nitra.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Nitra

Aktuálne spravodajstvo

Suverénny Hirscher je lídrom 1. kola slalomu v St. Moritzi

Obhajca titulu z Beaver Creeku 2015 Francúz Jean-Baptiste Grange je zatiaľ na 21. mieste s odstupom 1,80 s.ST. MORITZ 19. februára (WebNoviny.sk) - Rakúšan Marcel Hirscher je podľa očakávaní lídrom nedeľňajšieho slalomu mužov, záverečnej disciplíny na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi. Dvadsaťsedemročný suverén štartoval ako šiesty a zajazdil najlepší čas 46,43 s. Aj na ďalších dvoch miestach na pódiu v prebiehajúcom 1. kole sa nachádzajú rakúski lyžiari. Druhá priečka patrí Marcovi Schwarzovi s mankom 43 stotín sekundy, o ďalších päť stotín figuruje na tretej pozícii Michael Matt. Obhajca titulu z Beaver Creeku 2015 Francúz Jean-Baptiste Grange je zatiaľ na 21. mieste s odstupom 1,80 s. Prvé kolo pokračuje ďalšími pretekármi, s číslom 63 bude štartovať jediný slovenský zástupca Andreas Žampa. Výsledky - MS v zjazdovom lyžovaní - St. Moritz (Švaj.) - nedeľa: Slalom mužov - 1. kolo (po odjazdení 30 pretekárov): 1. Marcel Hirscher 46,43 s, 2. Marco Schwarz +0,43, 3. Michael Matt (všetci Rak.) +0,48, 4. Dave Ryding (V. Brit.) +0,53, 5. Mattias Hargin (Švéd.) +0,57, 6. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,65 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Suverénny Hirscher je lídrom 1. kola slalomu v St. Moritzi

Polícia pátra po podozrivých z vraždy brata Kim Čong-una

Atentát na Kim Čong-nama bol spáchaný v pondelok, keď v termináli medzinárodného letiska v Kuala Lumpure čakal na let do Macaa.KUALA LUMPUR 19. februára (WebNoviny.sk) - Malajzijská polícia pátra po štyroch občanoch Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ktorí opustili Malajziu v deň, keď bol na letisku v metropole Kuala Lumpur pravdepodobne zavraždený Kim Čong-nam, brat severokórejského diktátora Kim Čong-una. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP. Totožnosť všetkých štyroch podozrivých zverejnil v nedeľu na tlačovej konferencii zástupca náčelníka malajzijskej polície Noor Rashid Ibrahim, ktorý zároveň identifikoval piatu záujmovú osobu a ukázal fotografie dvoch ďalších občanov KĽDR, takisto podozrivých z účasti na údajnom atentáte na Kim Čong-nama. Ich mená však zverejnené neboli. Odporúčame: V prípade vraždy Kima Čong-nama zatkli ďalšieho podozrivého V kabelke podozrivej z vraždy Kima Čong-nama sa našiel jed Brat vodcu Kima Čong-una je mŕtvy, zabili ho agentky KĽDR Sťažoval sa na prudké bolesti hlavy Ani jeden zo štyroch podozrivých necestoval s diplomatickým pasom. Kam z Malajzie odleteli, však Ibrahim odmietol prezradiť s odôvodnením, že ide o "citlivú" záležitosť. V súvislosti s údajnou vraždou Kim Čong-nama malajzijská polícia už predtým zadržala dvoch mužov a dve ženy. Atentát na Kim Čong-nama bol spáchaný v pondelok, keď v termináli medzinárodného letiska v Kuala Lumpure čakal na let do Macaa. Kim sa po čine začal sťažovať na prudké bolesti hlavy. Zomrel počas prevozu do nemocnice. Kim Čong-nam bol najstarším synom bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila. Narodil sa v roku 1970 z jeho vzťahu s herečkou Song Hje-rim. Otec prehodnotil svoje následníctvo Kim Čong-nam bol v rokoch 1998-2001 považovaný za nástupcu svojho otca. Ten možné nástupníctvo prehodnotil po tom, ako Kim Čong-nama v roku 2001 zadržali na letisku v Japonsku, keď cestoval s falošným pasom. Tvrdil vtedy, že chcel navštíviť tokijský Disneyland. Otcovým favoritom sa po tomto incidente stal Kim Čong-namov nevlastný brat Kim Čong-un. Kim Čong-nam, ktorý bol známy ako prívrženec reforiem v KĽDR, vystupoval aj proti dynastickému nástupníctvu v Severnej Kórei. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia pátra po podozrivých z vraždy brata Kim Čong-una

Obuvníkov i rybárov je málo, žiakov chcú motivovať peniazmi

Výška motivačného štipendia pre žiakov odborov, ktorých absolventi sú vyhľadávaní na trhu práce a je ich málo, je odstupňovaná podľa konkrétne určeného priemerného prospechu žiaka.BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo školstva chce motivovať žiakov, aby sa hlásili na študijné a učebné odbory, ktorých absolventi sú vyhľadávaní na trhu práce. V spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj stavovskými, profesijnými a odborovými organizáciami preto pripravilo zoznam študijných a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce. Žiakom, ktorí sa rozhodnú pre štúdium takýchto študijných a učebných odborov, budú vždy zo štátneho rozpočtu poskytovať motivačné štipendium. Agentúru SITA o tom informoval komunikačný odbor ministerstva školstva. Výška motivačného štipendia je odstupňovaná podľa konkrétne určeného priemerného prospechu žiaka. Študijné a učebné odbory zaradené v zozname budú podľa nariadenia vlády SR tiež zohľadňovať pri rozpise peňazí v rámci normatívneho financovania na žiaka prvého ročníka strednej odbornej školy a jeho nasledujúcich ročníkov a na žiaka strediska praktického vyučovania, ktorý je žiakom prvého ročníka strednej odbornej školy a jeho nasledujúcich ročníkov. Školy na žiakov v odboroch s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce dostanú zvýšený normatívny príspevok o 10 percent. Rezort školstva vypracoval zároveň aj zoznam študijných a učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce. Na žiakov študujúcich v týchto odboroch bude normatív o 10 percent nižší. Návrhy zoznamov prerokovala Rada vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu. Nad rozsah potrieb trhu práce sú štyri študijné a učebné odbory, a to odbory životné prostredie, úžitková maľba, produktová tvorba a umelecký stolár. Medzi odbory s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce zaradili 45 odborov. Do tohto zoznamu patria napríklad odbory obrábač kovov, strojný mechanik, elektrotechnika, chemická informatika, obuvník, kamenár, rybár, umeleckoremeselné spracúvanie kovov či biochemik v mliekarskej výrobe, výrobe piva a sladu a tiež v liehovarníckej výrobe. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obuvníkov i rybárov je málo, žiakov chcú motivovať peniazmi

Slovenskí vodáci dosiahli v C1 na Australian open pódium

Hoci sa slovenskí vodní slalomári nedočkali v nedeľu v Austrálii víťazstva, pódiové umiestnenie získali.SYDNEY 19. februára (WebNoviny.sk) - Slovenskí vodní slalomári sa nedočkali v nedeľu víťazstva na podujatí Australian Open v Sydney. V kategórii C1 skončil strieborný medailista v tejto disciplíne z OH 2016 Matej Beňuš na druhom mieste, keď nestačil len na britského zástupcu Davida Florencea. Obaja predviedli čistú jazdu, slovenský reprezentant za víťazom zaostal o 95 stotín sekundy. Na tretej priečke klasifikovali ďalšieho Slováka Marka Mirgorodského, ktorý bez trestných sekúnd mal na prvého manko 2,03 s. Tretí Slovák vo finále Michal Martikán obsadil šiestu priečku (+5,80). "S jazdami som veľmi spokojný, nemal som ani jednu dvojsekundovú penalizáciu. Po 1. mieste v kvalifikácii a 1. mieste v semifinále, keď som vyhral o dve sekundy, mi žiaľ finále nevyšlo podľa predstáv, pokazil som pár maličkostí a nedokázal som zopakovať rýchly semifinálový čas. Nakoniec sa mi ušlo druhé miesto, čo je však tiež super výsledok na začiatok sezóny a v takej konkurencii, aká tu bola," povedal Beňuš. Vo finále K1 žien bez slovenskej účasti zvíťazila domáca Jessica Foxová časom 96,56. Na druhej pozícii figuruje Češka Kateřina Kudějová, tretia bola Novozélanďanka Luuka Jonesová. Výsledky - Australian Open - nedeľa: MUŽI C1 - finále: 1. David Florence (V. Brit.) 95,78 (0), 2. Matej Beňuš 96,73 (0), 3. Marko Mirgorodský 97,81 (0),... 6. Michal Martikán (všetci SR) 101,58 (0) ŽENY K1 - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 96,56 (2), 2. Kateřina Kudějová (ČR) 102,56 (0), 3. Luuka Jonesová (N. Zél.) 103,14 (2) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí vodáci dosiahli v C1 na Australian open pódium

Súťaž smečiarov NBA ovládol Robinson III, trojky pre Gordona

Dramatická súťaž v streľbe trojok sa zas stala korisťou rozohrávača Houstonu Erica Gordona, ktorý tesne zdolal Kyrieho Irvinga z Clevelandu.NEW ORLEANS 19. februára (WebNoviny.sk) - Glenn Robinson III ovládol sobotňajšiu súťaž smečiarov počas exhibičného All Star víkendu basketbalovej NBA v New Orleans. Dvadsaťtriročný krídelník Indiany uspel so svojimi kúskami, keď v Slam Dunk Contest zdolal Derricka Jonesa z Phoenixu 94:87 na body. Víťazstvo DeAndreho Jordana sa nečakalo, ale ani posledná priečka Aarona Gordona, vlaňajšieho neúspešného finalistu, ktorý nazbieral teraz len 72 bodov. Dramatická súťaž v streľbe trojok sa stala korisťou rozohrávača Houstonu Erica Gordona, ktorý tesne zdolal Kyrieho Irvinga z Clevelandu. Stal sa prvým hráčom v klubovej histórii Houston Rockets s touto poctou. Súťaž všestrannosti ovládol 221 cm vysoký Lotyš Kristaps Porziňgis z tímu New York Knicks. Najlepšie zvládol kombináciu driblingu medzi prekážkami, presnosti prihrávky a zakončenia donáškou aj strelou spoza trojkového oblúka. V prvom kole zdolal DeMarcusa Cousinsa, v druhom Nikolu Jokiča a vo finále Gordona Haywarda. "Mám dobrý pocit, že som mohol predviesť moje schopnosti a ukázať deťom, že ti ide, aj keď ste dlhý a tenký ako ja," citoval web nba.com 21-ročného krídelníka. Exhibičný víkend v Smoothie King Center vyvrcholí v nedeľu v poradí 66. Zápasom hviezd medzi Západom a Východom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súťaž smečiarov NBA ovládol Robinson III, trojky pre Gordona

Zuzula o dcére: Ak by Veronika nebola hráčka, nemá nič

V čase, keď v sobotu na hlavnej trati vrcholil boj o cenné kovy, Veronika Velez-Zuzulová potichu zlyžovala po vedľajšom svahu, aby sa mohla vyplakať s blízkymi.ST. MORITZ 19. februára (WebNoviny.sk) - Timotej Zuzula pocítil ľútosť v momente, keď jeho dcéra "špicarom" v druhom kole slalomu v St. Moritzi ukončila 16-ročné úsilie o zisk medaily na majstrovstvách sveta. V čase, keď v sobotu na hlučnej a pestrofarebnej Corviglii vrcholil boj o cenné kovy, Veronika Velez-Zuzulová potichu zlyžovala po vedľajšom svahu, aby sa mohla vyplakať s blízkymi. Preteky, ktoré mali byť jedným z vrcholov jej kariéry, nedobrovoľne opustila z tretieho miesta po prvom kole a po najrýchlejšom prvom medzičase v tom druhom. "Stál som pri trati krátko po štarte pred strmým úsekom a môžem potvrdiť, že bola odhodlaná bojovať. Chcela ísť rýchlo, trochu viac to narovnala a prišiel špicar. Musíme to brať ako realitu, nemá zmysel lamentovať a vyhovárať sa," povedal Timotej Zuzula slovenským médiám v St. Moritzi. Odporúčame: Velez-Zuzulová veľmi chcela medailu. Potom prišiel \'špiciar\' Vlhovej tesne ušiel bronz, Velez-Zuzulová slalom nedokončila Chcela zabojovať o medailu Z jeho slov plynulo presvedčenie, že jeho dcéra dala do slalomu na vrchole sezóny všetko. Veľmi túžila po medaile, nič iné ju nezaujímalo. Aj preto bola taká rýchla, že na okamih stratila kontrolu nad svojou jazdou a možnosť nápravy už nebola. "Videl som, ako sa pripravovala, ako štartovala obe kolá. Chcela zabojovať, nestačilo jej, aby tú trať len zišla. Je to hra a keby Veronika nebola hráčka, v kariére by nič nedosiahla. Hráči však musia počítať aj s prehrami. Keby v osudnom okamihu pribrzdila, možno by urobila chybičku v inej časti. Jednoznačne chcela medailu, nemám jej čo vyčítať," analyzoval Zuzula. Čoskoro to podľa Zuzulu upadne do zabudnutia Velez-Zuzulová v St. Moritzi nepotvrdila pozíciu momentálne druhej najlepšej slalomárky sveta za Mikaelou Shiffrinovou. Ak však reálne nepokazí záver sezóny vo Svetovom pohári, môže rovnako ako pred rokom vystúpiť na druhý stupienok v sumáre disciplíny v súťažnom ročníku 2016/2017. Do jeho konca zostáva odjazdiť dva slalomy v amerických strediskách Squaw Valley a Aspen. "Myslím si, že naša sezóna nebude pokazená výsledkom na majstrovstvách sveta. Čo sa stalo, stalo sa. Ideme ďalej," podotkol Zuzula. Aj on zastáva názor, že úspech na svetovom šampionáte sa meria len medailami. Všetko ostatné upadne do zabudnutia. Preto je ako koordinátor ženskej zložky reprezentácie veľmi rád, že Slovensko v St. Moritzi vybojovalo striebro v tímovej súťaži. "Bolo to fajn, že to takto vyšlo. Najviac som sa obával Nemcov, Taliani boli ´hrateľní´, Švajčiari nebezpeční, vo finále proti Francúzom nechýbalo veľa, aby sme zvíťazili. Tie pocity boli krásne, ale trvalo to krátko. Z kopca sme prišli neskoro a na druhý deň o pol šiestej ráno mala Veronika tréning. Taký je lyžiarsky život," zakončil Zuzula. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zuzula o dcére: Ak by Veronika nebola hráčka, nemá nič

Po opitej matke s dcérou sa zrazili i otec so synom

Pri tragickej dopravnej nehode, pri ktorej vyhasol život otca i syna, úradoval alkohol.WINFIELD 19. februára (WebNoviny.sk) - Otec so synom zahynuli po tom, čo sa v sobotu ráno navzájom čelne zrazili na ceste v americkom štáte Alabama. Informovali o tom miestne úrady. Polícia informovala, že pri nehode, pri ktorej zahynul 50-ročný Jeffrey Morris Brasher aj jeho 22-ročný syn Austin Blaine Brasher, asistoval alkohol. K zrážke došlo v noci z piatka na sobotu okolo 04.10 h miestneho času (11.10 h SEČ), asi 1,6 kilometra západne od mestečka Winfield. Ani jeden z mužov nemal zapnutý bezpečnostný pás. Starší z dvojice mužov zomrel na mieste, jeho syn skonal po prevoze do nemocnice v meste Birmingham. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Po opitej matke s dcérou sa zrazili i otec so synom

Tatar pomohol Detroitu k víťazstvu, skóroval aj Pánik

Hráči Chicaga Blackhawks dostali po piatich výhrach v rade pár dní trvajúce voľno, odohrali ďalší zápas a prehrali.DETROIT 19. februára (WebNoviny.sk) - Hokejisti Detroitu Red Wings zdolali v sobotňajšom dueli zámorskej NHL Washington Capitals 3:2 po samostatných nájazdoch. Ukončili štrnásťzápasovú víťaznú šnúru brankára Capitals Bradena Holtbyho a vlastnú sériu piatich prehier po sebe. Momentálne sa však nachádzajú na poslednom mieste Východnej konferencie. V play-off nechýbali od roku 1990, tento rok to s ich nádejami nevyzerá ružovo. "Bude to ťažké, no musíme veriť," povedal Tomáš Tatar. Slovenský útočník rýchlou strelou v stretnutí prekonal Holtbyho a pripísal si na konto svoj trinásty gól v sezóne. Washington je na tom úplne opačne. Drží sa na čele Východu a jeho bilancia v tomto kalendárnom roku je 19 výhier, 2 prehry v riadnom hracom čase a 2 prehry po predĺžení alebo nájazdoch. Ťahal šesťzápasovú šnúru víťazstiev, ktorá sa skončila až v Detroite, v prvom zápase po nariadenom týždňovom voľne. Detroitu idú najmä nájazdy O osem zápasov dlhšia séria jeho gólmana Bradena Holtbyho sa stala druhou najdlhšou v histórii. V sezóne 1975/76 vychytal Gilles Gilbert z Bostonu ešte o tri výhry v rade viac. Na druhom mieste je Holtby plus šesť ďalších brankárov (Tiny Thompson, Ross Brooks, Don Beaupre, Tom Barrasso, Jonas Hiller a Sergej Bobrovskij). Bobrovskij a Holtby sú jediní dvaja strážcovia brankárskej svätyne, ktorí 14-zápasovú sériu výhier vychytali v tejto sezóne. Ak niečo Detroitu v tejto sezóne ide, sú to samostatné nájazdy. V penaltových rozhodnutiach zápasu majú bilanciu 7 výhier a žiadna prehra. Thomas Vanek je lídrom celej NHL, keďže premenil zatiaľ všetkých 5 pokusov, a Henrik Zetterberg, ktorý rozhodol zápas s Capitals, tri z troch. Red Wings sa môžu spoľahnúť aj na Fransa Nielsena. "Vanek a Nielsen nám v tomto dosť pomohli, v minulosti sme v nájazdoch neboli veľmi dobrí," vyjadril sa Zetterberg. Povedal niečo aj k svojmu pokusu: "Vždy je zábava dostať príležitosť v nájazdoch. A bolo pekné sledovať, že ten môj skončil v bránke." Blackhawks voľno neprospelo Aj ďalší zápas so slovenskou účasťou bol o pretrhnutej víťaznej sérii. Hráči Chicaga Blackhawks vyhrali päť zápasov po sebe, dostali päť dní trvajúce voľno, odohrali ďalší zápas a prehrali. Ani gól Richarda Pánika nepomohol zdolať Edmonton Oilers Andreja Sekeru, ktorý sa tešil z výhry 3:1. Oilers majú momentálne na konte viac dvojbodových zápasov, než za celú minulú sezónu, a to zatiaľ odohrali o 23 zápasov menej. V tomto jednom skórovali Matt Benning, Milan Lucic a Connor McDavid. Brankár Cam Talbot za svoj chrbát pustil len jednu z 39 striel Blackhawks. "Odchytal dobrý zápas," pochválil ho útočník Chicaga Ryan Hartman. "Chytal úžasne," pridal sa tréner Oilers Todd McLellan. Connor McDavid, kapitán Edmontonu, strelil svoj dvadsiaty gól v sezóne a kapitán Chicaga Jonathan Toews si asistenciou na Pánikov gól pripísal 600. bod v NHL. "Nemôžem hovoriť za ostatné tímy, ktoré mali voľno, ale myslím si, že my sme dnes pracovali veľmi tvrdo. Mali sme mnoho šancí, ale nevedeli sme si nájsť cestu do bránky," povedal Toews. Ďalšie jubileum patrí Brentovi Seabrookovi, kanadský obranca odohral proti Oilers svoj 900. zápas v NHL. Florida Panthers zdolala Los Angeles Kings s Mariánom Gáboríkom a Petrom Budajom v zostave 3:2. Panthers sa momentálne nachádzajú na postupovom mieste do play-off, Kings nie. Peter Budaj chytil 22 z 25 pukov smerujúcich do jeho bránky. V posledných piatich zápasoch inkasoval 19 gólov. Sumáre: Buffalo - St. Louis 3:2 (1:1, 2:0, 0:1) Góly: 10. Baptiste (Eichel, E. Kane), 32. E. Kane (Bogosian, Baptiste), 40. R. O´Reilly (Ristolainen, Okposo) - 2. Tarasenko (Schwartz, Edmundson), 56. Upshall Detroit - Washington 3:2 po samostatných nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0) Góly: 9. Nielsen (Zetterberg, Kronwall), 24. TATAR (Zetterberg, Mantha), rozhodujúci nájazd Zetterberg - 39. Sanford (Eller), 56. Winnik (Oshie, Bäckström) Tomáš Tatar (Detroit) odohral 18:54 min, 1+0, 2 strely, 3 hity Montreal - Winnipeg 1:3 (1:0, 0:1, 0:2) Góly: 12. Markov (Pacioretty, Galchenyuk) - 25. Armia, 42. Perreault (Byfuglien, Laine), 59. Laine (Chiarot, Perreault) Chicago - Edmonton 1:3 (0:0, 0:1, 1:2) Góly: 56. PÁNIK (Toews, T. Van Riemsdyk) - 26. Benning, 50. Lucic (Nugent-Hopkins, Eberle), 60. McDavid (Letestu, Draisaitl) Richard Pánik 16:46 min, 1+0, 3 strely, 1 hit, -1 Marián Hossa (obaja Chicago) 17:58 min, 0+0, 2 hity, -1 Andrej Sekera (Edmonton) 20:56 min, 0+0, 3 strely New Jersey - New York Islanders 3:2 (1:0, 1:0, 1:2) Góly: 8. Smith-Pelly (Zajac, Merrill), 29. Zajac (Henrique), 47. Zacha (Parenteau, Severson) - 49. Ladd (De Haan), 54. Beauvillier (Quine, Boychuk) Toronto - Ottawa 3:6 (0:2, 2:0, 1:4) Góly: 35. Rielly (Matthews, W. Nylander), 38. Kadri (Leivo), 43. W. Nylander (Matthews, Komarov) - 18. C. Wideman (Brassard, Mark Stone), 18. Dzingel (Methot, Mark Stone), 46. Hoffman (Turris, E. Karlsson), 47. Brassard (Mark Stone, E. Karlsson), 59. Mark Stone (Turris), 60. Brassard (Turris, Mark Stone) Arizona - San Jose 1:4 (0:2, 0:1, 1:1) Góly: 41. Hanzal (Goligoski, Vrbata) - 10. Burns (M. Karlsson), 15. M. Karlsson (Haley, Dillon), 23. Haley (P. Martin, M. Karlsson), 57. Burns (Couture, J. Thornton) Dallas - Tampa Bay 4:3 po predĺžení (2:2, 0:1, 1:0 - 1:0) Góly: 13. Roussel (Hamhuis, Seguin), 19. Roussel (Seguin, Eaves), 45. Roussel (Seguin, Sharp), 64. Jamie Benn (Eakin) - 4. Hedman (Boyle, Dotchin), 12. T. Johnson (Point, Hedman), 30. Hedman (T. Johnson, Palát) Minnesota - Nashville 5:2 (1:0, 1:0, 3:2) Góly: 3. Mikael Granlund (Niederreiter, Koivu), 37. Zucker (Mikael Granlund, Spurgeon), 41. Koivu (Suter, Zucker), 57. Zucker, 59. E. Staal (Pominville, Suter) - 49. C. Wilson (Y. Weber), 51. Subban (Neal, C. Wilson) Los Angeles - Florida 2:3 (0:1, 2:1, 0:1) Góly: 26. King (Lewis, N. Shore), 32. Pearson (Carter, LaDue) - 16. Huberdeau (Barkov, Trocheck), 22. Jokinen (R. Smith, Petrovic), 41. Barkov (Jágr, Ekblad) Peter Budaj odchytal celý zápas, 22/25 Marián Gáborík (obaja LA) 15:05 min, 0+0, 5 striel, -1 Vancouver - Calgary 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0) Góly: 13. Edler (Stecher), 61. Tanev (D. Sedin) - 60. Giordano (Tkachuk, Frolík) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tatar pomohol Detroitu k víťazstvu, skóroval aj Pánik

Baránik sa má ospravedlniť za výrok o bratislavskom súde

Žiaden sudca nemá právo byť urazený, ak veľká časť sudcov nespĺňa elementárne morálne a odborné podmienky pre takú funkciu, zdôraznil poslanec za SaS Alojz Baránik.BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Za nemiestnu pokladá požiadavku na ospravedlnenie za svoj výrok o tom, že bratislavský krajský súd považuje za najskorumpovanejší na Slovensku, poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik. Je príznakom toho, že sudcovia, ako mnohokrát predtým, radi vytvoria kruhovú obranu proti tým, ktorí by si trúfli poukázať na ich rolu pri vytváraní bezprávneho štátu, reagoval pre agentúru SITA. Poslanec má výrokovú imunitu Baránik výrok o bratislavskom krajskom súde povedal na pôde ústavno-právneho výboru, ktorý rokoval o kandidátovi na člena Súdnej rady Romanovi Huszárovi. Nominant SNS je sudcom práve tohto súdu a Baránik to kritizoval. "Poslanec Národnej rady SR má preto výrokovú imunitu, aby mohol poukazovať na nešváry v spoločnosti. Sudcovia, ktorí prispievajú k realite a hlavne pocitu bezprávnosti nášho štátu, by sa mali sami zasadiť o nápravu fungovania svojho stavu, miesto vytvárania psychického tlaku na tých, ktorí v súlade so svojím svedomím vykonávajú svoj poslanecký mandát," zdôraznil. Zároveň dodal, že je nepochybné a jasné z jeho vyhlásení, že existujú slušní sudcovia, ktorí pracujú a chovajú sa tak, ako to postaveniu sudcu zodpovedá. "Lenže to nestačí a žiaden sudca nemá právo byť urazený, ak veľká časť sudcov nespĺňa elementárne morálne a odborné podmienky pre takú funkciu," vyhlásil. Právo na súdnu ochranu totiž podľa ústavy patrí nielen tej malej menšine ľudí, ktorí ju na našich súdoch našli vtedy, keď ju potrebovali, ale aj tej väčšine, ktorej sa taká súdna ochrana nikdy nedostala, zdôraznil. Kritika súdnictva musí zodpovedať podľa opozičného poslanca "reálnej situácii, a nie ako v minulosti predstavám sudcov komfortne usadeným vo svojej chránenej korupčnej atmosfére, z ktorej útočia na tých, ktorí na takú korupciu poukazujú". Sudcovia sa ostro ohradili Baránika za jeho vyjadrenie kritizovalo Združenie sudcov Slovenska (ZSS) ako aj združenie Za otvorenú justíciu (ZOJ). Prezidentkou ZOJ je Katarína Javorčíková, tá pracuje na bratislavskom krajskom súde. Toto združenie v stanovisku vyzvalo poslanca, že ak má konkrétne poznatky pre svoje obvinenie, jeho základnou povinnosťou je oznámiť ich orgánom činným v trestnom konaní, aby mohli byť zo súdnictva vyčlenení skorumpovaní sudcovia. Inak sa to dá podľa ZOJ vnímať len ako zneužívanie jeho postavenia na bezdôvodné škandalizovanie mnohých poctivých sudcov pri presadzovaní jeho politických zámerov. Vo vyhlásení ZSS, pod ktoré sa podpísal prezident združenia Juraj Sopoliga, sa zas uvádzalo, že dôrazne protestujú proti uvedenému výroku, ktorý nie je možné považovať za oprávnenú kritiku, ale za neakceptovateľné ohováranie a dehonestáciu súdnej moci. Na margo toho, že ho kritizuje aj Juraj Sopoliga, uviedol Baránik, že je výsmechom spravodlivosti, keď jeden z najbližších spolupracovníkov Štefana Harabina, človek, ktorý bol hlavným organizátorom amorálnych tzv. diskriminačných žalôb podaných veľkou časťou sudcov, sa dovoláva ospravedlnenia od jediného poslanca z radov právnikov, ktorý otvorene hovorí o praktickej nemožnosti dovolania sa práva na slovenských súdoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Baránik sa má ospravedlniť za výrok o bratislavskom súde

Merkelová stráca sympatie Nemcov, voľby by vyhral Schulz

Nemci by v prípade priamej voľby kancelára uprednostnili Martina Schulza pred Angelou Merkelovou.BERLÍN 19. februára (WebNoviny.sk) - Kandidát Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na spolkového kancelára Martin Schulz by v prípade priameho rozhodovania voličov o tomto poste porazil terajšiu kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá opätovne kandiduje ako líderka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré zverejnila televízna stanica ZDF. Prieskum vykonaný pre túto stanicu skupinou Forschungsgruppe Wahlen ukázal, že 49 percent nemeckých voličov by si želalo ako nového kancelára Schulza, zatiaľ čo zotrvanie Merkelovej vo funkcii by uprednostnilo len 38 percent. Ešte koncom januára pritom v rovnakej ankete prevážili podporovatelia Merkelovej, a to v pomere 44 ku 40 percentám. Bývalý predseda Európskeho parlamentu Schulz mal v najnovšom prieskume navrch v otázke sympatií (36 ku 22 percentám), pokiaľ však ide o iné kritériá, ako sú znalosti a dôveryhodnosť, sa väčšia časť opýtaných priklonila na stranu Merkelovej. Takmer bezo zmeny tiež zostal podiel respondentov (71 percent), podľa ktorých vykonáva terajšia kancelárka svoju prácu skôr dobre. Sociálni demokrati, ktorí v ostatných rokoch vládnu s Merkelovej kresťanskými demokratmi v tzv. veľkej koalícii, dlho zaostávali v prieskumoch preferencií, čo zmenila až nominácia Schulza na post kancelára, uviedla agentúra Reuters v súvislosti s najnovšími výsledkami. Pripomenula, že SPD naposledy zvíťazila vo voľbách v roku 2002 pod vedením Gerharda Schrödera. Parlamentné voľby v Nemecku sa uskutočnia 24. septembra. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová stráca sympatie Nemcov, voľby by vyhral Schulz

Idú zisťovať finančnú situáciu slovenských domácností

Náhodne vybrané domácnosti pracovníci úradu oslovia a požiadajú ich o vyplnenie dotazníka.BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Národná banka Slovenska (NBS) bude vo februári a marci tohto roka v spolupráci so Štatistickým úradom SR zbierať údaje pre zisťovanie finančnej situácie a spotreby domácností na Slovensku. Úrad vybral reprezentatívnu vzorku 4000 domácností. Náhodne vybrané domácnosti pracovníci úradu oslovia a požiadajú ich o vyplnenie dotazníka. Každý opytovateľ je pri oslovení vybranej domácnosti povinný preukázať sa preukazom zamestnanca štatistického úradu, občianskym preukazom a pozývacím listom podpísaným guvernérom NBS a predsedom úradu. Všetky poskytnuté informácie budú spracované anonymne. Použité budú výhradne na účely štatistických a výskumných analýz, ktoré nemajú komerčný charakter. O výsledkoch zisťovania bude národná banka informovať prostredníctvom svojej internetovej stránky v budúcom roku. Zisťovanie je súčasťou európskeho projektu HFCS (skratka pre anglický názov Household Finance and Consumption Survey), ktorý je koordinovaný Európskou centrálnou bankou a podieľajú sa na ňom centrálne banky eurosystému. Zisťovanie HFCS sa realizuje pravidelne každé tri roky a ide už o jeho tretie kolo. Na Slovensku zabezpečuje zisťovanie HFCS Národná banka Slovenska v spolupráci so Štatistickým úradom SR. Cieľom zisťovania je získať údaje o súčasnej ekonomickej situácii domácností v eurozóne. Získané údaje pomôžu centrálnym bankám pri dôležitých rozhodnutiach v oblasti menovej politiky a finančnej stability eurosystému. Otázky zisťovania HFCS zachytávajú demografiu, vlastníctvo hmotných a finančných aktív, pôžičky, príjem, spotrebu, zamestnanie, podnikanie, dôchodkové zabezpečenie a medzigeneračné prevody domácností. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Idú zisťovať finančnú situáciu slovenských domácností

Východnú hranicu NATO treba podľa ministra Gajdoša posilniť

Peter Gajdoš a Raimonds Bergmanis sa zhodli na nevyhnutnosti plne implementovať rozhodnutia varšavského summitu Severoatlantickej aliancie vrátane posilnenia východnej hranice NATO.BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - O pôsobení slovenských vojakov v Lotyšsku v druhom štvrťroku tohto roka a o bilaterálnej obrannej spolupráci rokoval minister obrany Petra Gajdoša s lotyšským rezortným partnerom Raimondsom Bergmanisom pri stretnutí šéfov rezortov obrany NATO v Bruseli. Informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Odporúčame: Putin: Cieľom rozširovania NATO je \'zadržiavanie\' Ruska "S lotyšským kolegom sme sa zhodli na nevyhnutnosti plne implementovať rozhodnutia varšavského summitu NATO vrátane posilnenia východnej hranice NATO," zdôraznil Gajdoš a pripomenul, že krajiny Visegrádskej štvorky (V 4) vysielajú tento rok do Pobaltia na rotačnej báze výcvikové jednotky. Vojaci z Českej republiky už v súčasnosti pôsobia v Litve, pričom rozhodnutie V4 o tomto spôsobe podpory bolo prijaté konsenzom v rámci NATO. O dôležitosti posilňovania východného krídla NATO pre efektívne odstrašenie a obranu aliancie sa hovorilo aj na dnešnom rokovaní ministrov obrany členských krajín aliancie. Minister Gajdoš potvrdil, že vyslanie do 152 vojakov na výcvikovú misiu V4 do Lotyšska už schválil slovenský parlament. "Pokladáme to za náš prvý príspevok k bezpečnosti regiónu," uviedol a pripomenul, že v januári bolo vo Vajnoroch slávnostne otvorené sídlo Styčného integračného tímu NATO (NFIU), ktorý by mal v prípade nutnosti zabezpečiť bezproblémové rozmiestnenie síl aliancie na území východného krídla. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Východnú hranicu NATO treba podľa ministra Gajdoša posilniť

Takmer štvrtina Slovákov by kúpila luxusný šperk na splátky

Slováci darujú obyčajné šperky v priemernej hodnote 386 eur, kým Česi v prepočte 290 eur.BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Šperk kupuje aspoň raz za rok ako darček 22 % Čechov. Slováci sú v tomto smere štedrejší, keďže až 29 % opýtaných tvrdilo, že šperk ako dar kupuje aspoň raz ročne. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti ALO diamonds, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra Simply 5. Slováci darujú obyčajné šperky v priemernej hodnote 386 eur, kým Česi v prepočte 290 eur. Opačne to už je pri luxusných klenotoch, kde priemerná hodnota šperku darovaného Slovákom je 738 eur a Čechom v prepočte 757 eur. Pri vhodnej udalosti by luxusný šperk kúpilo 23 % Slovákov a 17 % Čechov. Slováci majú pri kúpe luxusného šperku menší problém sa zadlžiť. Takmer štvrtina Slovákov by pri vhodnej príležitosti kúpila luxusný šperk na splátky. Opatrnejší v tomto smere sú Česi, z ktorých by sa k nákupu na luxusného šperku na splátky odhodlalo len 14 % respondentov. V otázke nárokov na kvalitu sa Česi a Slováci zhodujú. Oba národy označili pri investičných šperkoch za dôležité kvalitu materiálu, kvalitu spracovania a doživotnú záruku. Veľmi podobné boli aj nároky na typ materiálu, kde sa 77 % Čechov a 75 % Slovákov jednoznačne zhodlo na diamante. Len 7 % Slovákov a 4 % Čechov by si zvolili iné drahé kamene, ako napríklad rubíny či smaragdy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Takmer štvrtina Slovákov by kúpila luxusný šperk na splátky

Prelomí ČSSD tabu? Sobotka nie je proti vláde s komunistami

Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) môže prelomiť najstaršie tabu v českej politike. Bohuslav Sobota povedal, že nemá zmysel brániť sa spolupráci s komunistami, a to ani na vládnej úrovni.PRAHA 19. februára (WebNoviny.sk) - Český premiér Bohuslav Sobotka v rozhovore pre denník Hospodářské noviny (HN) vyhlásil, že jeho Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) je v prípade víťazstva v októbrových parlamentných voľbách ochotná vytvoriť vládu s komunistickou stranou. ČSSD by tak prelomila najstaršie tabu v českej politike. Komunisti (KSČM) by dostali šancu vstúpiť do vlády prvýkrát od Nežnej revolúcie z roku 1989. Česko by teda malo komunistických ministrov prvýkrát od revolúcie. KSČM sa dôrazne stavia proti NATO Premiér a predseda ČSSD pre HN povedal, že nemá zmysel brániť sa spolupráci s komunistami, a to ani na vládnej úrovni. Známe bohumínske uznesenie z roku 1995, ktoré dosiaľ bránilo spolupráci ČSSD s KSČM na vládnej úrovni, je podľa Sobotku už prekonané. Premiér vyhlásil, že sa treba vrátiť k riešeniu starostí bežných ľudí - tých podľa neho vôbec nezaujíma, či uznesenie platí alebo neplatí. "To je debata pre politológov," dodal Sobotka pre HN. Na rozdiel od ostatných komunistických strán, ktoré sa zaradili do ľavicového hlavného prúdu v politickom živote, si česká komunistická strana zachovala nekompromisné postoje, napísala tlačová agentúra AP. KSČM sa dôrazne stavia proti NATO a pestuje priateľské vzťahy s vládnucimi komunistami na Kube, v Číne či Severnej Kórei, dodala AP. Favoritom volieb je Babišovo ANO V rozhovore pre HN Sobotka povedal, že koalícia s komunistami už "nie je problém". A českí komunisti rozhodnutie sociálnych demokratov privítali. Favoritom októbrových parlamentných volieb v ČR je centristické hnutie ANO ministra financií Andreja Babiša. Je teda veľmi pravdepodobné, že koaličnú vládu bude zostavovať ANO. Podľa slov Babiša Sobotka "urobí čokoľvek, aby bol zasa premiérom, pokojne sa spojí aj s diablom". HN však pripomínajú, že Babiš sám pred vlaňajšími krajskými voľbami pripúšťal spoluprácu s komunistami. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prelomí ČSSD tabu? Sobotka nie je proti vláde s komunistami

Žiakom v troch krajoch sa začnú jarné prázdniny

Týždeň voľna si užijú žiaci v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - V pondelok 20. februára sa začínajú školákom v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji jarné prázdniny. Žiaci základných aj stredných škôl si od školy oddýchnu celý týždeň. Do škôl sa opäť vrátia v pondelok 27. februára. Informovalo o tom ministerstvo školstva v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2016/2017. Odporúčame: Bratislavská MHD bude počas jarných prázdnin jazdiť inak Ďalší týždeň ostanú doma školáci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja, ktorí budú mať voľno od 27. februára do 3. marca. Napokon sa jarných prázdnin dočkajú aj žiaci z Košického a Prešovského kraja, ktorí budú mať jarné prázdniny od 6. do 10. marca. Poslednými prázdninami pred dvojmesačným letným voľnom sú veľkonočné prázdniny. Tie budú tento rok od 13. do 18. apríla. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žiakom v troch krajoch sa začnú jarné prázdniny

Skončila sa základná časť KHL, do play-off Marcinko a Bakoš

Bratislavský Slovan skončil desiaty so ziskom 85 bodov, sezóna sa pre neho skončila už v stredu.MOSKVA 18. februára (WebNoviny.sk) - Porciou dvanástich duelov sa v sobotu skončila základná časť Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). V hre ešte boli dve miestenky vo Východnej konferencii, ktoré napokon získali čínsky nováčik súťaže Červená hviezda Kchun-lun a Admiral Vladivostok. Tesne za bránami vyraďovacej časti zostal Sibir Novosibirsk. V čínskom klube pôsobia útočníci Tomáš Marcinko a Martin Bakoš, budú to jediní slovenskí zástupcovia v play-off. Vo východnej vetve KHL sa ďalej dostali aj Magnitogorsk, Omsk, Kazaň, Čeľabinsk, Astana a Ufa. V Západnej konferencii sa v sobotu hralo o umiestnenie. Víťazom základnej časti celej súťaže sa napokon stali hráči CSKA Moskva, ktorí nazbierali rovnako 137 bodov ako druhý Petrohrad. ďalej idú aj Dinamo Moskva, Jaroslavľ, Minsk, Nižnij Novgorod, Podoľsk a fínsky Jokerit Helsinki. Bratislavský Slovan skončil desiaty so ziskom 85 bodov, sezóna sa pre neho skončila už v stredu. V KHL nasledujú dva voľné dni, po ktorých sa rozbehnú boje v play-off. V utorok 21. februára začnú tímy Západnej konferencie a o deň neskôr sa k nim pripoja aj mužstvá vo východnej vetve. Semifinále konferencií sa začne 8. marca, finále 23. marca a séria o Gagarinov pohár 8. apríla. Obhajcom titulu je Metallurg Magnitogorsk. Dvojice 1. kola play-off KHL 2016/2017: Západná konferencia (termíny: 21., 23., 25. a 27. februára prípadne 1., 3. a 5. marca) CSKA Moskva - Jokerit Helsinki SKA Petrohrad - Viťaz Podoľsk Dinamo Moskva - Torpedo Nižnij Novgorod Lokomotiv Jaroslavľ - Dinamo Minsk Východná konferencia (termíny: 22., 24., 26. a 28. februára prípadne 2., 4. a 6. marca) Metallurg Magnitogorsk - Červená hviezda Kchun-lun Avangard Omsk - Admiral Vladivostok Ak Bars Kazaň - Salavat Julajev Ufa Traktor Čeľabinsk - Barys Astana Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Skončila sa základná časť KHL, do play-off Marcinko a Bakoš

Zlatého medveďa na Berlinale získal film Testről és lélekről

O víťazstve maďarskej drámy od Ildikó Enyedi rozhodla porota v zložení Paul Verhoeven, Maggie Gyllenhaal, Dora Bouchoucha Fourati, Olafur Eliasson, Julia Jentsch, Diego Luna a Wang Quan\'an.BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) - Zlatého medveďa pre najlepší film získala na 67. ročníku medzinárodného filmového festivalu Berlinale maďarská dráma Testről és lélekről (On Body and Soul). Snímka o netradičnom romantickom vzťahu, ktorý sa vyvíja v budapeštianskom bitúnku, vznikla pod režisérskou taktovkou Ildikó Enyedi. O jej víťazstve rozhodla medzinárodná porota v zložení Paul Verhoeven, Maggie Gyllenhaal, Dora Bouchoucha Fourati, Olafur Eliasson, Julia Jentsch, Diego Luna a Wang Quan\'an. Veľkú cenu poroty si vyslúžil film Félicité režiséra Alaina Gomisa. Cenu Alfreda Bauera pre titul, ktorý otvára nové perspektívy, získala mysteriózna krimidráma Cez kosti mŕtvych od Agnieszky Holland. Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu dostal Aki Kaurismäki za film Toivon tuolla puolen (The Other Side of Hope). Za scenár snímky Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) udelili cenu Sebastiánovi Leliovi a Gonzalovi Mazovi. Ocenenie za umelecký prínos porota udelila Dane Bunescu, ktorá sa postarala o strih snímky Ana, mon amour. Cenu pre najlepšieho herca si odniesol Rakúšan Georg Friedrich za výkon vo filme Helle Nächte (Bright Nights). Za najlepšiu herečku vyhlásili Juhokórejčanku Kim Min-hee, ktorá sa predstavila v snímke Bamui haebyun-eoseo honja (On the Beach at Night Alone). Zlatého medveďa pre najlepší krátky film získala snímka Cidade Pequena, o ktorej réžiu sa postaral Diogo Costa Amarante. Najlepším debutom je titul Estiu 1993 od španielskej režisérky Carly Simón. Informácie pochádzajú z webstránky www.berlinale.de. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zlatého medveďa na Berlinale získal film Testről és lélekről

Cibulková je už v druhom kole dvojhry v Dubaji

Medzi najlepšími 32 ju vyzve úspešná z duelu Jekaterina Makarovová (Rus.) - Ču Lin (Čína). DUBAJ 18. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková už je v 2. kole dvojhry na turnaji WTA Premier 5 Dubai Duty Free Tennis Championships v Dubaji v SAE (dotácia 2 666 000 USD, tvrdý povrch Decoturf II). Ako trojka tohto podujatia má na úvod voľný žreb. Medzi najlepšími 32 ju vyzve úspešná z duelu Jekaterina Makarovová (Rus.) - Ču Lin (Čína). Ľavorukej ruskej univerzálke by sa mohla revanšovať za nezdar z 3. kola januárových melbournských grandslamových Australian Open. Číňanka v 1. kole dubajskej kvalifikácie premohla Michaelu Hončovú 6:1, 6:4. Odporúčame: Cibulková v Dauhe podľahla Plíškovej, finále si nezahrá Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, aktuálne piata v singlovom renkingu, bude hrať v Dubaji siedmy raz a premiérovo po štyroch rokoch. Debutovala už v sezóne 2007. V roku 2009 bola v osemfinálovom 3. kole, čo zatiaľ znamená jej miestne maximum. Ťahá sériu štyroch prehier v tomto dejisku. Jednotkou turnaja je Nemka Angelique Kerberová a dvojkou Češka Karolína Plíšková - piatková semifinálová premožiteľka Cibulkovej v Dauhe a napokon aj šampiónka z predmetného podujatia v Katare. Chýbajú víťazky ostatných štyroch ročníkov: Češka Petra Kvitová (2013), Američanka Venus Williamsová (2014), Rumunka Simona Halepová (2015) a Talianka Sara Erraniová (2016). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková je už v druhom kole dvojhry v Dubaji

Cibulkovej premožiteľka Plíšková získala titul v Dauhe

Dvadsaťštyriročná trojka singlového renkingu Plíšková sa raduje zo svojej ôsmej trofeje vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni. DAUHA 18. februára (WebNoviny.sk) - Česká tenistka Karolína Plíšková nasadená ako druhá zvíťazila za 80 minút 6:3, 6:4 nad dánskou bývalou jednotkou svetového rebríčka Caroline Wozniackou, teraz 18. v hodnotení, v sobotňajšom finále dvojhry na turnaji WTA Premier Qatar Total Open v katarskej Dauhe (dotácia 776 000 USD, tvrdý povrch). Dvadsaťštyriročná trojka singlového renkingu Plíšková sa raduje zo svojej ôsmej trofeje vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni. Semifinálová premožiteľka Dominiky Cibulkovej je úradujúcou finalistkou newyorských grandslamových US Open. Trénersky ju vedie exkouč krajanky Petry Kvitovej David Kotyza, ktorý vlani bol v zázemí práve Wozniackej. Plíšková v bilancii zo vzájomných duelov s 26-ročnou rodáčkou z Odense znížila na 1:3, to isté sa jej zhodou okolností podarilo v piatok proti Cibulkovej. Odporúčame: Cibulková v Dauhe podľahla Plíškovej, finále si nezahrá "Mám skvelý vstup do sezóny, čo je vždy dôležité. Zdolať hráčky ako Cibulková a Wozniacka je úžasné. Nikdy predtým mi to proti nim nevyšlo, ale tento týždeň som sa o to usilovala zo všetkých síl a som naozaj spokojná," citoval web Tenisovej asociácie žien (WTA), ktorá na "winnery" vynikla 27:9. Češka v januári triumfovala v austrálskom Brisbane. "Som veľmi sklamaná z prehry, ale musím uznať, že Karolína zahrala fakt dobre. Zaslúžila si dnešné víťazstvo a ja sa budem snažiť nabudúce jej to odplatiť," predznamenala Wozniacka, ktorá v pondelok poskočí na 15. pozíciu v počítačovom poradí. Vo finále štvorhry si Američanka Abigail Spearsová a Slovinka Katarina Srebotniková nasadené ako štvrté poradili s ukrajinsko-kazašským tandemom Oľga Savčuková, Jaroslava Švedovová za 90 minút 6:3, 7:6 (7). Dvojhra - finále: Karolína Plíšková (ČR-2) - Caroline Wozniacka (Dán.) 6:3, 6:4 za 80 minút Štvorhra - finále: Abigail Spearsová, Katarina Srebotniková (USA/Slovin.-4) - Oľga Savčuková, Jaroslava Švedovová (Ukr./Kaz.) 6:3, 7:6 (6) za 90 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulkovej premožiteľka Plíšková získala titul v Dauhe

Video: Bayern remizoval s Herthou, Pekarík dostal žltú kartu

Hostia zachránili bod vďaka gólu poľského kanoniera Roberta Lewandovskeho v nadstavenom čase. BERLÍN 18. februára (WebNoviny.sk) - Bayern Mníchov remizoval na pôde Herthy Berlín 1:1 v sobotňajšom stretnutí 21. kola najvyššej nemeckej futbalovej súťaže I. bundesligy 2016/2017. Hostia zachránili bod vďaka gólu poľského kanoniera Roberta Lewandovskeho v nadstavenom čase. Za domácich sa presadil v 21 min Vedad Ibiševič. Slovenský reprezentant Peker Pekarík v drese Herthy odohral celý zápas a dostal žltú kartu. Borussia Dortmund - Wolfsburg 3:0 (1:0) Góly: 20. Bruma (vlastný), 48. Piszczek, 59. O. Dembélé Eintracht Frankfurt - Ingolstadt 0:2 (0:1) Góly: 26. Bregerie, 69. Gross (z pok. kopu), ČK: 34. Abraham - 81. Leckie Hertha Berlín - Bayern Mníchov 1:1 (1:0) Góly: 21. Ibiševič - 90.+ Lewandowski Peter Pekarík odohral celý zápas a v 90.+ min videl ŽK, Ondrej Duda (obaja Hertha) nefiguruje v zápise o stretnutí. Hoffenheim - Darmstadt 2:0 (0:0) Góly: 64. a 90.+ Kramarič (druhý z pok. kopu) Mainz - Werder Brémy 0:2 (0:2) Góly: 16. Gnabry, 23. Delaney Hamburger SV - Freiburg 2:2 (1:1) Góly: 15. A. Hunt, 57. Gregoritsch - 23. Philipp, 72. Grifo Karim Guédé (Freiburg) nefiguruje v zápise o stretnutí. Tabuľka: 1. Bayern Mníchov 21 15 5 1 46:13 50 2. Lipsko 20 13 3 4 36:20 42 3. Dortmund 21 10 7 4 43:23 37 4. Hoffenheim 21 9 10 2 38:21 37 5. Frankfurt 21 10 5 6 25:20 35 6. Hertha Berlín 21 10 4 7 28:24 34 7. Kolín nad Rýnom 20 8 8 4 29:18 32 8. Leverkusen 21 9 3 9 34:30 30 9. Freiburg 21 9 3 9 28:36 30 10. Mönchengladbach 20 7 5 8 22:27 26 11. Schalke 20 7 4 9 24:21 25 12. Mainz 21 7 4 10 29:37 25 13. Augsburg 21 6 6 9 19:27 24 14. Wolfsburg 21 6 4 11 19:31 22 15. Hamburg 21 5 5 11 21:37 20 16. Werder Brémy 21 5 12 26:42 19 17. Ingolstadt 21 5 3 13 19:32 18 18. Darmstadt 21 3 3 15 14:41 12 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Bayern remizoval s Herthou, Pekarík dostal žltú kartu

Andreas Žampa uspel v kvalifikácii slalomu, Falat nedokončil

Účasť v hlavnej súťaži v slalome si vybojoval aj 37-ročný Chorvát Ivica Kostelič.ST. MORITZ 18. februára (WebNoviny.sk) - Z trojice slovenských reprezentantov uspel iba Andreas Žampa v sobotňajšej kvalifikácii slalomu na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní v St. Moritzi. Mladší zo Žampovcov skončil v súčte oboch kôl na 19. mieste a zaradil sa medzi 25 postupujúcich do nedeľňajších hlavných pretekov. Ďalší Slovák Martin Hyška obsadil 28. priečku a Matej Falat po štvrtom najlepšom čase v prvom kole to druhé nedokončil. Víťazom kvalifikácie sa stal Slovinec Jakob Špik pred Bulharom Kamenom Zlatkovom a Britom Lauriem Taylorom. Pätnáste miesto obsadil Chorvát Ivica Kostelič, ktorý už oficiálne ukončil kariéru, ale napokon sa rozhodol ešte štartovať na svetovom šampionáte. Tridsaťsedemročný Kostelič nebude chýbať v nedeľňajšom slalome v St. Moritzi, teda na mieste, kde pred 14 rokmi získal titul majstra sveta v tejto disciplíne. Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - St. Moritz (Švaj.): Kvalifikácia slalomu mužov (1.+2. kolo): 1. Jakob Špik (Slovin.) 1:34,19 min, 2. Kamen Zlatkov (Bul.) +0,02 s, 3. Laurie Taylor (V. Brit.) +0,35,...19. Andreas Žampa +3,39,...28. Martin Hyška +7,56,...Matej Falat (všetci SR) - nedokončil 2. kolo Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Andreas Žampa uspel v kvalifikácii slalomu, Falat nedokončil

Rusko uzná dokumenty vydané separatistami v Donbase

Podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka je to ďalší dôkaz ruskej okupácie a porušovania medzinárodného práva Ruskom.MOSKVA/MNÍCHOV 18. februára (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, podľa ktorého sa budú v Ruskej federácii uznávať rôzne formy dokladov a evidenčné čísla vozidiel vydané ukrajinským občanom a osobám bez štátnej príslušnosti, trvale žijúcim na východe Ukrajiny na území separatistickej Doneckej a Luhanskej oblasti. Podľa v sobotu zverejneného stanoviska tlačovej služby Kremľa, citovanej agentúrou TASS, má dekrét "chrániť práva a slobody jednotlivcov a občanov", pričom sa riadi "všeobecne uznávanými zásadami a normami medzinárodného humanitárneho práva". V dekréte sa konštatuje, že uvedené opatrenia platia dočasne, kým sa na základe dohôd z Minska neurovná situácia v Doneckej a Luhanskej oblasti. Rusko bude okrem iného uznávať doklady totožnosti, doklady o vzdelaní a (alebo) o kvalifikácii, rodný list, doklad o sobáši alebo rozvode či osvedčenie o evidencii vozidla. Občania Ukrajiny a osoby bez štátnej príslušnosti s trvalým pobytom na území Donecka a Luhanska budú tiež môcť vstupovať a opúšťať územie Ruskej federácie bez víz s osobnými dokladmi vydanými príslušnými orgánmi týchto oblastí a platnými na ich území. Na podpísanie dekrétu reagoval na bezpečnostnej konferencii v Mníchove po rokovaní s americkým viceprezidentom Michaelom Penceom ukrajinský prezident Petro Porošenko, podľa ktorého "je to ďalší dôkaz ruskej okupácie a porušovania medzinárodného práva Ruskom". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko uzná dokumenty vydané separatistami v Donbase

Senica v jarnej ouvertúre zaskočila žilinského lídra

Klub zo Záhoria sa favorita nezľakol a po štrnástich zápasoch bez víťazstva sa tešil z plného bodového zisku. SENICA 18. februára (WebNoviny.sk) - Futbalisti jesenného lídra tabuľky najvyššej slovenskej súťaže MŠK Žilina prekvapujúco zaváhali v úvodnom jarnom vystúpení a v sobotňajšom dueli 20. kola Fortuna ligy podľahli na trávniku FK Senica 0:2. Klub zo Záhoria sa favorita nezľakol a po štrnástich zápasoch bez víťazstva sa tešil z plného bodového zisku. Vedúci gól stretnutia strelil po rohovom kope stopér Michal Ranko, nová akvizícia Senice zo Zlatých Moraviec. V 88. min pridal "poistku" do siete brankára žilinského mužstva Miloša Volešáka český útočník Daniel Turyna. FK Senica - MŠK Žilina 2:0 (1:0) Góly: 16. Ranko, 88. Turyna, ŽK: 90.+ F. Blažek - 4. Králik, 19. Kaša, rozhodovali: Vlk - Tomčík, Pozor Zostavy: Senica: Šulla - Šušolík, Ranko, Pillár, J. Kotula - F. Blažek - Brigant, A. Kováč (86. Pajer), M. Kratochvíl, V. Miklós (52. B. Bališ) - Šašinka (63. Turyna) Žilina: Volešák - Mabouka, Kaša, Králik, Holúbek - Iván Santiago Díaz (66. S. Mráz) - Káčer, Škvarka - L. Jánošík (66. Špalek), Haskič (79. Cociuc), Hlohovský Futbalisti Podbrezovej v domácom prostredí ako druhý tím tabuľky hrali nerozhodne 0:0 s ôsmou v klasifikácii Dunajskou Stredou. "Železiari", ktorí boli príjemným prekvapením jesennej časti Fortuna ligy, nedokázali proti FC DAC 1904 skórovať. Pri bezgólovom stave mal na Horebhroní veľkú príležitosť v 55. min Patrik Vajda, jeho pokus však zneškodnil brankár "žlto-modrých" Matej Slávik. V drese hostí ešte v prvom polčase pekne vystrelil panamský legionár Eric Davis Grajales, ale tiež bez gólového efektu. ŽP Šport Podbrezová - FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:0 ŽK: 18. L. Djordjevič - 38. Štepanovský, 51. Vida, 68. T. Huk, rozhodovali: Smolák - Chládek, Galo, 1002 divákov Zostavy: Podbrezová: M. Kuciak - M. Turňa, P. Vajda, Kupčík, L. Djordjevič - Podio, M. Kochan - Alexe (85. Migaľa), K. Kuzma, Polievka (75. Bernadina) - M. Mikuš Dunajská Streda: Slávik - Živkovič, T. Huk, Ľ. Šatka, Davis Grajales - M. Ljubičič - Štepanovský (47. Vida), Kontár, Pačinda - Aluku (70. Sarr), P. Šafranko (90. A. Mészáros) Tabuľka: 1. MŠK Žilina 18 14 2 2 52:13 44 2. ŽP Šport Podbrezová 18 10 5 3 22:11 35 3. ŠK Slovan Bratislava 17 10 2 5 28:18 32 4. FC Spartak Trnava 17 7 5 5 20:23 26 5. MFK Ružomberok 16 6 4 6 30:26 22 6. AS Trenčín 18 6 4 8 25:32 22 7. FC DAC 1904 Dunajská Streda 18 4 7 7 19:24 19 8. MFK Zemplín Michalovce 17 5 4 8 19:30 19 9. FK Senica 19 4 5 10 16:23 17 10. FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 17 4 3 10 18:30 15 11. 1. FC Tatran Prešov 17 2 7 8 10:29 13 Pozn.: Myjava odstúpila zo súťaže, jej zápasy a výsledky z jesennej časti sa v tabuľke anulovali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Senica v jarnej ouvertúre zaskočila žilinského lídra

Velez-Zuzulová veľmi chcela medailu. Potom prišiel \'špiciar\'

Akékoľvek nádeje Velez-Zuzulovej sa behom ani nie pol sekundy rozplynuli. Jej 16-ročný príbeh z majstrovstiev sveta nemal medailovú pointu. ST. MORITZ 18. februára (WebNoviny.sk) - Mala to byť životná jazda za medailou, prvou slalomovou z majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní. Ešte prvý medzičas dával dôvod na optimizmus, Veronika Velez-Zuzulová zvýšila svoj náskok a vyzeralo to tak, že si minimálne udrží svoju bronzovú pozíciu z prvého kola. Potom však prišiel "špicar", nočná mora všetkých slalomárok, keď pretekár prejde lyžami cez bránku a nie povedľa nej. Akékoľvek nádeje Velez-Zuzulovej sa behom ani nie pol sekundy rozplynuli. Jej 16-ročný príbeh z majstrovstiev sveta nemal medailovú pointu. Sklamanie z neúspechu stále pretrváva "Sklamanie stále pretrváva, ale poplakala som si a už mi je trošku lepšie. V slalome sa chyba môže stať veľmi rýchlo, a to sa presne dnes stalo mne. Špicara je ťažko analyzovať, lebo človek nikdy nevie, ako k nemu príde. Je typická slalomová chyba, ktorá sa stáva. Keby som urobila chybu na vnútornej lyži, vedela by som, že som sa mala postaviť na spodnú. Je to hrozný pocit, keď si uvedomíte, že prišla chyba, ktorú už nemôžete napraviť," hovorila pred slovenskými médiami v St. Moritzi Velez-Zuzulová dve hodiny po pretekoch. Pred druhým kolom nekalkulovala, ak chcela medailu, musela ísť naplno. Na svoju obranu uviedla, že vzhľadom na "nadupané" pretekárky za ňou sa o cenný kov chcela a musela pobiť viac ako kedykoľvek predtým. Takzvaný udržiavací výkon by jej medailovú radosť celkom určite nezaručil. "Doteraz na žiadnych majstrovstvách sveta sa mi nepodarilo ísť naplno. Povedala som si preto, že dnes naplno pôjdem. Odstupy za mnou boli minimálne, pustila som sa do druhého kola s tým, že medailu si chcem udržať. Bohužiaľ, nevyšlo to. Taký je lyžiarsky život," doplnila 32-ročná Slovenka. Odporúčame: Vlhovej tesne ušiel bronz, Velez-Zuzulová slalom nedokončila Vlhová vyrovnala individuálny rekord Velez-Zuzulovej Chce zdvihnúť hlavu a čo najlepšie sa pripraviť Do konca súťažného ročníka Svetového pohára 2016/2017 zostáva odjazdiť dvoje slalomové preteky v Spojených štátoch amerických. Keď pominie hlavná vlna sklamania a frustrácie, chce zdvihnúť hlavu a čo najlepšie sa na nich pripraviť. "Majstrovstvá sveta ma ešte chvíľu budú mrzieť, ale verím, že sezóna bude aj tak pre mňa výborná. To vtedy, keď si udržím súčasné druhé miesto vo Svetovom pohári," uviedla skúsená slalomárka, ktorá má rodinné zázemie na Slovensku aj vo Francúzsku. Velez-Zuzulová už skôr oznámila, že práve vrcholiaci svetový šampionát vo Švajčiarsku bude bez ohľadu na dosiahnutý výsledok jej posledný. V súvislosti s budúcoročnými zimnými olympijskými hrami v kórejskom Pjongčangu zatiaľ rozhodnutie nevyriekla. Tento neurčitý fakt platí aj po smutnej sobote na MS. "Teraz sa k tomu vyjadrovať nebudem, čaká ma koniec sezóny. Potom dám vedieť, aká bude moja budúcnosť, teda až po sezóne," dodala s náznakmi úsmevu Velez-Zuzulová, ktorá už viackrát zvažovala ukončenie kariéry. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Velez-Zuzulová veľmi chcela medailu. Potom prišiel \'špiciar\'

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Obuvníkov i rybárov je málo, žiakov chcú motivovať peniazmi
Idú zisťovať finančnú situáciu slovenských domácností
Vedci našli v jaskyniach mikróby staré 50-tisíc rokov
Polícia pátra po podozrivých z vraždy brata Kim Čong-una
Zlatého medveďa na Berlinale získal film Testről és lélekről
Suverénny Hirscher je lídrom 1. kola slalomu v St. Moritzi
Pacienti s diabetickou nohou sa čoskoro dočkajú nového lieku
Najvyššie položená fontána bude v rezidenciách Grand Koliba

Recept dňa

Havana cocteil

0,3 dcl kubánskeho rumu
0,5 dcl malinovej šťavy
1 dcl pomarančovej šťavy
2 PL drveného ľadu
5 kociek ľadu

Rum, šťavy a drvený ľad pomiešajte v šejkri, vlejte do pohára, pridajte kocky ľadu, slamku a podávajte. Môžete ozdobiť plátkom pomaranča.

Dobrá rada

Odblanenie pečene

Pred úpravou ponoríme pečeň na minútku do horúcej vody.

Stavebník

Požiarna bezpečnosť v bytových domoch a skryté hrozby

Požiarna bezpečnosť je jedným zo základných požiadaviek kladených na stavbu, respektíve na jej zhotovenie či rekonštrukciu. Pod pojmom požiarna bezpečnosť stavby je nutné si predstaviť súbor faktorov, ktorých výsledkom je bezpečnosť osôb, a ďalej prevedenie stavebných konštrukcií vrátane technických a technologických zariadení objektu vzdorujúcich ohňu po dobu určenú v závislosti na požiarnom riziku.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Nitra, Cabaj - Čápor, Čakajovce, Ivanka pri Nitre, Koliňany, Lehota, Lužianky, Malý Lapáš, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Štitáre, Veľké Zálužie, Veľký Lapáš, Zbehy
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang