, Shattenkirk), 19. Tarasenko (Steen, Shattenkirk), 59. Berglund (J. Schwartz), 60. Tarasenko (Lehterä) - 42. Scandella (Vanek, Coyle) Anaheim - Winnipeg 2:1 (0:0, 0:1, 2:0) - stav série: 2:0 Góly: 51. Maroon (Fowler, Getzlaf), 60. Silfverberg (Kesler, Despres) - 36. Pardy (Perreault, Lowry) Višňovský na presný zásah stále čaká Tomáš Tatar sa stal v poradí 32. slovenským hokejistom s gólom v play-off zámorskej NHL. Takisto ako 24-ročný Dubničan raz skórovali vo vyraďovacej časti najlepšej ligy sveta aj Dušan Pašek (sezóna 1988/1989), Andrej Sekera, Radoslav Suchý, Ľuboš Bartečko, Ľubomír Sekeráš a Róbert Švehla. Na prvý presný zásah v play-off čaká obranca Ľubomír Višňovský, ktorý v 26 dueloch dosiaľ nazbieral 7 asistencií. Spomedzi aktívnych hráčov neskórovali v bojoch o Stanleyho pohár ani Tomáš Jurčo (Detroit) a Richard Pánik (Toronto). Stan Mikita (rod. Stanislav Guoth) pochádzajúci z dnes už neexistujúcej liptovskej obce Sokolče je vo vyraďovacej časti historicky najlepším strelcom spomedzi hráčov, ktorých NHL eviduje ako Slovákov. V 155 zápasoch sa presadil 59-krát. Druhá priečka patrí krídelníkovi Chicaga Mariánovi Hossovi (45 gólov), na tretej pozícii je Peter Šťastný (33), za ktorým iba o jeden presný zásah zaostáva Marián Gáborík. Slovenskí hokejisti s aspoň jedným presným zásahom v play-off zámorskej NHL - stav k 18. aprílu 2015 (hviezdičkou sú označení aktívni hráči v súťaži): 1. Stan Mikita 59 gólov, *2. Marián Hossa (Chicago) 45, 3. Peter Šťastný 33, *4. Marián Gáborík (Los Angeles) 32, 5. Peter Bondra 30, 6. Pavol Demitra 23, 7. Miroslav Šatan 21, 8. Anton Šťastný 20, 9. Michal Handzuš 16, 10. Richard Zedník 16, *11. Zdeno Chára (Boston) 15, 12. Žigmund Pálffy 9, 13. Jozef Stümpel 6, ... *15. Tomáš Kopecký (Florida) 5, *16. Andrej Meszároš (Buffalo) 4, *30. Andrej Sekera (Los Angeles), *31. Tomáš Tatar (Detroit), 32. Dušan Pašek všetci po 1 Kanadské bodovanie a najlepší strelci play-off zámorskej hokejovej NHL 2014/2015 - stav k 18. aprílu (zdroj nhl.com): 1. Vladimir Tarasenko (St. Louis) 2 3 1 4 2. Corey Perry (Anaheim) 2 2 2 4 3. Ryan Getzlaf (Anaheim) 2 1 3 4 4. Kevin Shattenkirk (St. Louis) 2 0 4 4 5. Colin Wilson (Nashville) 2 3 0 3 6. Craig Smith (Nashville) 2 2 1 3 7. Jonathan Toews (Chicago) 2 1 2 3 8. Sami Vatanen (Anaheim) 2 1 2 3 9. Patrick Kane (Chicago) 2 1 2 3 10. Nicklas Bäckström (Washington) 2 1 2 3 .... 47. Marián Hossa (Chicago) 2 0 2 2 83. Tomáš Tatar (Detroit) 2 1 0 1 110. Ľubomír Višňovský (Islanders) 2 0 1 1 Pozn. Za menom hráča a klubom je počet odohraných zápasov, gólov, asistencií a bodov. Najlepší strelci: 1. Vladimir Tarasenko (St. Louis) a Colin Wilson (Nashville) po 3 góly, 3. Corey Perry (Anaheim), Craig Smith (Nashville), Kris Russell (Calgary), Pavel Daciuk (Detroit), Tyler Johnson (Tampa Bay), Sidney Crosby (Pittsburgh), Derick Brassard (NY Rangers), Patrick Sharp (Chicago), Ryan Strome, Brock Nelson (obaja NY Islanders) po 2

logo Video: Tatar dal prvý gól v play-off, Višňovský stále čaká

Video: Známi Slováci dali stop násiliu na ženách

Súčasťou kampane ľudskoprávnej organizácie Možnosť voľby sú viaceré spoty, v ktorých vystupujú známi slovenskí muži, vyzývajúci na podporu Istanbulského dohovoru. BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Situácia s násilím páchaným na ženách je na Slovensku alarmujúca. Práve preto ľudskoprávna organizácia Možnosť voľby spustila kampaň, ktorá vyzýva k podpore Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulského dohovoru. Ako ďalej povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľka organizácie Adriana Mesochoritisová, súčasťou kampane je výzva vláde, prezidentovi a predsedovi parlamentu, aby začali konať a urýchlili ratifikáciu dohovoru. K výzve pre politických predstaviteľov sa ľudia dostanú na stránke združenia i na sociálnej sieti Facebook. Nájdu ju však aj po prehratí spotu, ktorého záver je interaktívny a končí sa možnosťou otvoriť si v novom okne výzvu. Súčasťou kampane sú viaceré spoty Súčasťou kampane sú viaceré spoty, v ktorých vystupujú známi slovenskí muži, vyzývajúci na podporu Istanbulského dohovoru. "Chceli sme priniesť posolstvo, že muži konajú proti násiliu na ženách," povedala riaditeľka združenia Možnosť voľby. Je rada, že sa do kampane zapojili muži a odkazujú, že páchať násilie na ženách je neprípustné. Kampaň vznikla práve na základe časti dohovoru, v ktorej Rada Európy vyzýva, aby sa do riešenia problému zapojili práve muži, ktorí by mali motivovať aj iných, aby začali proti násiliu konať. V spotoch vystupuje napríklad Ján Kuric, Ivo Gogál, Richard Lintner či Richard Stanke. "Dúfame, že bude naše heslo motivačné aj pre politickú scénu a že politici začnú konať. Môžu pomôcť i vydávaním morálnych odkazov spoločnosti," povedala novinárom. Ako pokračovala, kampaňou chcú spájať, nie rozdeľovať. "Pokiaľ sa my všetci ľudia nespojíme, tento problém nemôžeme vyriešiť," dodala. Muži by sa mali k ženám správať ako človek k človeku V 21. storočí by sa mali muži k ženám správať ako človek k človeku, ako partner k partnerovi, poznamenal spevák Ján Kuric. Ako dodal herec Ivo Gogál, chceme žiť v civilizovanej spoločnosti a v nej by sa ľudia mali k sebe správať podľa istých pravidiel či noriem. "Často partneri spĺňajú atribúty domáceho násilia, no často si to ani neuvedomujú. Aj túto stránku treba odkrývať," priblížil. Heslo kampane Odzvoňme násiliu na ženách – podporme Istanbulský dohovor je jej hlavným motívom a vyjadruje vieru organizácie, že ratifikácia môže priniesť zásadný prelom v ochrane žien vystavených násiliu. Situácia je podľa Adriany Mesochoritisovej natoľko vážna, že treba začať konať a podporiť proces ratifikácie dohovoru, aby sme sa pridali ku krajinám, ktoré tak už urobili. Najnovší reprezentatívny výskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) totiž ukázal, že na Slovensku je fyzickému násiliu zo strany partnera vystavená každá štvrtá žena, teda 23 percent žien. Ak by sa k nemu pridalo aj psychické týranie, ich počet by sa ešte zvýšil. Istanbulský dohovor bol prijatý v roku 2011 v Istanbule Istanbulský dohovor bol prijatý v roku 2011 v Istanbule, Slovensko ho podpísalo ako jedna z prvých krajín. Ratifikovať sme ho mali do konca roka 2013, no zatiaľ sa tak nestalo a odložilo sa to na rok 2016. Podľa riaditeľky ľudskoprávnej organizácie sa považuje za akúsi najkomplexnejšiu stratégiu v tejto oblasti, pričom takýto dokument zatiaľ neexistoval. Ministerstvo práce však má o jeho ratifikáciu záujem a urobí všetko pre to, aby sa tak stalo. Ako rezort uviedol, ratifikácia bola odložená najmä z dôvodu komplexnosti úloh a legislatívnych zmien, ktoré by sa mali uskutočniť v súlade s transpozíciou smernice Európskeho ochranného príkazu. Dohovor prináša rôzne opatrenia. Ide o prevenciu, zmenu zaužívaných stereotypov, ale aj opatrenia, ako sú krízové linky, bezpečné ženské domy, kde by obete domáceho násilia dostali komplexnú pomoc vrátane ubytovania. Opatrenia sa však týkajú aj výskumov. Je dôležité, aby mali krajiny možnosť výskumy porovnávať, preto je nevyhnutná medzinárodná spolupráca, a teda výmena skúseností či informácií o tom, ktoré opatrenia sú najúčinnejšie, vysvetlila Mesochoritisová. Dokument sa tiež snaží o to, aby sa jednotne upravila legislatíva v celej Európskej únii a všetky ženy mohli používať rovnaký stupeň ochrany.

logo Video: Známi Slováci dali stop násiliu na ženách

RegioJet chce jazdiť vlakmi z Bratislavy do Košíc aj o rok

RegioJet zároveň informoval, že prípadné rušenie svojich IC vlakov, ktoré medzi Bratislavou a Košicami môže nastať pre nezodpovednú politiku štátu v tejto oblasti.BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Súkromná spoločnosť RegioJet plánuje prevádzkovať žlté vlaky IC na trati z Bratislavy do Košíc a späť aj v budúcom roku. Ako vo štvrtok informovala, požiadala už o pridelenie kapacít na osobnú železničnú prepravu na uvedenej trase na rok 2016. "RegioJet svoje investície plánuje z dlhodobého hľadiska a aj na Slovensku má záujem svojim cestujúcim dlhodobo ponúkať kvalitný servis a o triedu lepšie služby," uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Bořuta. Prevádzku IC vlakov ohrozuje politika štátu RegioJet zároveň informoval, že prípadné rušenie svojich IC vlakov, ktoré medzi Bratislavou a Košicami jazdia od 14. decembra 2014, je iba krajným riešením. Môže sa tak podľa prepravcu stať pre nezodpovednú politiku štátu v tejto oblasti. "Stopercentné zľavy pre sociálne skupiny, ktoré kompenzuje vláda iba štátnemu prepravcovi v rýchlikoch, absolútne rozbili trhové prostredie, na čo v konečnom dôsledku môže najviac doplatiť cestujúca verejnosť," informoval Bořuta. "Takéto konanie zo strany vlády môže mať za následok, že zo slovenských železníc zmizne kvalitný servis a nadštandardné služby, ktoré spoločnosť RegioJet na Slovensko priniesla," uzavrel. Odporúčame: SaS viní zo zrušenia IC vlakov socialistickú politiku vlády RegioJet odmieta tvrdenie štátnych železníc zo začatia vojny ZSSK odmieta cenovú vojnu Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) od 15. apríla, ako už avizovala, znížila počet svojich IC vlakov z Bratislavy do Košíc a späť z troch na dva páry v pracovných dňoch. Týždenne tak bude prevádzkovať 25 namiesto 41 expresných vlakových spojov jazdiacich bez podpory štátu. Generálny riaditeľ ZSSK Pavol Gábor toto rozhodnutie v marci zdôvodnil tým, že odmietajú nezmyselnú cenovú vojnu, ktorú na uvedenej trase podľa neho rozpútal súkromný dopravca RegioJet. ZSSK zredukovala aj počet IC vlakov cez víkend, pričom v sobotu nebude jazdiť žiadny. Víkendový IC Šarišan z Bratislavy do Prešova a Humenného zostal zachovaný. Štátne IC vlaky by po obmedzení mali najazdiť za týždeň 11,3 tisíca vlakových kilometrov namiesto 18,4 tisíca kilometrov. RegioJet odmietol obvinenie zo začatia cenovej vojny, následkom čoho musel štátny prepravca redukovať počet svojich IC vlakov z Bratislavy do Košíc. Súkromný prepravca uviedol, že všetky zľavy a zvýhodnené cestovné ponúka cestujúcim najmä preto, aby cenovo dokázal konkurovať ZSSK. Štátna spoločnosť podľa RegioJetu navyše uplatňovala v IC vlakoch podnákladové ceny, ktoré s bezplatnou prepravou v rýchlikoch poškodzujú akéhokoľvek prichádzajúceho konkurenta.

logo RegioJet chce jazdiť vlakmi z Bratislavy do Košíc aj o rok

Vznik rakoviny žalúdka by mohol predpovedať dychový test

Tím izraelských a lotyšských vedcov tvrdí, že dych ľudí s rakovinou môže obsahovať chemické zlúčeniny, ktoré sa nenachádzajú v dychu zdravých ľudí. BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Vznik rakoviny žalúdka by mohol v budúcnosti predpovedať jednoduchý dychový test. Tvrdia to izraelskí a lotyšskí vedci, ktorí študovali chemické zlúčeniny v dychu pacientov s cieľom rozpoznať v nich špeciálne stopy naznačujúce vznikajúcu chorobu. O pokuse informovali v britskom magazíne Gut. Rakovina žalúdka je špecifickým nádorovým ochorením. V mnohých prípadoch sa ju podarí diagnostikovať neskoro, pretože symptómy ako ťažkosti s trávením či bolesť sa často zamieňajú s inými chorobami. Vedci preto hľadajú spôsob skorého odhalenia tohto typu rakoviny. Princíp spomínanej dychovej skúšky spočíva v myšlienke, že dych ľudí s rakovinou môže obsahovať chemické zlúčeniny, ktoré sa nenachádzajú v dychu zdravých ľudí. Tím izraelských a lotyšských výskumníkov analyzoval dych 145 pacientov, pričom 30 z nich malo rakovinu žalúdka. Pokus postavený na technológii nanoarray dokázal vo väčšej miere odlíšiť rakovinové vzorky od zdravých. Okrem toho vedel identifikovať prednádorové zmeny. V tomto prípade však nebol úplne presný, a preto vedci upozorňujú na potrebu vykonať ďalšie pokusy, čím by jeho spoľahlivosť zvýšili. Ako však napísali v článku, analýza formou nanoarray by mohla poskytnúť chýbajúci neinvazívny nástroj na diagnostiku rakoviny žalúdka a s ňou spojených prednádorových lézií. Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.gut.bmj.com.

logo Vznik rakoviny žalúdka by mohol predpovedať dychový test

Recept dňa

Parížske rožteky

Cesto:
3 vajcia
300 g mletých orechov
300 g práškového cukru
3 PL hladkej múky

Krém:
250 ml smotany na šľahanie
100 g čokolády na varenie
100 g práškového cukru
100 g tuku

Poleva:
200 g čokolády na varenie
100-120 g stuženého tuku

Vajcia vymiešajte s cukrom, pridajte orechy a múku. Cesto pomocou vrecka nastriekajte na vymastený plech do tvaru rožkov alebo tyčiniek. Pečte v predhriatej rúre pri miernej teplote asi 10 minút. Upečené hneď vyberte z plechu, keď vychladnú skrehnú a lámu sa.

Krém: Smotanu, cukor, čokoládu a tuk za stáleho miešania priveďte do varu a nechajte vychladnúť. Vložte na niekoľko hodín do chladničky stuhnúť a potom vyšľahajte. Krém pomocou vrecka nastriekajte na rožky a dajte na 20 minút do mrazničky. Čokoládu a tuk rozpustite nad parou. Rožky vyberte z mrazničky a polejte čokoládou.

Dobrá rada

Majonéza

Výborný vlasový kondicionér. Aj maska na tvár. Odstráni odumretú kožu z lakťov a chodidiel. Liek na slnečné spáleniny. Natrieť na listy izbových kvetín – budú sa lesknúť. Odstránia reklamné nálepky na aute. Odstráni asfaltové škvrny a živicu. Posilňujú nechty.

Stavebník

Systémy tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré odniekiaľ čerpá teplo. Jedno z prvých tepelných čerpadiel vynašiel Slovák Aurel Stodola v roku 1921.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Nitra, Cabaj - Čápor, Čakajovce, Ivanka pri Nitre, Koliňany, Lehota, Lužianky, Malý Lapáš, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Štitáre, Veľké Zálužie, Veľký Lapáš, Zbehy
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang