Aktuálne spravodajstvo - Mesto Nitra

Aktuálne spravodajstvo

Slovensko podporuje rozširovanie Únie, povedal Kiska v Rige

Krajiny, ktoré chcú vstúpiť do Európskej únie, by podľa prezidenta Andreja Kisku mali dostať rovnakú šancu, akú dostalo Slovensko.BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Slovensko plne podporuje rozširovanie Európskej únie. Vyhlásil to dnes prezident Andrej Kiska na summite krajín Východného partnerstva a Európskej únie v lotyšskej Rige. Ako sa uvádza na oficiálnej stránke prezidenta, hlava štátu pripomenula, že vízia možného členstva v EÚ je "nesmierne dôležitá z pohľadu presadzovania reforiem". Odporúčame: Video: Juncker si uťahoval z Orbána, oslovil ho diktátor Nikdy neuznáme anexiu Krymu, vyhlásil Kiska v Kyjeve Ústavný súd rozhodol, prezident Kiska mal vymenovať sudcov "Skoro všetci sme sa zhodli na tom, že je dôležité, aby Európska únia zachovala jednotu. Veľa sa hovorilo o tom, že spolupráca s krajinami Východného partnerstva musí byť založená na slobodnej voľbe a v žiadnom prípade nie je namierená proti akémukoľvek štátu," povedal po summite prezident. Je presvedčený, že krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do EÚ, čiže Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko, by mali dostať rovnakú šancu, akú dostalo Slovensko. V lotyšskej Rige sa konal prvý summit krajín Európskej únie so šiestimi krajinami Východného partnerstva, odkedy Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina podpísali asociačné dohody. Summit potvrdil záväzok EÚ spolupracovať s východnými partnermi. Spoločnú deklaráciu prijali na záver ako celok všetci účastníci summitu.

logo Slovensko podporuje rozširovanie Únie, povedal Kiska v Rige

Dubovcová s Nestarcovou postúpili v Prahe do osemfinále

V sobotňajšom osemfinále si nasadené päťky turnaja Dubovcová a Nestarcová zmerajú sily s Kanaďankami Heather Bansleyovou a Sarah Pavanovou. PRAHA 22. mája (WEBNOVINY) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová zvládli na turnaji World Tour v Prahe aj prvý duel vyraďovacej časti, keď v piatok podvečer zdolali poľský pár Kinga Kolosinská, Monika Brzosteková 2:1 (19, -16, 11). Dramatické stretnutie trvalo 53 minút. V sobotňajšom osemfinále si nasadené päťky turnaja Dubovcová a Nestarcová zmerajú sily s Kanaďankami Heather Bansleyovou a Sarah Pavanovou (7.). Turnaj World Tour 2015 v Prahe - šestnásťfinále - piatok - výsledky: Natália Dubovcová, Dominika Nestarcová (SR-5) - Kinga Kolosinská, Monika Brzosteková (Poľ.-9) 2:1 (19, -16, 11)

logo Dubovcová s Nestarcovou postúpili v Prahe do osemfinále

Futsalisti Slov-maticu získali jubilejný desiaty titul

Bratislavskí futsalisti si poradili s tímom FK Prešov hladko 3:0 na zápasy. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Hráči tímu Slov-matic FOFO Bratislava získali jubilejný desiaty majstrovský titul v I. slovenskej lige vo futsale. V tohtosezónnom finále play-off si zverenci trénera Jána Janíka poradili s tímom FK Prešov hladko 3:0 na zápasy, v piatkovom poslednom súboji triumfovali pred vlastnými fanúšikmi hladko 10:3 (7:1). "Oranjes" si vybojovali šieste prvoligové prvenstvo v rade. I. slovenská liga mužov vo futsale - tretí zápas finále play-off (hralo sa na tri víťazstvá): Slov-Matic FOFO Bratislava - FK Prešov 10:3 (7:1) - konečný výsledok série: 3:0, Slov-Matic FOFO Bratislava získal titul Hlasy: Ján Janík (tréner Slov-maticu): "Musím povedať, že Slov-matic bol veľký favorit a výsledky v troch finálových dueloch je potvrdením toho, že už niekoľko rokov sme najlepší a stále si udržujeme výkonnosť. Dnes sa veľmi tešíme, aj keď sezóna sa začala smutne, keď zomrel náš prezident Martin Grendár. Takého človeka už vo futsale asi nikdy nebudeme mať." Mário Gašparovič (brankár Slov-maticu): "Tento titul vnímame trochu inak, chceli sme sa ním poďakovať nášmu prezidentovi, ktorý nás dlhé roky ťahal za titulmi. Bola to naša psia povinnosť získať titul pre neho. Sľúbili sme mu to, splnili sme to a uvidíme, čo bude ďalej." Ladislav Mikita (kapitán Slov-maticu): "Po nešťastnej udalosti v klube sme si dali jediný cieľ, že titul pre toho úžasného človeka získame. Všetci sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. Nečakali sme, že to pôjde až tak hladko, pretože súper má svoju kvalitu. Myslím si, že sme verili v svoje schopnosti a výsledky sa dostavili. Záver sezóny nás zastihol vo vynikajúcej forme a doplatil na to Prešov." Prehľad majstrov SR vo futsale: 2015: Slov-matic FOFO Bratislava 2014: Slov-matic FOFO Bratislava 2013: Slov-matic FOFO Bratislava 2012: Slov-matic FOFO Bratislava 2011: Slov-matic FOFO Bratislava 2010: Slov-matic FOFO Bratislava 2009: RCS Košice 2008: Slov-matic FOFO Bratislava 2007: Slov-matic FOFO Bratislava 2006: Slov-matic FOFO Bratislava 2005: Slov-matic FOFO Bratislava 2004: 1. SC Incar Nitra Prehľad počtu získaných slovenských majstrovských titulov vo futsale: 10 - Slov-matic FOFO Bratislava (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015) 1 - RCS Košice (2009), 1. SC Incar Nitra (2004)

logo Futsalisti Slov-maticu získali jubilejný desiaty titul

Kolumbijskí vojaci zabili 26 povstalcov, prímerie skončilo

Povstalci zrušili po útoku vládnych jednotiek jednostranné prímerie, ktoré vyhlásili v decembri minulého roku.BOGOTA 22. mája (WEBNOVINY) - Povstalci z kolumbijskej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) zrušili v piatok jednostranné prímerie potom, čo vládne jednotky zabili 26 ich bojovníkov. Prímerie vyhlásili povstalci v decembri minulého roku a aj Kolumbia v marci oznámila dočasné zastavenie bombardovania táborov skupiny, ktoré však v apríli opäť obnovila. Zrušenie prímeria s najväčšou pravdepodobnosťou skomplikuje mierové rokovania medzi FARC a kolumbijskou vládou, ktoré sa začali pred viac než dvoma rokmi. Odporúčame: S obeťami zosuvu pôdy v Kolumbii sa lúčili tisíce ľudí Video: V Kolumbii sa zrútilo lietadlo, viezlo tonu kokaínu Exriaditeľku tajných v Kolumbii zavreli, špehovala politikov Tesne pred útokom na povstalecký tábor v džungli kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vyzval v televíznom vystúpení FARC, aby urýchlila mierové rokovania a "zastavila tak špirálu násilia a nenávisti". Povstalci z FARC bojujú proti vládnym silám už takmer 50 rokov a kontrolujú rozsiahle časti krajiny. Kolumbia, Spojené štáty i Európska únia FARC považujú za teroristickú skupinu a drogový kartel. Konflikt si od roku 1964 vyžiadal okolo 220 000 mŕtvych, najmä civilistov. Obe strany sú zapojené do mierových rokovaní na Kube od novembra 2012 s cieľom ukončiť dlhodobý konflikt. Zatiaľ sa im podarilo dosiahnuť čiastkové dohody, napríklad o pozemkovej reforme, účasti povstalcov na politike ako aj na zastavení obchodovania s drogami. Momentálne sa rokovania zameriavajú na demobilizáciu povstalcov, odmínovanie oblastí a na platby odškodného obetiam konfliktu.

logo Kolumbijskí vojaci zabili 26 povstalcov, prímerie skončilo

Advokáti vítajú zmeny v civilnom práve, berú ich pozitívne

Nová úprava vytvára predpoklady pre rýchlejšie konanie pred súdmi. Slovenská advokátska komora očakáva naplnenie tohto cieľa.BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Slovenská advokátska komora (SAK) vníma pozitívne prijatie nových civilných kódexov a zámer posunúť právnu úpravu konania pred civilnými súdmi ďalej. Uviedla to pre agentúru SITA riaditeľka mediálneho a publikačného odboru SAK Naďa Ondrišová. Nová úprava vytvára predpoklady pre rýchlu a účinnú ochranu práv a záujmov občanov. "Rýchlejšie konanie pred súdmi bolo jedným zo základných cieľov novej právnej úpravy a očakáva ho aj SAK," zdôraznila. Odporúčame: Historická zmena na Slovensku, súdy čakali 52 rokov Slovenská advokátska komora bude organizovať vzdelávacie podujatia k novej úprave, a to aj v rámci regiónov, a ich príprave sa začne venovať v najbližších týždňoch. Advokáti sú vystavení často a častým výrazným zmenám. "Tak ako advokáti pracujú s úpravou Trestného zákona a Trestného poriadku, očakávame, že budú pracovať aj s novou úpravou v oblasti civilných procesných kódexov," dodala. Parlament vo štvrtok schválil historickú reformu fungovania súdov. V rámci rekodifikácie procesného civilného práva poslanci odhlasovali tri nové kódexy - Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok a Správny súdny poriadok, ktoré nahradia Občiansky súdny poriadok z roku 1963. Nové kódexy patria dôležitosťou i rozsahom k najväčším právnym reformám od vzniku samostatnej SR. Každý zo zákonov má okolo 500 paragrafov.

logo Advokáti vítajú zmeny v civilnom práve, berú ich pozitívne

Mourinho chce udržať Čecha v Chelsea, brankár môže ísť inde

Tridsaťdvaročný Petr Čech prenechal pozíciu jednotky v bránke belgickému spoluhráčovi Thibautovi Courtoisovi. LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) - Tréner anglického futbalového majstra Chelsea José Mourinho dúfa, že brankár Petr Čech aj naďalej zostane v tíme. "Stále tvrdím, že by som bol rád, ak by zostal," povedal 52-ročný Portugalčan. Odporúčame: Arsenal si uplatnil opciu, Rosický ostáva v Anglicku Tridsaťdvaročný gólman prenechal pozíciu jednotky v bránke belgickému spoluhráčovi Thibautovi Courtoisovi a v ročníku 2014/2015 nastúpil len na 16 duelov. Hráčov agent potvrdil, že majú povolenie rokovať s inými mužstvami. Rodák z Plzne prišiel na Stamford Bridge v roku 2004 za 7 miliónov libier z francúzskeho Stade Rennes a 10 sezón bol oporou "The Blues." Za ten čas získal štyri tituly v anglickej najvyššej súťaži, rovnaký počet víťazstiev v domácom pohári (FA Cap) a po jednom triumfe v Lige majstrov a Európskej lige. Informáciu zverejnil server bbc.com.

logo Mourinho chce udržať Čecha v Chelsea, brankár môže ísť inde

Video: Juncker si uťahoval z Orbána, oslovil ho diktátor

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker privítal premiéra Maďarska Viktora Orbána pri stretnutí v Rige oslovením diktátor.RIGA 22. mája (WEBNOVINY) - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v piatok v Lotyšsku oslovil maďarského lídra Viktora Orbána diktátor. Urobil tak počas ich stretnutia na summite Východného partnerstva v lotyšskej Rige a v blízkosti novinárov, informuje francúzska agentúra AFP. Odporúčame: Summit v Rige Cameronove podnety nepreberie, má iný program Orbán vidí plány s migrantmi ako šialené, nenašli by prácu Budapešť sa Únii nepodriadi, Maďarsko je ostro proti kvótam Juncker, ktorého Orbán a britský premiér David Cameron odmietali podporiť za nového šéfa komisie, svojim oslovením narážal na dlhodobé spory medzi Orbánovou vládou a Bruselom a na jeho autoritatívny spôsob vládnutia. Najnovšie ide o kvóty na utečencov a Orbánov záujem o debatu o návrate popráv, ktoré únia zakazuje. Orbán si označenie za diktátora už raz vyslúžil. Stalo sa tak koncom minulého roka zo strany známeho amerického senátora Johna McCaina, ktorému sa nepozdávajú blízke vzťahy medzi Ruskom a Maďarskom. Podľa McCaina "si líha do postele s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom". Orbán to vtedy označil za útok na maďarskú nezávislosť. Video: Prichádza diktátor

logo Video: Juncker si uťahoval z Orbána, oslovil ho diktátor

Európska únia a Ukrajina plánujú spoločný protikorupčný tím

Tím zložený z vyšetrovateľov EÚ a Ukrajiny má preveriť možné zneužívanie pomoci z európskych fondov. BRUSEL 22. mája (WEBNOVINY) - Európska únia a Ukrajina vytvoria spoločný vyšetrovací tím s cieľom preveriť možné zneužívanie pomoci z fondov EÚ. V tíme s časovo ohraničeným mandátom a ročným rozpočtom zhruba 5 mil. eur má pôsobiť 30 až 40 vyšetrovateľov. Členov tímu poskytnú EÚ aj Kyjev, vznesenie obvinení však bude výlučne v právomoci ukrajinských orgánov. Pre agentúru Reuters to uviedol v piatok predstaviteľ EÚ, ktorý si neželal byť menovaný. Odporúčame: Ukrajinci tlačia na Úniu, chcú cestovať do Európy bez víz Založenie tímu Európska komisia (EK) formálne navrhne pravdepodobne v júni a následne bude možné podpísať dohodu s Kyjevom, uviedol ďalej predstaviteľ a dodal, že menší tím by mohol na Ukrajinu vycestovať ešte pred dokončením všetkých formalít. Od roku 2014 poskytla EÚ Kyjevu na stabilizáciu ekonomiky úvery vo výške 1,61 mld. eur. Ďalších 1,8 mld. eur plánuje uvoľniť v najbližších mesiacoch. Brusel na Ukrajine zároveň z osobitných fondov financuje humanitárnu pomoc, ako aj programy na zlepšenie fungovania verejnej správy a posilnenie energetickej bezpečnosti.

logo Európska únia a Ukrajina plánujú spoločný protikorupčný tím

Komplicom Adamča zmiernili tresty, bossovi ostalo doživotie

Obnovené konanie pred súdom sa týkalo iba výšky trestu, nie viny. Členovia skupiny Branislava Adamča boli obžalovaní z niekoľkých trestných činov, medzi ktorými nechýba výpalníctvo či vražda.BANSKÁ BYSTRICA 22. mája (WEBNOVINY) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok v obnovenom konaní uložil nové tresty siedmim členom zemplínskej zločineckej skupiny okolo bossa Branislava Adamča. Adamčovi ponechal doživotný trest odňatia slobody, ostatným tresty zmiernili. Obnovené konanie súvisí s nálezom ústavného súdu o protiústavnosti upravovať spodnú hranicu sadzby pri ukladaní trestu za viac skutkov podľa sprísňujúcej tzv. asperačnej zásady a týkalo sa iba výšky trestu, nie viny. Rozsudok ešte nie je právoplatný Adamčo si verdikt nevypočul, pretože požiadal o konanie v neprítomnosti. Dôvodom bolo, že jeho advokát sa zo zdravotných dôvodov ospravedlnil a k náhradnému obhajcovi nemal dôveru. Rovnako sa účasti na pojednávaní vzdali aj Jozef Balog a Rastislav Bán. Rozsudok nie je právoplatný, pretože neprítomné trio adamčovcov sa vyjadrí až po jeho doručení. Prítomní piati členovia gangu sa odvolania vzdali. O osude adamčovcov rozhodol právoplatne senát Najvyššieho súdu SR v septembri 2010. Pre Adamča potvrdil doživotný trest odňatia slobody, ktorý mu vymeral vtedajší Špeciálny súd v Pezinku vo februári 2009. Nikola Pajdič dostal trest 23 rokov väzenia, Jozef Balog 22 rokov, Štefan Sinička 20 rokov, Marcel Palšák 12,5 roka, Rastislav Bán 12,5 roka, Martin Tóth 11 rokov a Henry Hudák osem rokov. So skupinou odsúdili aj Petra Tirpáka a Júliusa Pajaroša, ktorí dostali polročné podmienečné tresty, a obnova konania sa ich netýkala. Odporúčame: Historická zmena na Slovensku, súdy čakali 52 rokov Z košických súdov evakuovali ľudí, policajti hľadali bombu Ústavný súd rozhodol, prezident Kiska mal vymenovať sudcov Údajného bossa košického podsvetia vzal súd do väzby Obnova konania sa týkala celej skupiny O obnovu konania požiadal Henry Hudák a v januári 2015 mu senát ŠTS vyhovel. Obnova sa týkala celej skupiny. Podľa najnovšieho verdiktu senátu miernejšie tresty dostali Nikola Pajdič 20 rokov, Jozef Balog 20 rokov, Štefan Sinička 15,5 roka, Marcel Palšák a Rastislav Bán zhodne po 11,5 roka, Martin Tóth deväť rokov a Henry Hudák šesť rokov. Predseda senátu uviedol, že k výraznejšiemu zmierneniu trestov u Pajdiča a Siničku prispelo ich priznanie, oľutovanie kriminálnych činov a spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní. U Adamča by bol doživotný trest aktuálny, aj keby asperačná zásada neexistovala. Obeť brutálne zaškrtil ťažným lanom Skupina Branislava Adamča podľa súdov páchala trestnú činnosť v rokoch 2003 až 2006. Obžalovaní boli zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, vraždy, vyberania výpalného a za vozenie nafty z Ukrajiny, násilia, zapálenia dvoch erotických salónov, uloženia nefunkčného nástražného výbušného systému, ktoré malo slúžiť na skompromitovanie policajta, ako aj z nedovoleného ozbrojovania. Gang v máji 2004 uniesol Arpáda Nistora zo záložne vo Veľkých Kapušanoch, spútaného a zabaleného do plachty ho odviezli do maštale roľníckeho družstva v obci Stretava, kde ho Branislav Adamčo brutálnym spôsobom zaškrtil ťažným lanom. Keď bol mŕtvy, vyzliekli ho a hodili do vopred vykopanej jamy. Adamčo figuruje aj v dvojnásobnej vražde Adamčovi do doživotia zarátali aj vraždu Mariána Karcela, svedka v prípade údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Zatiaľ nie je skončená kauza mediálne známej dvojnásobnej vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, kde Adamčo figuruje spoločne s dvojicou Pajdič – Balog. Pred senát ŠTS v Banskej Bystrici priviedla eskorta Nikolu Pajdiča so zakrytou tvárou a v nepriestrelnej veste. Pajdič je v programe na ochranu svedkov, pretože od roku 2012 spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

logo Komplicom Adamča zmiernili tresty, bossovi ostalo doživotie

Contador po páde nie je lídrom Gira, etapu vyhral Modolo

Fabio Aru z tímu Astana vyzliekol z ružového dresu Španiela Alberta Contadora. JESOLO 22. mája (WEBNOVINY) - Trinástu etapu cyklistických pretekov Giro d´Italia z Montecchio Maggiore do Jesola vyhral Talian Sacha Modolo z tímu Lampre-Merida. V špurtérskom dojazde Modolo zdolal o polovicu galusky svojho krajana Giacoma Nizzola (Trek Factory) a ako 27-ročný sa dočkal prvého etapového triumfu na pretekoch s visačkou Grand Tour. Tretí bol ďalší Talian Elia Viviani z tímu Sky. Novým lídrom pretekov je taliansky cyklista Fabio Aru z tímu Astana, ktorý vyzliekol z ružového dresu Španiela Alberta Contadora (Tinkoff-Saxo). Rozdiel medzi nimi je 19 sekúnd. Odporúčame: Video: Gilbert ovládol etapu na Gire, Contador zvýšil náskok Rus Zakarin po sóle na Gire získal prvý triumf na Grand Tour Tím ignoroval výzvu, Giro jazdí pretekár podozrivý z dopingu Contador sa v závere piatkovej etapy zaplietol na klzkej ceste do pádu a musel aj meniť bicykel. Keďže pád sa odohral približne 200 m pred trojkilometrovou ochrannou zónou, časové manko 40 sekúnd, s ktorým prišiel do cieľa na 46. mieste, sa Contadorovi zarátalo do celkových výsledkov. Aru vedie s náskokom 19 sekúnd pred Contadorom a 1:14 min pred svojím tímovým kolegom, Španielom Mikelom Landom. Štvrtý je Čech Roman Kreuziger (+1:38), ktorý zasa podporuje Contadora. Víťazovi šiestich pretekov Grand Tour (3x Vuelta, 2x Tour de France, 1x Giro d´Italia) Contadorovi sa vôbec prvýkrát v kariére stalo, že sa musel vyzliecť z líderského trička na niektorých z trojice elitných cyklistických etapových podujatí na svete. "Mali sme dobré pozície v tímovom závere, ale potom prišiel pád... Musel som siahnuť po inom bicykli. Stratil som sekundy, ale nie veľa. V prvom rade som myslel na to, aby sa mi nezhoršilo zranenie. Rameno ma bolí, ale myslím si, že budem v poriadku. Dám si na to ľad, aby sa nezhoršil zápal. Dôležité je zostať pozitívny," cituje Contadora server VeloNews. Video: Záverečné kilometre trinástej etapy Piatková etapa merala iba 147 km a bola druhou najkratšou v kalendári tohtoročného Gira. Podľa predpokladov sa skončila hromadným špurtom, v ktorom sa na mokrej ceste presadili talianski cyklisti. Favorizovaný Modolo k triumfu v jednej z etáp na pretekoch Okolo Turecka konečne pridal aj víťazstvo na slávnejšom Gire. "Nebola to perfektná etapa z pohľadu nášho tímu, boli tam defekty, Ferrari sa dokonca zaplietol do pádu. Musím však poďakovať kolegom, ktorí mi veľmi pomohli. V závere som dal do toho všetko, kĺzalo to sprava doľava, ale nakoniec sa mi to podarilo," uviedol Modolo v prvej reakcii pre Eurosport. V sobotu je na programe Gira časovka na traseTreviso - Valdobbiadene. Meria 59,4 km a očakávajú sa ďalšie zmeny na vrchných pozíciách celkového poradia. Výsledky - piatok: 13. etapa (Montecchio Maggiore - Jesolo, 147 km): 1. Sacha Modolo, Lampre-Merida 3:03:08 h, 2. Giacomo Nizzolo, Trek Factory, 3. Elia Viviani (všetci Tal.) Sky, 4. Alexander Porsev (Rus.) Kaťuša, 5. Eduard Michael Grosu (Rum.) Nippo-Vini Fantini, 6. Axel Maximiliano Richeze (Arg.) Lampre-Merida - všetci v rovnakom čase ako víťaz Poradie po 13. etape: 1. Fabio Aru (Tal.) Astana 54:20:35 h, 2. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo +19 s, 3. Mikel Landa (Šp.) Astana +1:14 min, 4. Roman Kreuziger (ČR) Tinkoff-Saxo +1:38, 5. Dario Cataldo (Tal.) Astana +1:49, 6. Rigoberto Uran (Kol.) Etixx - Quick-Step +2:02.

logo Contador po páde nie je lídrom Gira, etapu vyhral Modolo

Arsenal si uplatnil opciu, Rosický ostáva v Anglicku

Tomáš Rosický figuruje v plánoch Arséna Wengera na budúci ročník. LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) - Kapitán českej reprezentácie Tomáš Rosický bude aj v novej sezóne futbalistom Arsenalu Londýn, anglický klub si uplatnil opciu na ročné predĺženie jeho kontraktu. Potvrdil to francúzsky tréner "kanonierov" Arséne Wenger. Tridsaťštyriročný stredopoliar má v tejto sezóne najvyššej anglickej súťaže na konte len päť štartov, no figuruje v plánoch Wengera na budúci ročník: "Rosický nie je na prestupovom trhu, bude s nami aj v sezóne 2015/2016." Správu priniesol napríklad web Irish Independent.

logo Arsenal si uplatnil opciu, Rosický ostáva v Anglicku

Francúzske supermarkety nesmú vyhadzovať nepredané jedlo

Poslanci vo Francúzsku schválili zákon, podľa ktorého majú obchodné reťazce darovať jedlo charitatívnym organizáciám alebo farmám pre zvieratá či na kompostovanie. PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) - Francúzski poslanci schválili vo štvrtok neskoro večer návrh zákona, ktorý zakazuje obchodným reťazcom a supermarketom likvidáciu nepredaných potravín. Tie majú darovať buď charitatívnym organizáciám, alebo farmám pre zvieratá či na kompostovanie. Nedodržiavanie nových pravidiel sa bude trestať pokutami a v niektorých prípadoch až dvojročným väzením. Zákon je súčasťou širšej legislatívy o životnom prostredí, o ktorej bude v utorok hlasovať dolná aj horná komora francúzskeho parlamentu. Norma stanovuje, že všetky supermarkety s rozlohou nad 400 metrov štvorcových budú musieť do júla 2016 podpísať dohodu s nejakou charitatívnou skupinou alebo farmou, ktorej budú dávať nepredané potraviny. Potraviny, ktoré už nie sú vhodné na konzumáciu, sa použijú ako potrava pre zvieratá, na výrobu biohnojív alebo v energetike. Zákon tiež obmedzuje plytvanie jedlom v školských jedálňach. Francúzske ministerstvo životného prostredia odhaduje, že Francúzi vyhodia asi 20 až 30 kilogramov potravín na osobu ročne.

logo Francúzske supermarkety nesmú vyhadzovať nepredané jedlo

Samovrah sa odpálil v plnej mešite, zomreli desiatky ľudí

V čase samovražedného útoku bolo v mešite imáma Alího v mestečku al-Kadí v provincii Katíf asi 150 ľudí. Zdroje hovoria o desiatkach mŕtvych a zranených.DUBAJ 22. mája (WEBNOVINY) - Samovražedný útočník sa počas piatkových modlitieb odpálil v šiitskej mešite na východe Saudskej Arábie, pričom zabil a zranil zatiaľ nešpecifikovaný počet ľudí. V čase útoku bolo v mešite imáma Alího v mestečku al-Kadí v provincii Katíf asi 150 ľudí a podľa niektorých zdrojov najmenej 30 prišlo o život alebo utrpelo zranenia, ďalšie hovoria o 20 mŕtvych a desiatkach zranených. Saudskoarabské ministerstvo vnútra útok potvrdilo, no viac podrobností zatiaľ neposkytlo. Miestne nemocnice už vyzvali obyvateľstvo na darovanie krvi. Východná provincia Katíf je domovom šiitskej menšiny, ktorá sa sťažuje na útlak v sunnitskej Saudskej Arábii. Teroristické útoky v kráľovstve však nie sú časté. Naposledy v novembri extrémisti zo sunnitskej skupiny Islamský štát zabili na východe sedem šiitov na náboženskom festivale.

logo Samovrah sa odpálil v plnej mešite, zomreli desiatky ľudí

Ebola opäť šíri strach, v Guinei evidujú desiatky prípadov

Svetová zdravotnícka organizácia je zvlášť znepokojená, že niektoré prípady eboly sa vyskytli neďaleko hraníc s Guineou-Bissau, veľmi chudobnou krajinou s nedostatkom zdravotníckych zariadení. CONAKRY 22. mája (WEBNOVINY) — Úrady v Guinei sa obávajú nového rozšírenia epidémie eboly v čase, keď dúfali, že majú krízu pod kontrolou. Za posledný týždeň sa v krajine objavilo 27 nových prípadov v porovnaní so siedmimi minulý týždeň. Svetová zdravotnícka organizácia je zvlášť znepokojená, že niektoré prípady sa vyskytli neďaleko hraníc s Guineou-Bissau, veľmi chudobnou krajinou s nedostatkom zdravotníckych zariadení. Dr. Sakoba Keita, ktorý stojí v Guinei na čele boja s ebolou, uviedol, že Guinea bola "blízko k víťazstvu", no nové prípady naznačujú jej návrat. Epidémia eboly vypukla v Guinei v decembri 2013 a rozšírila sa do susedných krajín. Nové prípady v Západnej Afrike sa objavujú momentálne len v Guinei a Sierre Leone. Od začiatku masového šírenia vírusu podľahlo ebole podľa bilancie WHO v Guinei, Libérii a Sierre Leone najmenej 11 000 ľudí. Takmer polovica obetí pripadá na Libériu, kde epidémia vrcholila medzi augustom a októbrom 2014. Libéria nedávno oznámila koniec epidémie, keďže 42 dní tam úrady nezaregistrovali žiaden nový prípad. Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete, keďže sa prakticky nedá liečiť a neexistuje proti nej schválená očkovacia látka. Prejavuje sa zvracaním a hnačkou ako aj vnútorným a vonkajším krvácaním.

logo Ebola opäť šíri strach, v Guinei evidujú desiatky prípadov

Festival Cannes sa kajá, za škandál s obuvou môže horlivosť

Umelecký riaditeľ festivalu Thierry Frémaux sa ospravedlnil za nepríjemnosti, ktorým čelili niektoré návštevníčky pri vstupe na filmové projekcie. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Škandál s plochými topánkami, pre ktoré niekoľko návštevníčok nepustili na projekcie 68. Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, je dôsledkom horlivosti bezpečnostnej služby. Vyhlásil to umelecký riaditeľ podujatia Thierry Frémaux. Za nepríjemnosti sa zároveň ospravedlnil, pričom zdôraznil, že povinnosť žien mať na slávnostné uvedenia obuté topánky s vysokými podpätkami je hlúposť a nie je to pravda. Organizátori prestížneho festivalu si vyslúžili kritiku po tom, čo niekoľko návštevníčok nepustili na premiéru filmu Carol (2015), pretože nemali obuté topánky s vysokými podpätkami. Neskôr sa ukázalo, že podobnú skúsenosť mali návštevníčky aj pri iných premietaniach. Uvádzači navyše na projekcie nepustili ženy, ktoré tento typ obuvi nemohli nosiť pre zdravotné problémy. "Stalo sa to mojej žene. Napokon ju pustili," napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter režisér Asif Kapadia, ktorého dokument o zosnulej anglickej speváčke Amy Winehouse mal na festivale premiéru. Britská herečka Emily Blunt počas jednej z tlačových besied uviedla, že škandál je veľkým sklamaním. Okrem toho vznikla online petícia, prostredníctvom ktorej iniciátori žiadali vysvetlenie od organizátorov. Petíciu podpísalo viac ako päťtisíc ľudí. Hoci na slávnostné projekcie organizátori vyžadujú oblek pre pánov a šaty pre dámy, nariadenie o odeve zverejnené na webstránke podujatia obuv nespomína. Informácie pochádzajú z webstránok www.hollywoodreporter.com, www.bbc.com a www.thepetitionsite.com a archívu agentúry SITA.

logo Festival Cannes sa kajá, za škandál s obuvou môže horlivosť

Nenechajte si ujsť výstavu Ženy v slovenskej architektúre

BRATISLAVA 22. mája (WBN/PR) - Občianske združenie WOMEN ARCHITECTS v spolupráci s organizátormi festivalu DAAD pozýva všetkých na vernisáž výstavy Ženy v slovenskej architektúre, ktorá sa uskutoční v rámci festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) v Bratislave v utorok 26.05.2015 o 14.30h. na Hviezdoslavovom námestí. Výstava prezentuje tvorbu vybraných reprezentantiek prvej generácie slovenských architektiek, ako aj diela desiatich architektiek, ktoré významne prispievajú do súčasného diania v architektúre nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Expozícia zahŕňa štatistické informácie o zastúpení žien na architektonických školách a v praxi. Výstava Ženy v slovenskej architektúre vznikla z iniciatívy občianskeho združenia, ktoré sa už dlhšie venuje reflexii tejto témy v spoločnosti. Koncepčne ju pripravila teoretička a historička architektúry Henrieta Moravčíková. Na Hviezdoslavovom námestí bude výstava prístupná od 26.05. -31.05.2015. Po vernisáži sa na Fakulte architektúry STU so začiatkom o 17.00h. organizuje panelová diskusia s architektkami, zástupcami Fakulty architektúry, Slovenskej komory architektov, Spolku architektov Slovenska a časopisu ARCH. Tešíme sa na Vašu účasť! DAAD je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. DAAD sa stáva, podobne ako v mnohých európskych metropolách verejným každoročným sviatkom modernej a súčasnej slovenskej a svetovej architektúry v Bratislave a Slovenskej republike. WOMEN ARCHITECTS je profesijné občianske združenie ktoré má ambíciu stať sa stredoeurópskou platformou na podporou a prezentáciu architektiek. Cieľom združenia je prezentácia a podpora žien v architektonickej profesii, výmena skúseností medzi slovenskými a zahraničnými architektkami, či mapovanie pomeru žien a mužov pri vzdelávaní a výkone architektonickej profesie. Združenie založili Andrea Klimko, Dana Blaškovičová, Dana Moderdovská v roku 2013 na Slovensku na príklade podobných organizácií v zahraničí a cieľom dlhodobo pôsobiť na domácej i medzinárodnej scéne. Aktuálne informácie o aktivitách WOMEN ARCHITECTS nájdete na: www.women-architects.com alebo www.facebook/womenarchitects.

logo Nenechajte si ujsť výstavu Ženy v slovenskej architektúre

Euro posilnilo, doláru uškodili obavy o rast ekonomiky USA

Dolár klesol voči euru i jenu. Predstavitelia japonskej centrálnej banky po svojom zasadnutí zverejnili mierne priaznivejšiu prognózu vývoja ekonomiky.LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) - Americký dolár v piatok oslabil. Trhy čakali na údaje o vývoji aprílovej miery inflácie, ktoré by mohli zvýšiť obavy o tempo rastu americkej ekonomiky. Jen počas piatka výrazné zmeny nezaznamenal. Predstavitelia japonskej centrálnej banky (BOJ) po svojom zasadnutí zverejnili mierne priaznivejšiu prognózu vývoja ekonomiky, ktorá nenaznačila, že by centrálna banka bola pripravená ešte viac podporiť hospodársky rast. Dolár voči euru poklesol o pol percenta na 1,1163 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v piatok oslabil o 0,2 percenta na 95,040 bodu. Voči jenu dolár klesol o 0,2 percenta na 120,82 JPY/USD.

logo Euro posilnilo, doláru uškodili obavy o rast ekonomiky USA

Pre bombu z druhej svetovej vojny v Londýne evakuovali domy

Stavební robotníci, ktorí pracovali neďaleko štadióna, našli v jeho blízkosti päťdesiatkilogramovú nálož, ktorá bola pravdepodobne zhodená nacistickým Nemeckom na Londýn začiatkom 40. rokov minulého storočia.LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) - Britská polícia uzavrela ulice a evakuovala stovky domov v okolí londýnskeho štadióna Wembley, pri ktorom objavili nevybuchnutú bombu z obdobia druhej svetovej vojny. Päťdesiatkilogramovú nálož našli stavební robotníci, ktorí pracovali neďaleko štadióna. Ide pravdepodobne o bombu zhodenú nacistickým Nemeckom na Londýn začiatkom 40. rokov minulého storočia. Armáda vo vyhlásení informovala, že bomba je "v potenciálne nebezpečnom stave" a nie je možné ju na mieste odpáliť, pretože výbuch by mohol spôsobiť značné škody na majetku a dokonca ohroziť životy. Armádni pyrotechnici teraz pracujú na zneškodnení nálože.

logo Pre bombu z druhej svetovej vojny v Londýne evakuovali domy

Fortuna liga bude bez Košíc, nedostali licenciu

Košice nesplnili finančné kritériá pre udelenie licencie pre najvyššiu súťaž. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Futbalový klub MFK Košice nedostal licenciu pre najvyššiu súťaž z dôvodu nesplnenia finančných kritérií a nemal by v zmysle klubového licenčného systému Slovenského futbalového zväzu účinkovať vo Fortuna lige 2015/2016. Košičanom vyprší platná licencia pre najvyššiu súťaž na konci tohto súťažného ročníka. "Odvolací orgán licenčného konania (OOLK) sa na svojom dnešnom zasadnutí zaoberal odvolaním MFK Košice a potvrdil rozhodnutie Prvostupňového orgánu licenčného konania (POLK) o neudelení licencie pre najvyššiu súťaž z dôvodu nesplnenia finančných kritérií. Toto rozhodnutie je na pôde SFZ konečné. Obidva licenčné orgány sú v zmysle predpisov a noriem SFZ pri svojom rozhodovaní nezávislé. Členovia OOLK v zmysle príslušných článkov Klubového licenčného systému nesmú byť členmi žiadnych iných orgánov SFZ alebo ÚLK, ich zamestnancami, členmi licenčnej administratívy SFZ a ani predstaviteľmi futbalových klubov," uvádza sa na facebookovom profile Slovenského futbalového zväzu. Odporúčame: Video: Trenčania si užívajú titul, nechýbala ani bubnovačka Žiaden vplyv na zostup Banskej Bystrice Licenciu od Prvostupňového orgánu licenčného konania (POLK) dostali 28. apríla 2015 Slovan Bratislava, Dunajská Streda, Myjava, Podbrezová, Ružomberok, Senica, Trenčín, Trnava, Zlaté Moravce a Žilina. Podmienky okrem Košíc nesplnila Banská Bystrica, ktorá sa však neodvolala do 14. mája. Neudelenie licencie pre Košice nebude mať vplyv na zostup posledného mužstva Fortuna ligy Dukly Banská Bystrica po skončení súťažného ročníka 2014/2015. "Rozhodnutie OOLK znamená, že Košice nemajú platnú licenciu a bez nej nemôžu v zmysle licenčného systému SFZ účinkovať v novom ročníku Fortuna ligy 2015/2016," uviedol pre agentúru SITA manažér komunikácie a PR SFZ Juraj Čurný. Zmierili sa s nižšou súťažou Rozhodnutie je konečné a Košičania sa už zmierili s tým, že v ročníku 2015/2016 budú účinkovať len v II. lige. "Oficiálne sme už druholigisti. Budeme sa snažiť dohrať súťaž čo najlepšie, ale od nového ročníka budeme hrať druhú najvyššiu súťaž," uviedol na klubovom webe prezident MFK Košice Blažej Podolák. Podľa výkonného riaditeľa Únie ligových klubov Michala Mertinyáka bude riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže postupovať v zmysle platného súťažného poriadku. "V zmysle súťažného poriadku môžeme ponúknuť miesto v najvyššej súťaži druhému tímu II. ligy, ktorý v prípade záujmu musí podať prihlášku a následne sa uskutoční skrátené licenčné konanie," zareagoval pre SITA Michal Mertinyák.

logo Fortuna liga bude bez Košíc, nedostali licenciu

Súd znova odročil verdikt ohľadom vydania Polańského do USA

Osemdesiatjedenročný filmár čelí v USA obvineniu zo znásilnenia 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Okresný súd v poľskom Krakove v piatok znova odročil verdikt ohľadom žiadosti o vydanie poľsko-francúzskeho režiséra Romana Polańského do USA, kde je naňho vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977. Nové pojednávanie bude v septembri Nové pojednávanie sa má uskutočniť v polovici septembra, presný termín oznámi sudca Dariusz Mazur neskôr. Poľské úrady požiadali americkú stranu o právnu pomoc v tomto prípade, pričom Američania majú čas na odpoveď do 8. augusta. V prípade, ak sa súd vyjadrí v prospech amerických úradov, o vydaní 81-ročného filmára do USA rozhodne minister spravodlivosti. Držiteľa Oscara za réžiu snímky Pianista (2002) obvinili v roku 1977 zo šiestich trestných činov vrátane znásilnenia vtedy 13-ročnej Samanthy Geimer. Päť zo šiestich obvinení neskôr stiahli, keď sa Polański priznal, že mal s mladistvou pohlavný styk a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové psychiatrické pozorovanie, odkiaľ ho po 42 dňoch prepustili. Plánuje nakrútiť film o Dreyfusovej afére Režisér filmov ako Rosemaryino dieťa (1968), Čínska štvrť (1974), Smrť a dievča (1994) alebo Ghost Writer (2011) však krátko pred vynesením rozsudku z USA ušiel a usadil sa vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej justície. Po vyše 31 rokoch ho zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. USA následne požiadali o jeho vydanie. Švajčiarsko však 12. júla 2010 oznámilo, že žiadosti nevyhovelo a Polańského prepustili z domáceho väzenia. Vlani koncom októbra ho vypočúvala poľská prokuratúra po tom, ako sa zúčastnil na oficiálnom otvorení Múzea histórie poľských židov vo Varšave. Druhý raz ho vypočúvali v januári, keď losangeleská prokuratúra zaslala poľským úradom žiadosť o jeho vydanie. Polański, ktorý plánuje tento rok nakrúcať v Krakove film o Dreyfusovej afére, potom koncom februára vypovedal aj na súde.

logo Súd znova odročil verdikt ohľadom vydania Polańského do USA

Slovenskú hokejovú '20' čaká v Soči náročná konfrontácia

Na zverencov Ernesta Bokroša čakajú v olympijskom meste súboje s rovesníkmi z Ruska a Bieloruska. Vrcholom sezóny 2015/2016 budú majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome rokov uskutočnia vo fínskych Helsinkách. SOČI 22. mája (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa od soboty do pondelka zúčastní na Pohári Čierneho mora v ruskom Soči, ktorý bude prvou konfrontáciou novotvoriaceho sa výberu. Na zverencov Ernesta Bokroša čakajú v olympijskom meste súboje s rovesníkmi z Ruska a Bieloruska. "Do dejiska ZOH 2014 sme odcestovali vo štvrtok večer z Viedne cez Istanbul a odtiaľ s menším meškaním do Soči. Do hotela Azimut sme sa dostali až nad ránom. V samotnom Soči vládne príjemné jarné počasie s teplotou približne 25 stupňov Celzia. Trojzápasovú konfrontáciu začneme v sobotu o 15.00 h miestneho času, u nás bude o hodinu menej, duelom s Ruskom 2, v nedeľu večer nastúpime proti prvému výberu reprezentácie Ruska a v pondelok uzavrieme účinkovanie stretnutím s Bieloruskom. Základ tímu tvoria chlapci ročníkov 1996 a 1997, no máme tu aj ´deväťdesiatosmičku´. Je to však pre realizačný tím vedený trénerom Ernestom Bokrošom dobrá príležitosť vidieť širšie spektrum adeptov tejto vekovej kategórie do projektu centralizovanej prípravy SR 20. Mladíci majú za sebou krátky výcvikový tábor od začiatku týždňa na ľade MG Rinku v Trenčíne. Po ňom tréneri zužovali káder, doma zostali Lukáš Berák, Andrej Hatala a Christián Pavlas," informoval na webe SZĽH manažér družstva SR "20" Roman Ulehla. Vrcholom sezóny 2015/2016 budú pre slovenskú "dvadsiatku" majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome rokov uskutočnia vo fínskych Helsinkách. V základnej skupine sa tím SR "20" stretne s rovesníkmi z Bieloruska, Česka, Fínska a Ruska. Nominácia reprezentačného družstva SR "20" na hokejový turnaj o Pohár Čierneho mora 2015 v Soči: Hráči: Martin Jendroľ, Oliver Košecký, Maroš Surový (všetci HC ‘05 Banská Bystrica), Ján Kožiak, Filip Vidovič (obaja HC Slovan Bratislava), Jozef Klenko, Lukáš König, Leonard Šinkovič (všetci MMHK Nitra), Boris Sadecký (HK Dukla Trenčín), Adrián Holešinský, Lukáš Hrušík, Lukáš Michalek (všetci MsHKM Žilina), Matej Florek, Miroslav Struška (obaja MHk 32 Liptovský Mikuláš), Martin Bodák, Jakub Kyčák (obaja HK Spišská Nová Ves), Christián Michalčin (HC Košice), Jozef Huňa, Matej Paločko (obaja HC Bílí tygři Liberec/ČR), Patrik Maier (Kamloops Blazers /Kan.), Kristián Ferleťák (Victoria Royals,/Kan.), Patrik Koch (Soo Eagles/USA) Realizačný tím: manažér Roman Ulehla, tréner Ernest Bokroš, asistent trénera Norbert Javorčík, tréner brankárov Rudolf Jurčenko, kondičný tréner Ján Kovačič, lekár MUDr. Jozef Petro, maséri Rastislav Ladecký, Ľuboš Ondrejka Program turnaja o Pohár Čierneho mora v Soči (časy sú v SELČ): Sobota 23. mája: 14.00 h Rusko 2 - Slovensko, 17.30 Bielorusko - Rusko 1 Nedeľa 24. mája: 14.00 Rusko 2 - Bielorusko, 17.30 Slovensko - Rusko 1 Pondelok 25. mája: 14.00 Slovensko - Bielorusko, 17.30 Rusko 1 - Rusko 2

logo Slovenskú hokejovú '20' čaká v Soči náročná konfrontácia

Päť Slovákov si zahrá štvorhru na Roland Garros

Martin Kližan spojil svoje sily s Rakúšanom Dominicom Thiemom. Daniela Hantuchová sa prihlásila s Austrálčankou Samanthou Stosurovou. PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) - Vo štvorhre mužov a žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (24. mája - 7. júna) sa predstaví päť slovenských tenistov - jeden muž a štyri ženy. Martin Kližan spojil svoje sily s Rakúšanom Dominicom Thiemom. Daniela Hantuchová sa prihlásila s Austrálčankou Samanthou Stosurovou. Karolína Schmiedlová sa dala dokopy s Belgičankou Ysaline Bonaventurovou. Janette Husárová sa predstaví s Poľkou Paulou Kaniovou. Magdaléna Rybáriková sa dohodla s Rumunkou Alexandrou Dulgherovou. Žreb bude v nedeľu 24. mája. V oboch súťažiach bude hrať 57 tandemov priamo a 7 na základe voľnej karty. VŠETKO O ROLAND GARROS 2015 Špecifiká jednotlivých súťaží Konzervatívne pravidlá rátania skóre v tenise, ktorými počnúc oficiálnym experimentom na newyorských US Open 1970 a naplno od sezóny 1979 prevratne otriaslo zavedenie tajbrejku, už dávno neplatia. Aj na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (24. mája - 7. júna) má väčšina súťaží svoje špecifiká tohto typu. Napospol slúžia na lepšiu odhadnuteľnosť dĺžky trvania jednotlivých zápasov najmä pre potreby plánovania programu dňa a televíznych prenosov. V hlavných súťažiach dvojhry mužov a žien sa na antukovom vrchole sezóny pritom stále hrá tradične na tri, resp. dva získané sety s prípadným tajbrejkom v každom okrem rozhodujúceho (v ňom až do rozdielu dvoch gemov). Odporúčame: Slováci spoznali na Roland Garros súperov, Lacka čaká Ferrer Roland Garros vytvorí tony odpadu, počítač rieši konflikty Raonic vynechá Roland Garros, chýbať bude aj Del Potro Čepelová skončila v kvalifikácii, v Paríži dostala kanára Športoví redaktori majú problém s menom, skúste ho vysloviť V mixe aplikujú systém zvaný "no ad" Vo štvorhre mužov i žien sa hrá na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska na dva získané sety s tajbrejkom v každom z nich vrátane rozhodujúceho, ale v miešanej štvorhre hranej takisto na dva získané sety privodí rýchle rozhodnutie tzv. zápasový tajbrejk (do 10 bodov - s minimálnym rozdielom dvoch) namiesto prípadného tretieho setu. Navyše, v mixe aplikujú systém zvaný "no ad", teda pri prvej zhode si prijímajúci určia diagonálu podania a hrá sa hneď o predmetný gem. Vo dvojhre chlapcov i dievčat budú hrať bez tajbrejku v rozhodujúcej časti, teda až do rozdielu dvoch gemov. Štvorhra chlapcov i dievčat má rovnaké pravidlá ako mix seniorov, teda najmä systém "no ad" a zápasový tajbrejk namiesto prípadného tretieho setu. Slovenskí tenisti s právom štartu vo štvorhre na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (24. mája - 7. júna): MUŽI: Martin Kližan, Philipp Oswald (Rak.) ŽENY: Daniela Hantuchová, Samantha Stosurová (SR/Aus.) Ysaline Bonaventurová, Karolína Schmiedlová (Belg./SR) Janette Husárová, Paula Kaniová (SR/Poľ.) Alexandra Dulgherová, Magdaléna Rybáriková (Rum./SR)

logo Päť Slovákov si zahrá štvorhru na Roland Garros

Bloom na prahu novej éry, nahrali prvú pieseň v Slovenčine

Formácia nahrávala skladbu v štúdiu Lososound, o produkciu sa postaral Erik "Losos" Horák zo skupiny Zlokot, o finálny zvuk zas Ecson Waldes z Biotech Studia v Prahe. BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Slovenská kapela Bloom zverejnila skladbu Nebesá. Ide o prvú pieseň, ktorú formácia nahrala v rodnom jazyku a zároveň o prvú ochutnávku z pripravovaného albumu. Ten plánujú uviesť na trh budúci rok. S nápadom spievať v slovenčine prišiel gitarista Lukáš Kyška. "Keď som mu raz vysvetľovala jeden z posledných anglických textov, povedal, že myšlienka je pekná, ale vraj ju v tom texte nevidí. Potom sa asi na tri minúty ticho zamyslel a vraví, 'napíš to po slovensky'. Tak sa aj stalo a vznikli Nebesá," uviedla speváčka Barbora Drahovská. "Spievať po anglicky je krásne, znelo mi to doteraz prirodzenejšie, avšak keď spievam po slovensky, je to oveľa osobnejšie a intímnejšie. Neriešila som, či sa to bude páčiť ľuďom, ale skôr som to brala ako svoju vnútornú očistu. Ale myslím, že toto nie je žiadny ojedinelý proces, tak to robia skoro všetci, no nie?" povedala s úsmevom hudobníčka. "Je to naša prvá pesnička po slovensky, no hneď som vedela, že nebude posledná. Práve naopak, začalo ma to veľmi baviť a mám pocit, ako keby mi to rozpútalo ruky a dušu aj v iných veciach," dodala. Kapela k piesni zverejnila aj video, v ktorom je možné vidieť oblohu. Formácia nahrávala skladbu v štúdiu Lososound, o produkciu sa postaral Erik "Losos" Horák zo skupiny Zlokot, o finálny zvuk zas Ecson Waldes z Biotech Studia v Prahe. Fanúšikovia budú môcť počuť novinku naživo napríklad 27. mája v Bratislave na Gorila.sk Urban Space party_FM a o deň neskôr v Bare Museum v Martine, kde s formáciou vystúpi aj harfistka Mária Kmeťková. Bloom majú na konte debut Let The Good Days Come, ktorý vydali v roku 2013 a ponúkli z neho single Carousel Ride a Scary Me. Ako predkapela sa predstavili na koncerte islandskej speváčky Emilíany Torrini v Bratislave, na turné Katky Knechtovej či na viedenskej časti festivalu Waves. Informácie agentúre SITA za kapelu poskytol Ján Papač.

logo Bloom na prahu novej éry, nahrali prvú pieseň v Slovenčine

Keltské stavby pod hradom sprístupní odklápacia podlaha

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu pokračuje podľa plánov, a teda aj s výstavbou podzemných garáží. V časti Zimnej jazdiarne na Bratislavskom hrade, pod ktorou sú murované stavby z 1. storočia pred naším letopočtom, bude odklápacia podlaha.BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Časť prezentácie vzácnych archeologických nálezov na Bratislavskom hrade sa oproti pôvodným plánom zmení, Kancelária Národnej rady SR tak vychádza v ústrety pripomienkam odbornej i laickej verejnosti a úradov. Kancelár Daniel Guspan v piatok novinárom vysvetlil, že nález pod Zimnou jazdiarňou a nález na severozápadnom bastióne budú prekryté. V časti Zimnej jazdiarne, pod ktorou sú murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom, bude odklápacia podlaha, ak sa zdvihne, návštevníci pod sebou uvidia celý archeologický nález. Priestor na severozápadnom bastióne sa rovnako prekryje viac než sa plánovalo, aby sa zastrešil nález, ktorý tam je, napriek tomu však zostane prístupný verejnosti. "Kancelárii Národnej rady SR ide predovšetkým o to, aby všetky archeologické nálezy a pamiatky boli prezentované dôstojným spôsobom, ktorý bude zodpovedať ich hodnote. Vychádzame v ústrety názoru časti laickej i odbornej verejnosti," povedal Guspan. Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu pokračuje podľa plánov, to znamená aj s výstavbou podzemných garáží. Guspan vysvetlil, že časť garáží sa možno v budúcnosti využije iným spôsobom, napríklad ako muzeálny alebo výstavný priestor, záležať bude na diskusiách. V garážach by mal zároveň pribudnúť nový výťah. Zmeny by mal do dvoch týždňov definitívne odsúhlasiť aj Krajský pamiatkový úrad.

logo Keltské stavby pod hradom sprístupní odklápacia podlaha

Recept dňa

Koláč s rebarborovou plnkou

5 vajec
150 g kryštálového cukru
150 g polohrubej múky
1 PL oleja

Plnka:
½ kg rebarbory
150 g kryštálového cukru
2 PL vody
1vanilkový cukor
½ piškótového plátu
50 g hrozienok namočených v rume
¼ l šľahačky
1 PL práškového cukru

Poleva:
60 g čokolády
60 g masla

Vajcia s cukrom šľahajte dovtedy, kým sa ich objem nezdvojnásobí. Potom primiešajte múku a olej. Cesto vylejte na vymastený a hrubou múkou vysypaný plech a dajte piecť. Vychladnutý plát rozkrojte po šírke na polovicu. Na jednu polovicu dajte plnku, polejte čokoládovou polevou a po stuhnutí a pokrájaní ozdobte vyšľahanou šľahačkou.

Plnka: Umytú a očistenú rebarboru pokrájajte na malé plátky, pridajte cukor, vodu a poduste. K podusenej rebarbore pridajte rozmrvený druhý piškótový plát, vanilku a hrozienka, všetko spolu premiešajte a nechajte chvíľu postáť.

Poleva: Maslo a polámanú čokoládu rozpustite nad parou a vymiešajte nahladko.

Dobrá rada

Proti silnému poteniu

isi pridajte do kúpeľa extrakt z dubovej kôry. Tá totiž sťahuje póry a znižuje potenie. Hrsť kôry povarte asi 10 minút v 3/4 litri vody. Odvar preceďte a pridajte do vody v kúpeli.

Stavebník

Ochrana zdravia pri svojpomocnom čistení komínov

Samozrejme, už samotný pohyb po streche a samotný prístup ku komínu pri šikmých strechách je veľmi nebezpečný. Je zrejmé, že v najčastejších prípadoch sa ku komínu z rebríka, kotveného na zemi nedostaneme.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Nitra, Cabaj - Čápor, Čakajovce, Ivanka pri Nitre, Koliňany, Lehota, Lužianky, Malý Lapáš, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Štitáre, Veľké Zálužie, Veľký Lapáš, Zbehy
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang