Aktuálne spravodajstvo - Mesto Nitra

Aktuálne spravodajstvo

Po ťažkej chorobe zomrel známy divadelník Martin Porubjak

Martin Porubjak bol aj jedným zo spoluzakladateľov Verejnosti proti násiliu, politicky sa angažoval aj prvé roky po novembri 1989, v rokoch 1991 a 1992 bol podpredsedom vlády SR. BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Vo veku nedožitých 71 rokov zomrel zo štvrtka na dnes po ťažkej chorobe známy divadelník Martin Porubjak. Dramaturg, divadelný kritik a ponovembrový politik sa narodil v Bratislave 18. mája 1944. Spolupracoval s viacerými divadlami (Nitra, Košice, Martin, Trnava, Praha, Bratislava). Bol autorom mnohých hier, napríklad: Zmúdrenie Sancha Panzu a Tančiareň a mnohých prekladov hier z ruštiny a nemčiny. Podpísal sa i pod rad filmových scenárov, medzi inými: Oči plné snehu, Mahuliena, zlatá panna, Útek do Budína a niekoľkých televíznych inscenácií. Porubjak bol jedným zo spoluzakladateľov Verejnosti proti násiliu, politicky sa angažoval aj prvé roky po novembri 1989, v rokoch 1991 a 1992 bol podpredsedom vlády SR.

logo Po ťažkej chorobe zomrel známy divadelník Martin Porubjak

V Kauflande si pivo vyberiete podľa Siedmich chutí

BRATISLAVA 27. marca (WBN/PR) - Od polovice marca sa návštevníci hypermarketu Kaufland na Trnavskej ulici v Bratislave môžu pri výbere svojho piva orientovať podľa svojej chuti. Spoločnosť HEINEKEN Slovensko v spolupráci so svojím obchodným partnerom, spoločnosťou Kaufland Slovenská republika, pripravili v najväčšej predajni tejto obchodnej siete na Slovensku inovatívnu pivnú uličku, v ktorej sú pivá zoradené prehľadne podľa chuťových kategórií programu Sedem chutí piva. Pivári si tak môžu vyberať medzi sladkými a ovocnými pivami, mierne horkými, horkými chmeľovými, silnými a tmavými pivami či ďalšími kategóriami podľa svojich preferencií. Súčasťou pivnej uličky v atraktívnom "pivovarskom" dizajne je aj dotyková LCD obrazovka s praktickým sprievodcom pestrým svetom pív a inšpiráciami na ich správne kombinovanie s jedlom. Prvá pivná ulička Sedem chutí piva je pilotným projektom, ktorý sa po úspešnom štarte môže ďalej rozšíriť aj na ďalšie predajne Kaufland na Slovensku. Vzdelávací program Sedem chutí piva spoločnosť HEINEKEN Slovensko odštartovala začiatkom minulého roku ako súčasť podpory pivného trhu a pivnej kultúry na Slovensku. Jeho nosnou myšlienkou je fakt, že až 91 % konzumentov sa pri výbere piva rozhoduje práve podľa jeho chute, a cieľom programu je pomôcť pivárom sa v pestrom svete pivných chutí lepšie orientovať. "Sme veľmi radi, že jedného z našich najvýznamnejších obchodných partnerov, spoločnosť Kaufland Slovenská republika, náš program Sedem chutí piva inšpiroval k vytvoreniu nového konceptu predaja piva v maloobchodnej predajni. Pivo ponúka obrovskú pestrosť typov a rôznych chutí, a sme veľmi radi, že aj týmto spôsobom môžeme pokračovať vo vzdelávaní pivárov na Slovensku o ich obľúbenom nápoji," hovorí Monika Kottmanová, Development Manager HEINEKEN Slovensko a dodáva: "Väčšinu nákupných rozhodnutí uskutočňujú spotrebitelia priamo v predajni. Sme preto veľmi radi, že im pri správnom výbere v pivnej uličke Sedem chutí piva môžeme odborne poradiť." Pri výbere piva v bratislavskej predajni Kaufland na Trnavskej ulici sa môžu konzumenti orientovať na základe prehľadného usporiadania celého sortimentu pív podľa jednotlivých chuťových kategórií. Navyše priamo v uličke majú k dispozícii aj interaktívnu LCD obrazovku, kde nájdu informácie o jednotlivých chuťových kategóriách, ich správnom kombinovaní s jedlom, ako aj inšpirácie v podobe konkrétnych receptov k jednotlivým typom pív. Tie si môžu priamo na mieste dokonca zaslať na svoj e-mail a v predajni spolu s pivom nakúpiť potrebné ingrediencie na prípravu dokonalej večere či obeda nielen pre pivára. "Pevne veríme, že pivná ulička Sedem chutí piva spotrebiteľov osloví svojím dizajnom aj zaujímavými informáciami. V spolupráci s naším partnerom by sme ich radi priniesli pivárom na celom Slovensku," dodáva M. Kottmanová.

logo V Kauflande si pivo vyberiete podľa Siedmich chutí

Nigérijčania obsadili základňu Boko Haram, teroristov zatkli

Oznámenie o dobytí mesta Gwoza, ktoré je považované za základňu islamistickej povstaleckej skupiny Boko Haram, prichádza len deň pred prezidentskými voľbami.ABUJA 27. marca (WEBNOVINY) - Nigérijská armáda v piatok oznámila, že obsadila severovýchodné mesto Gwoza považované za základňu islamistickej povstaleckej skupiny Boko Haram. "Viacerí teroristi zahynuli, zatiaľ čo mnohých sme pochytali," uviedli ozbrojené sily na Twitteri. Operácie v meste podľa týchto údajov pokračujú. Extrémisti obsadili Gwozu minulý rok a zaviedli tam prísne islamské právo. Oznámenie o dobytí mesta prichádza len deň pred prezidentskými voľbami, ktoré presunuli o šesť týždňov práve pre ofenzívu proti islamistom. Za pomoci regionálnych síl z Čadu či Nigeru sa podarilo tento rok znovu získať od povstalcov už mnoho miest. V poslednom vyhlásení armáda uviedla, že islamisti kontrolujú už len tri vrátane Gwozy. Po obsadení Gwozy v auguste vyhlásil líder na územiach okupovaných povstalcami "kalifát". Boko Haram sa usiluje o zriadenie vlastného islamského štátu na severe Nigérie. Bojovníci skupiny nedávno sľúbili vernosť džihádistom z Islamského štátu, ktorý v Iraku a Sýrie obsadil veľké územia. Minulý rok okrem iného uniesli najmenej 200 školáčok, čím si získali medzinárodnú pozornosť. Od roku 2009 zomrelo pri útokoch islamistov v krajine viac ako 13-tisíc ľudí.

logo Nigérijčania obsadili základňu Boko Haram, teroristov zatkli

Za tankovanie kvality možno u OMV vyhrať BMW

BRATISLAVA 27. marca (WBN/PR) - Kvalitné palivo a k tomu ako bonus možnosť odviezť si domov nové BMW. Spoločnosť OMV prináša svojim zákazníkom súťaž o tisíce litrov paliva a OMV SMILE & DRIVE bodov, pričom hlavnou cenou je osobný automobil. Stačí natankovať na čerpacej stanici OMV prémiové alebo bežné palivo a zaregistrovať sa. Možnosť hrať o lákavé výhry trvá až do konca marca. Do spotrebiteľskej súťaže sa môže zapojiť každý zákazník OMV starší ako 18 rokov. Podmienkou je, aby na ktorejkoľvek čerpacej stanici OMV natankoval na jeden pokladničný doklad aspoň 25 litrov prémiového paliva MaxxMotion alebo 35 litrov bežného paliva. Možnosť vyhrať jednu z lukratívnych cien zákazník získa zaslaním jedinečného kódu z hernej karty buď z telefónu textovou správou alebo bezplatne z formuláru na webovej stránke. S každou hracou kartou sa možno do súťaže zapojiť len raz. Na zákazníkov každý deň čakajú tri palivové karty OMV Value Card v hodnote 50 eur. Jeden šťastlivec si denne odnesie 1000 OMV SMILE & DRIVE bodov, ktoré potom môže na čerpacích staniciach OMV vymeniť za exkluzívne odmeny. Týždenne sa v súťaži navyše žrebujú traja finalisti, ktorí získajú OMV Value Card v hodnote 100 eur a postup do finále. Na celkového víťaza súťaže čaká osobné motorové vozidlo BMW 2 Active Tourer. Pôžitok z jazdy v novom BMW, ale i v akomkoľvek inom vozidle, sa ešte znásobí po natankovaní prémiových palív OMV MaxxMotion. Benzíny a nafty od OMV vďaka inovatívnemu zloženiu aditív chránia motor omnoho lepšie ako bežné palivá a predlžujú jeho životnosť. Pridané zložky udržiavajú palivové a spaľovacie časti motora v čistote. Okrem toho odstraňujú nahromadené usadeniny a nečistoty z ventilov a vstrekovačov paliva. Používanie prémiových palív s vyšším oktánovým číslom umožní výraznejšiu akceleráciu a motor získa vyšší výkon. Palivá MaxxMotion od OMV kvalitou prevyšujú štandardy, vyžadované normami. So zimnou naftou MaxxMotion Diesel sa tak napríklad netreba báť problémov so štartovaním ani v mimoriadne zlých poveternostných podmienkach. Svoje výnimočné vlastnosti si totiž zachováva až do teploty -35 stupňov Celzia. Pravidelné používanie prémiových palív OMV navyše prospieva aj peňaženke, keďže vďaka nim auto prejde na jednu nádrž viac kilometrov. Skutočným víťazom sa tak stáva každý motorista, ktorý tankuje prémiové palivá OMV MaxxMotion.

logo Za tankovanie kvality možno u OMV vyhrať BMW

Slovan dlhuje hráčom peniaze, priznal pred KHL riaditeľ

V Slovane robia všetko pre vyriešenie problému s meškajúcimi výplatami. MOSKVA 27. marca (WEBNOVINY) - Hokejový Slovan Bratislava má stále záväzky voči hráčom a dlhuje im výplaty za niekoľko mesiacov sezóny 2014/2015. "Tento problém je v súčasnosti ešte nedoriešený. Robíme rôzne kroky, aby sme sa dostali z tejto situácie," priznal dlhy po rozhovoroch s vedením KHL v Moskve pre agentúru Tass výkonný riaditeľ bratislavského klubu pre KHL Alexej Jaškin. Odporúčame: Video: Richard Pánik odhodil súperovu hokejku do hľadiska Video: Petrohrad podľahol CSKA v prvom západnom finále KHL Vedenie KHL chce Slovan udržať, hľadajú sa riešenia Zástupcovia Slovana Bratislava rokovali vo štvrtok s najvyššími funkcionármi KHL o budúcnosti tímu v súťaži. Slovenský účastník pre finančné problémy zvažuje odchod do inej ligy, do úvahy v súčasnosti prichádzajú už iba domáca extraliga a rakúska EBEL, keďže predstavitelia českej najvyššej súťaže už zmenu považujú za nereálnu. KHL podporila snahy Slovana o zotrvanie v ruskej nadnárodnej súťaži, definitívne rozhodnutie by malo padnúť v najbližších dňoch.

logo Slovan dlhuje hráčom peniaze, priznal pred KHL riaditeľ

Skupina MOL spúšťa súťaž pre študentov Freshhh 2015

BRATISLAVA 27. marca (WBN/PR) - Skupina MOL, popredná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť, spúšťa 9. ročník medzinárodnej online študentskej súťaže Freshhh. Trojčlenné tímy študentov z celého sveta sa môžu odo dneška prihlásiť do súťaže na adrese www.freshhh.net a ukázať svoje schopnosti pri riešení úloh z ropného a plynárenského priemyslu, ktoré vytvorila Skupina MOL. Členovia piatich najlepších tímov získajú príležitosť zapojiť sa do absolventského programu Skupiny MOL s názvom Growww, a najlepšie tri tímy môžu vyhrať celkovo 25 000 eur. "Sme nadšení, že môžeme spustiť už 9. ročník súťaže Freshhh, pri ktorom sme vychádzali zo skúseností a spätnej väzby účastníkov z minulých rokov. Motto kampane "Zabávaj sa naplno. Pracuj naplno." je v súlade s našim cieľom poskytnúť šikovným a ambicióznym študentom príležitosť riešiť skutočné úlohy z ropného a plynárenského priemyslu formou online súťaže. Študenti z najlepších piatich tímov získajú taktiež šancu pridať sa k Skupine MOL ako stážisti či účastníci programu Growww,” uviedla Zdravka Demeter Bubalo, viceprezidentka pre ľudské zdroje Skupiny MOL. Medzinárodná súťaž Freshhh je v súlade so stratégiou Skupiny MOL vyhľadávať tých najtalentovanejších ľudí prostredníctvom svojich inovatívnych náborových programov. V súťaži Freshhh budú študenti čeliť viacerým výzvam: musia od základu vybudovať ropnú spoločnosť a rozhodnúť o prieskumných a vývojových projektoch, aby našli bohaté ložiská ropy, musia tiež vybudovať rafinériu pre rôzne produkty a vytvoriť to najlepšie produktové portfólio, aby ich spoločnosť profitovala. Súťaž Freshhh pozostáva z troch kôl. Najlepších päť tímov postúpi do finále, ktoré sa uskutoční 28. mája v Budapešti a zároveň ich členovia získajú príležitosť odštartovať svoju kariéru v Skupine MOL prostredníctvom programu Growww. Program Growww ponúka v rámci Skupiny MOL viac ako 200 pracovných príležitostí v 12 krajinách čerstvým absolventom vysokých škôl a univerzít alebo absolventom s maximálne ročnou praxou. Zapojiť sa do neho môžu aj absolventi na Slovensku, spoločnosti Slovnaft a Slovnaft Montáže a opravy prijmú celkovo 44 mladých ľudí. Záujemcovia sa môžu prihlásiť od 4. marca a odštartovať tak svoju kariéru v ropnom a plynárenskom priemysle. Študenti z celého sveta sa môžu prihlásiť do súťaže Freshhh na www.freshhh.net od dnes do 3. apríla 2015. Online súťaže sa za posledných osem rokov zúčastnilo viac ako 10 000 študentov zo 70 krajín. Viac informácií o programe Freshhh nájdete na: www.freshhh.net a https://www.facebook.com/molfreshhh

logo Skupina MOL spúšťa súťaž pre študentov Freshhh 2015

Lekárne prijali falošné recepty, vydali lieky za tisícky eur

Pri tvorbe receptov zneužili páchatelia dve konkrétne mená lekárov. Lekárske predpisy boli vydané na lieky, ktoré sú extrémne drahé.BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - V dvoch lekárňach na území Bratislavy sa objavili falošné recepty na onkologické lieky. Ako uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo, zachytených takto bolo 15 receptov, na ktorých sa opakovali tri lieky v celkovej hodnote 30-tisíc eur. Lekárne vydali lieky na desať takýchto receptov v hodnote 17-tisíc eur, čo predstavuje pre ne čistú stratu. Riaditeľka odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková podotýka, že odhaliť falošný recept je veľmi ťažké, pokiaľ sa neskúma detailne. Na predpisoch sa opakovali mená dvoch lekárov Na receptoch bolo podozrivé to, že obsahovali veľký počet balení, ktorý by stačil na deväť mesiacov, pričom štandardne sa predpisujú na tri mesiace. Následným preverovaním lekáreň zistila, že lekár uvedený na recepte takýto liek nepredpísal, pacient nepatrí do jeho starostlivosti a liek je predpísaný na diagnózu, na ktorú sa štandardne nepredpisuje. "Išlo o zneužite dvoch konkrétnych mien lekárov a o tri lieky, ktoré boli extrémne drahé. Cena jedného lieku bola na úrovni viac ako 800 eur, druhý bol za 700 eur a tretí vyše 200 eur," konštatovala Ježíková. Lieky mohli smerovať do zahraničia Župa informovala o podvode aj ostatné lekárne pre prípad, že by sa objavili ďalšie falošné recepty. Vyzvala ich, aby presnejšie kontrolovali údaje na recepte a aby v prípade, že sa stretnú s podobnými podvodmi, kontaktovali BSK. Dve dotknuté lekárne zároveň podali trestné oznámenie. Podľa Ježíkovej preverovali, či lieky nesmerujú na vývoz do zahraničia. Jeden z nich, ten najdrahší, už totižto v minulosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv zakázal vyviezť zo Slovenska. "Je možné sa domnievať, že tieto lieky smerovali do zahraničia," povedala Ježíková.

logo Lekárne prijali falošné recepty, vydali lieky za tisícky eur

Spevák z One Direction už nedokázal pokračovať s kapelou

Zayn Malik považuje odchod z One Direction za správne rozhodnutie. BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Spevák Zayn Malik považuje nedávny odchod z britsko-írskej chlapčenskej formácie One Direction za správne rozhodnutie. Dvadsaťdvaročný interpret to uviedol v rozhovore pre britský denník The Sun. "Je to bláznivé a divoké a trocha šialené, ale cítim, že robím správnu vec - je to dobré pre mňa aj pre chalanov, takže sa cítim dobre. Podporujú ma a sú v pohode. Chápu, že to pre mňa už nie je skutočné. Cítim sa, ako keby som sklamal fanúšikov, ale už nedokážem pokračovať. Nie je to tak, že som sa k nim obrátil chrbtom, jednoducho to už nedokážem robiť, pretože to pre mňa už nie je skutočné," uviedol spevák. Malik tiež poprel klebety, podľa ktorých opustil skupinu pre nezhody s ostatnými členmi. Vyvrátil aj nedávne správy o tom, že podvádzal snúbenicu, členku formácie Little Mix Perrie Edwards s istou Lauren Rich. Fámy sa začali šíriť po tom, ako sa na internete objavili fotografie, na ktorých fanúšičku drží okolo pása či za ruku. Spevák však pre The Sun potvrdil, že sa s partnerkou nerozišiel. Hudobník už minulý týždeň oznámil, že s One Direction nebude pokračovať v turné On the Road Again, pričom ako dôvod uviedol nadmerný stres. O odchode zo skupiny informoval v stredu na webstránke www.onedirectionmusic.com. Vo vyhlásení okrem iného napísal, že chce byť "normálnym 22-ročným chalanom, ktorý môže oddychovať a žiť svoj súkromný život mimo reflektorov". Ostatní členovia sa vyjadrili, že ich odchod kolegu zarmútil, no rešpektujú jeho rozhodnutie a ostanú priateľmi. Zoskupenie One Direction, v ktorom v súčasnosti pôsobia Niall Horan, Harry Styles, Liam Payne a Louis Tomlinson, sa preslávilo v speváckej súťaži The X Factor, kde v roku 2010 skončilo na tretej priečke. Po šou s nimi vydavateľstvo Syco Music, ktoré založil Simon Cowell, podpísalo kontrakt na dva milióny libier a pätica sa stala fenoménom. Na konte majú albumy Up All Night (2011), Take Me Home (2012), Midnight Memories (2013) a Four (2014). Získali viac ako sto ocenení, vrátane piatich BRIT Awards, piatich American Music Awards, štyroch World Music Awards alebo troch Billboard Music Awards. Tento rok v júni sa v rámci spomínaného svetového turné On The Road Again predstavia aj vo Viedni. Informácie pochádzajú z webstránky www.people.com a archívu agentúry SITA.

logo Spevák z One Direction už nedokázal pokračovať s kapelou

Dolár v piatok posilňoval, stúpol voči viacerým menám

Americkú menu podporili aj vyjadrenia predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed), ktorí vo štvrtok uviedli, že zlepšujúce sa podmienky v najväčšej svetovej ekonomike hovoria v prospech ústupu od extrémne uvoľnenej menovej politiky.LONDÝN 27. marca (WEBNOVINY) - Americký dolár v piatok posilňoval voči viacerým svetovým menám. Podporili ho vyjadrenia predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed), ktorí vo štvrtok uviedli, že zlepšujúce sa podmienky v najväčšej svetovej ekonomike hovoria v prospech ústupu od extrémne uvoľnenej menovej politiky. Počet nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol, pričom aktivita v sektore služieb tento mesiac podľa osobitných údajov zaznamenala polročné maximum. Voči jenu dolár posilnil o 0,2 percenta na 119,455 JPY/USD a oproti menovému košu rovnako o 0,2 percenta na 97,568 bodu. Voči euru si dolár pripísal 0,3 percenta a obchodoval sa na úrovni 1,08545 USD/EUR.

logo Dolár v piatok posilňoval, stúpol voči viacerým menám

Agentúra Moody´s zhoršila ukrajinským bankám ratingy

Makroekonomické podmienky v krajine sa naďalej vážne zhoršujú, a to vyvoláva veľkú a pretrvávajúcu volatilitu podnikateľského prostredia bánk, uvádza agentúra.BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Moody's znížila siedmim ukrajinským bankám depozitné ratingy v domácej mene, trom bankám zhoršila ratingy záväzkov v zahraničnej mene a jednej banke znížila rating záväzkov v domácej mene. Dvom ukrajinským bankám agentúra znížila rating podriadených záväzkov v zahraničnej mene. Dvom bankám a jednej lízingovej spoločnosti agentúra ratingy potvrdila. Zhoršenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti bánk nasleduje po tom, ako Moody's znížil rating záväzkov ukrajinskej vlády na stupeň Ca z úrovne Caa3. "Makroekonomické podmienky v krajine sa naďalej vážne zhoršujú, čo vyvoláva veľkú a pretrvávajúcu volatilitu podnikateľského prostredia bánk," uviedla agentúra. Ekonomika krajiny sa asi zmenší Keďže ekonomika krajiny sa v tomto roku pravdepodobne zmenší o 5,5 percenta po poklese o 6,9 percenta v minulom roku, Moody's očakáva, že kvalita aktív ukrajinských bánk a ich postavenie v oblasti kapitálu sa v tomto roku opäť zhorší. Bankám Privatbank a Savings Bank of Ukraine agentúra znížila depozitný rating v domácej mene a rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov v zahraničnej mene na Ca zo stupňa Caa3. Banke OTP Bank Ukraine a ukrajinskej dcére Sberbank znížila depozitný rating v domácej mene na Caa2 z úrovne Caa1, banke Prominvestbank na Caa3 zo stupňa Caa2 a peňažnému ústavu Bank Finance and Credit na Ca zo stupňa Caa3. Raiffeisen Bank potvrdila raiting Agentúra však potvrdila pre Raiffeisen Bank Aval dlhodobý depozitný rating v domácej mene na úrovni Caa2. Zároveň potvrdila aj lízingovej spoločnosti Raiffeisen Leasing Aval hodnotenie úverovej spoľahlivosti na stupni B3.ua, keďže je úplne integrovaná so svojou materskou firmou Raiffeisen Bank Aval. Úverovú spoľahlivosť agentúra potvrdila aj banke Pivdennyi Bank a rating záväzkov aj depozitný rating v domácej mene jej ponechala na úrovni (P)Caa3/Caa3.

logo Agentúra Moody´s zhoršila ukrajinským bankám ratingy

Fico podporuje vyšetrovanie Váhostavu, mohlo ísť o zločin

Reštrukturalizácia firmy Váhostav sa podľa premiéra dotýka až 90 živnostníkov s celkovou pohľadávkou vo výške 4,3 milióna eur.BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Vláda SR bude podľa premiéra Roberta Fica podporovať vyšetrovanie Generálnej prokuratúry SR v prípade reštrukturalizácie firmy Váhostav-SK, a.s. "Vnímame a cítime, že by v prípade manažmentu Váhostavu mohlo ísť o kriminálne správanie sa," vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii. Podľa premiérových slov reštrukturalizácia firmy Váhostav sa dotýka 90 živnostníkov s celkovou pohľadávkou vo výške 4,3 milióna eur. Ostatné pohľadávky sú voči akciovým spoločnostiam a spoločnostiam s ručením obmedzeným. Ako priblížil Fico, strana Smer-SD pracuje na opatrení, podľa ktorého sa verejných zákaziek nebudú môcť zúčastniť firmy v reštrukturalizácii. Ďalším opatrením na ochranu subdodávateľov by mala byť platba dane z pridanej hodnoty až po úhrade faktúry. Odporúčame: Sieť chce, aby štát odkúpil časť pohľadávok voči Váhostavu Opozícia: Široký vybabral so živnostníkmi, Fico sa prizerá Váhostav splatí iba časť dlhov, živnostníkom len 15 percent Ministerstvo navrhuje zriadenie fondu "Ministerstvo financií zvažuje zriadiť neštátny fond, do ktorého by štát poskytol návratnú pomoc, akúsi pôžičku, a potom by z každého verejného obstarávania pri verejných zákazkách išlo určité percento," priblížil Fico. Tým by sa firmy, ktoré prispejú do fondu, poistili pred prípadnou reštrukturalizáciou. "Reštrukturalizácia firmy nie je nič neobvyklé. V rokoch 2006 až 2014 bolo podaných 781 návrhov na reštrukturalizáciu, z toho súd povolil reštrukturalizáciu v 526 prípadoch," informoval premiér. Podľa Fica sa reštrukturalizácia riadi zákonom, ktorý prijala druhá vláda Mikuláša Dzurindu. "My sme dlhodobo upozorňovali na riziká, ktoré môžu viesť k reštrukturalizácii podnikov. Tieto riziká boli spojené predovšetkým s obrovským tlakom, ktorý začala vyvíjať vláda Ivety Radičovej, predovšetkým minister dopravy pán Figeľ na firmy, ktoré sa zúčastňovali verejných tendrov," upozornil Fico. Veritelia majú dostať len 15 percent Ako príklad premiér uviedol projekt D1 Dubná Skala-Turany, ktorý bol podpísaný 26. októbra 2011. "Štátna expertíza, ktorá bola priamo na ministerstve dopravy vypracovaná, hovorila, že predpokladaná hodnota zákazky bola 334 miliónov eur," povedal. Zákazka však podľa neho bola vysúťažená za 137 miliónov eur. "Rozdiel je takmer 60 percent. Takýto tlak vytváral minister dopravy na stavebné firmy, aby preukázal politicky, že počas našej prvej vlády sa firmy zúčastňovali tendrov, a že tieto tendre boli predražené," vyhlásil Fico. Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. (Váhostav) má zo záväzkov v obchodnom styku v objeme 104,68 milióna eur v reštrukturalizácii zaplatiť veriteľom celkovo 32,30 percenta. Ako v utorok informoval generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík, nezabezpečení podmienení, resp. nepodmienení veritelia majú dostať po 15 percent svojich pohľadávok v objeme 15,7 milióna eur. Správkyňa v pondelok odovzdala návrh reštrukturalizačného plánu Váhostavu predsedovi veriteľského výboru a ten by mal o ňom rozhodnúť do pätnástich dní.

logo Fico podporuje vyšetrovanie Váhostavu, mohlo ísť o zločin

Na Rudavu sa po štvorročnej odmlke vracia letný festival

BRATISLAVA 27. marca (WBN/PR) - Štyri roky trval festivalový pôst v rekreačnom stredisku Rudava - Malé Leváre. Posledný ročník populárnej akcie Summerbeach sa uskutočnil v roku 2011 a následne sa tento najväčší slovenský hudobno-športový festival s 15-ročnou tradíciou odmlčal. Toto leto (16. - 18. júla) piesočnaté brehy malebného jazera opäť ožijú. Heslo je: POME, Rudava! "Myšlienku na opätovný návrat hudby a športu do tejto krásnej lokality sme nosili v hlavách už dlhšie a tento rok sme sa rozhodli dotiahnuť ju do konca", hovorí Adriana Viršíková z usporiadateľskej agentúry Madison Events. K headlinerom trojdňového festivalu POME Rudava budú patriť Horkýže Slíže, IMT Smile, Ine Kafe, Majk Spirit, Adam Ďurica, Peter Bič Project, Kali, Hex, Smola a hrušky, Sobodná Európa a Zóna A. Svojich priaznivcov si na Rudave určite nájdu aj pesničkárky Aneta Langerová a Sima Martausová, rovnako tak aj legendárna plzeňská formácia Turbo, ktorá bude spolu s Vidiekom, Tublatankou či domácimi AC+ ťahákom najmä pre návštevníkov z generácie 40+. Dôležitou súčasťou festivalu POME Rudava bude jeho bohatý športový program. Slovenská asociácia plážových športov zastreší turnaje v plážovom tenise (zmiešané dvojice), plážovom volejbale (dvojice muži aj ženy) a plážovom futbale (4-členné družstvá). Okrem toho si návštevníci budú môcť zahrať basketbal 3x3, zapojiť sa do cyklistickej časovky (na stacionárnom bicykli), zmerať si sily v pretekoch vodných bicyklov, či súťažiť v zdvíhaní činky v tlaku na lavičke.Chýbať nebudú ani rôzne veselé súťaže, ako napr. Odnes si starú (prekážkový beh s partnerkou na pleci), alebo kultová súťaž 3-členných družstiev v preťahovaní lanom, od nepamäti v tomto kraji promovaná pod názvom Pretiahni ma na Rudave! Na Rudave sa bude hrať aj divadlo. Lukáš Latinák s Robom Jakabom a Milanom Ondríkom s projektom Teátro Tatro prinesú Zázračný divadelný automat, Csongor Kassai, Martin Mňahončák a Gregor Hološka zahrajú svoju verziu známeho predstavenia Kumšt, Túlavé divadlo Jakuba Nvotu obohatí festivalový program predstavením Rómeo, Júlia a vírus. Svoje predstavenia uvedú aj Roman Pomajbo (Ocko) a Peter Batthyány (Kolaps). Okrem toho populárni stand up komici, čítačky (Andrea Coddington a Evita Urbaníková), autogramiády športovcov, tanečný workshop Mira "Bruisa" Žilku z Old School Brothers a festivalové kino, ktoré bude premietať celú noc. Festival POME Rudava podporila trojica úspešných slovenských športovcov (Dominika Cibulková, Marek Hamšík a Peter Sagan), ktorí venovali víťazom športových súťaží na Rudave naozaj zaujímevé ceny. Víťazov turnaja v plážovom tenise Dominika Cibulková vezme so sebou na Roland Garros do Paríža. Na štvoricu víťazov turnaja v plážovom futbale čaká pozvánka od Mareka Hamšíka. Ten ich v Neapoli ubytuje, ukáže im mesto i štadión a čerešničkou na torte bude návšteva zaujímavého zápasu Serie A. No a Peter Sagan? Pre víťaza cyklistickej časovky venoval novučičký bicykel. A na záver ešte jedno slušné lákadlo. Všetci víťazi individuálnych alebo tímových súťaží na tohtoročnom premiérovom ročníku festivalu POME Rudava získavajú automaticky voľný vstup na ďalší ročník festivalu v roku 2016. Viac info : www.pomerudava.sk

logo Na Rudavu sa po štvorročnej odmlke vracia letný festival

Sierra Leone chce stopnúť ebolu, ľudia nemôžu opustiť domovy

Tri najhoršie postihnuté západoafrické štáty, Sierra Leone, Libéria a Guinea, si vytýčili za cieľ nemať do polovice apríla žiadne nové prípady ochorenia.FREETOWN, Sierra Leone 27. marca (WEBNOVINY) — Úrady v Sierra Leone nariadili všetkým šiestim miliónom obyvateľom krajiny, aby ostali tri dni doma s cieľom zastaviť s konečnou platnosťou šírenie eboly. Od piatku budú za týmto účelom po celom štáte rozposlané tisíce tímov, aby návštevami od domu k domu pripomenuli obyvateľom, ako sa ochorenie šíri a ako mu predchádzať. V ohniskách nákazy - regiónoch okolo hlavného mesta a na severe - budú tiež zdravotníci hľadať možných infikovaných. Podľa miestneho šéfa pre boj s ebolou Alfreda Pala Conteha je hlavným cieľom kampane "bojovať so spokojnosťou" viac než rok po tom, čo epidémia v západnej Afrike vypukla. V Sierra Leone sa ochorením nakazilo takmer 12-tisíc ľudí a každý týždeň hlásia desiatky nových prípadov. Tri najhoršie postihnuté západoafrické štáty, Sierra Leone, Libéria a Guinea, si vytýčili za cieľ nemať žiadne nové prípady do polovice apríla. Smrtiaci vírus má na konte celkovo už vyše desaťtisíc obetí. WHO však už dávnejšie konštatovala, že terajšia epidémia eboly, ktorá vypukla pred vyše rokom, je najsmrtiacejšou v dejinách a skutočný počet nakazených i obetí je pravdepodobne vyšší, keďže časť pacientov nemôže alebo nechce navštíviť lekára.

logo Sierra Leone chce stopnúť ebolu, ľudia nemôžu opustiť domovy

Deň narcisov môžete podporiť aj v pobočkách VšZP

BRATISLAVA 27. marca (WBN/PR) - Stúpajúci počet onkologických ochorení na Slovensku zvyšuje aj náklady na liečbu pacientov s touto diagnózou. V minulom roku vynaložila Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. na liečbu onkologických pacientov takmer 300 mil. €, čo je o takmer 7 mil. € viac ako v roku 2013. K najčastejším diagnózam naďalej patril zhubný nádor prsníka a rakovina hrubého čreva a konečníka. Dlhodobou a aktívnou podporou prevencie sa najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku snaží prispievať k zníženiu počtu onkologických ochorení a ich včasnému záchytu a liečbe. Aj preto VšZP za posledné tri roky takmer zdvojnásobila výdavky na prevenciu a len na preventívne vyšetrenia zamerané onkologické ochorenia vynaložila v minulom roku viac ako 8 mil. €. Jednou z úspešných minuloročných aktivít v tejto oblasti bola napríklad celoslovenská kampaň zameraná na podporu prevencie rakoviny hrubého čreva, vďaka ktorej sa VšZP za rok podarilo zvýšiť počet preventívnych vyšetrení o 37%. "Nechceme byť zdravotnou poisťovňou, ktorá len "hasí" problémy. Preto zodpovedne pristupujeme k tejto téme aj z pohľadu efektívneho využívania prostriedkov verejného zdravotného poistenia. To znamená, že už dnes pracujeme s budúcimi možnými nákladmi na liečbu onkologických ochorení" – hovorí generálny riaditeľ VšZP Ing. Marcel Forai, MPH. Napríklad, kým jednoduchý test na vyšetrenie skrytého krvácania v stolici stojí 12 €, priemerné ročné náklady na liečbu 1 pacienta s rakovinou hrubého čreva a konečníka predstavujú sumu 2 880 €. Už piaty rok je VšZP aj partnerom najznámejšej verejnej zbierky na Slovensku - Dňa narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine. Tak ako v minulých rokoch, aj počas tohtoročného Dňa narcisov v piatok 27.3.2015 sa do zbierky aktívne zapoja pobočky VšZP na celom Slovensku, v ktorých budú umiestnené pokladničky Ligy proti rakovine. V uplynulých štyroch rokoch sa v pobočkách VšZP počas Dňa narcisov podarilo vyzbierať spolu takmer 23 tisíc €.

logo Deň narcisov môžete podporiť aj v pobočkách VšZP

Kopilot tajil svoj zdravotný stav, Nemci prehľadali jeho byt

Francúzska prokuratúra vo štvrtok na základe zvukového záznamu vyjadrila presvedčenie, že kopilot havarovaného Airbusu počas utorňajšieho letu z Barcelony do Düsseldorfu vymkol kolegu mimo pilotnej kabíny a s lietadlom niekoľko minút klesal, až kým nenarazilo do horského úbočia na juhovýchode Francúzska.DÜSSELDORF 27. marca (WEBNOVINY) - Nemecká polícia prehľadala byt druhého pilota lietadla Germanwings, ktorý je podozrivý z úmyselného spôsobenia jeho havárie vo francúzskych Alpách, a zaistila materiál určený na ďalšie preskúmanie. Miestna policajná hovorkyňa Susanna Heusgenová pre agentúru AP povedala, že vyšetrovatelia "zatiaľ nenašli žiadne zásadné dôkazy". VIAC O HAVÁRII LIETADLA VO FRANCÚZSKYCH ALPÁCH Pilot pred kolegami tajil svoj zdravotný stav Počas vyšetrovania sa však zistilo, že Lubitz pred zamestnávateľom zatajil svoj zdravotný stav. Úrad prokuratúry v Düesseldorfe uviedol, že dokumenty s lekárskym obsahom skonfiškovali. Podľa ich slov dokumenty, ktoré hovorili o tom, že trpel psychickými poruchami a je neschopný pracovať, našli roztrhané. To potvrdilo informáciu, že kopilot nikdy nechcel priznať pravdu o svojom zdravotnom stave. Obrazom: Havária lietadla spoločnosti Germanwings Redaktor portálu nemeckého týždenníka Der Spiegel Mattias Gebauer už vo štvrtok na sieti Twitter uviedol, že Lubitz ešte v roku 2009 prerušil svoj letecký výcvik pre psychické problémy. Odvolal sa pritom na výpovede jeho niekdajších spolužiakov. Podľa Gebauera mladý pilot trpel depresívnymi stavmi spojenými s takzvaným syndrómom vyhorenia. Lubitz vymkol svojho kolegu Francúzska prokuratúra vo štvrtok na základe zvukového záznamu vyjadrila presvedčenie, že Lubitz počas utorňajšieho letu z Barcelony do Düsseldorfu vymkol kolegu mimo pilotnej kabíny a s lietadlom niekoľko minút klesal, až kým nenarazilo do horského úbočia na juhovýchode Francúzska. Pri udalosti zahynulo všetkých 144 cestujúcich a členov posádky vrátane Lubitza. Odporúčame: Bol to šťastný muž, vravia o kopilotovi z Airbusu jeho známi Tragédia Airbusu nebola nehoda, kopilot havaroval úmyselne Pilot Airbusu vysvetľuje, ako mohol kopilot vymknúť kapitána Bol to šťastný muž, vravia o kopilotovi z Airbusu jeho známi Doktori, umelci aj deti, títo všetci v Airbuse našli smrť V Alpách sa zrútil Airbus so 150 ľuďmi, nikto neprežil Norwegian Air vyžaduje, aby boli v kokpite aspoň dvaja ľudia Video: Airbus sa úplne rozpadol, dokazujú to zábery z Álp Haltern smúti, v zrútenom Airbuse zahynuli študenti gymnázia Letecké nehody, ktoré za posledné obdobie otriasli svetom

logo Kopilot tajil svoj zdravotný stav, Nemci prehľadali jeho byt

Desiata sezóna Twin City Linera štartuje

BRATISLAVA 27. marca (WBN/PR) - Už desiata sezóna lodnej linky Twin City Liner medzi Viedňou a Bratislavou štartuje dnes, 27. marca. Od prvej plavby v roku 2006 využilo plavbu rýchlokatamaránom viac ako jeden milión cestujúcich. Po Dunaji sa z centra Bratislavy do centra susednej metropoly dostanú pasažieri len za 75 minút. Až päťkrát denne premávajú od roku 2008 medzi oboma mestami dve lode. Každý rok prepravia na linke Bratislava-Viedeň a späť viac ako 140.000 cestujúcich. Oba rýchlokatamarány sú plne klimatizované, s komfortným sedením a panoramatickým výhľadom. K dispozícii je aj špeciálny kapitánsky salónik. Na palube katamaránu si pasažieri okrem očarujúceho výhľadu počas plavby môžu aj pohodlne posedieť. Na výlet do Viedne sa môžete vybrať aj so svojím štvornohým miláčikom či bicyklom. Za skorú rezerváciu lístkov do 31. marca 2015 je možné získať mimoriadnu 10-percentnú zľavu. Predsezónnu, 50-percentnú zľavu od 27. marca až 30. apríla 2015 môžu využiť seniori a študenti, avšak okrem víkendov a rakúskych sviatkov. Twin City Liner prevádzkuje dcérska spoločnosť Wien Holdingu, Central Danube Region. Viac informácií na www.twincityliner.com a www.floratour.sk.

logo Desiata sezóna Twin City Linera štartuje

Po Volkswagene prerušuje výrobu v Rusku ďalšia automobilka

Spoločný podnik Peugeotu a japonskej firmy Mitsubishi v ruskej Kaluge zruší sto pracovných miest. Predaj áut klesol v Rusku potom, čo oslabila ekonomika krajiny.MOSKVA, PARÍŽ 27. marca (WEBNOVINY) - Ruský výrobca áut PCMA Rus, ktorý je spoločným podnikom francúzskej spoločnosti PSA Peugeot Citroën a japonskej Mitsubishi Motors Corporation, dočasne zastaví výrobu modelov Peugeot, Citroën a Mitsubishi. Spoločný podnik to oznámil v piatok. Firma PCMA Rus, ktorá vyrába autá v závode Kaluga južne od Moskvy, zároveň uviedla, že zruší 100 pracovných miest. "Pokračujúce zhoršovanie situácie na trhu nás núti prijať bolestivé rozhodnutia," uviedla PCMA Rus vo vyhlásení. Odporúčame: Volkswagen bude prepúšťať, v ruskom závode obmedzí prevádzku Predaj oslabila ruská ekonomika Výroba modelov Citroën C4 Sedan a Peugeot 408 sa preruší od 27. apríla do 10. júla. Výroba vozidiel SUV za zastaví od 2. apríla do 12. mája. Výrobná linka pre SUV vozidlá v Kaluge produkuje dva modely Mitsubishi, a to Outlander a Pajero Sport. Peugeot má v spoločnom podniku PCMA Rus 70-percentný podiel a Mitsubishi vlastní zvyšných 30 percent. Výroba v Kaluge sa začala v roku 2012 a ročná výrobná kapacita závodu je 125-tisíc áut. Predaj áut v Rusku v minulom roku klesol, keďže ekonomika krajiny oslabila. Podľa firmy PricewaterhouseCoopers by ruský trh s autami mohol v tomto roku oslabiť až o 35 percent. Nové pracovné miesta sa nevytvoria Francúzska firma PSA Peugeot Citroën zároveň v piatok oznámila, že sa rozhodla vyrábať dodatočných 200-tisíc motorov ročne vo francúzskom závode Trémery a nie v závode Vigo v Španielsku. Peugeot uviedol, že zmodernizuje závod Trémery, čím sa udržia tamojšie pracovné miesta. Nová výroba motorov vo východofrancúzskom závode však nebude znamenať tvorbu nových pracovných miest a stále sa predpokladá, že počet zamestnancov, ktorých je v Trémery 3 700, sa bude znižovať prirodzenými odchodmi. Spoločnosť PSA Peugeot Citroën má závod v Trnave. PSA Peugeot Citroën Slovakia vyrobila v uplynulom roku cez 255-tisíc vozidiel. Trnavské výrobné centrum tak medziročne zvýšilo objem výroby o 2,7 percenta. Zároveň celková technická kapacita výrobného centra bola využitá na 85 percent. Automobilka v Trnave stabilne vytvára 3,5 tisíc priamych pracovných postov. Strategickú investíciu na Slovensku oznámil francúzsky koncern v januári 2003. Jej celková suma už presiahla jednu miliardu eur.

logo Po Volkswagene prerušuje výrobu v Rusku ďalšia automobilka

Video: Nadácia Pontis rozdávala ocenenia, Kiska sa odviazal

Nadácia udelila ocenenie v siedmich kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania za uplynulý rok. Víťazmi hlavných cien sa stali spoločnosť ALFA BIO a Accenture. BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Nadácia Pontis rozdala ocenenie Via Bona Slovakia za rok 2014 firmám, ktoré dokazujú, že biznis na Slovensku sa dá robiť aj inak. Víťazmi hlavných cien sa stali spoločnosť ALFA BIO a Accenture. Slávnostný galavečer v bratislavskej Refinery Gallery otvoril slovenský prezident Andrej Kiska. Informovala o tom PR manažérka Nadácie Pontis Petra Nagyová. Nadácia dnes večer udelila ocenenie v siedmich kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania za uplynulý rok. Na ocenenie tento rok prijala 61 nominácií. Obrazom: Nadácia Pontis ocenila projekty firiem, ktoré inšpirujú Príbehy víťazov môžu inšpirovať aj ostatné firmy "Ide o projekty a prístupy firiem, ktoré sú niečím výnimočné, pomáhajú okolitej komunite, zamestnancom, berú ohľad na životné prostredie alebo bojujú proti korupcii a riešia spoločensky náročné témy na Slovensku. V nadácii veríme, že príbehy víťazov môžu inšpirovať aj ostatné firmy," hovorí riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak. Podľa nej totiž mnohé z firiem idú pri svojom podnikaní nad rámec svojich povinností a snažia sa byť prínosom pre svoje okolie. Zodpovednou strednou firmou sa stala spoločnosť ALFA BIO z Banskej Bystrice. Accenture si odnieslo cenu Via Bona Slovakia v kategórii Zodpovedná veľká firma. Rodinnú firmu ALFA BIO, ktorá je známa aj výrobou tofu, založil Ján Lunter ešte začiatkom 90. rokov po tom, čo sa v rodine objavila zákerná choroba. Z malej firmy s prevádzkou v rodinnom dome vyrástla spoločnosť, ktorá pôsobí aj v Maďarsku, Poľsku a Českej republike. "O svojich viac ako sto zamestnancov sa príkladne starajú. Vo firme myslia aj ekologicky. Vybudovali si vlastnú studňu, použitú vodu recyklujú a viacnásobne využívajú. Autá vo firme jazdia výhradne na zemný plyn a firma má už vyše desať rokov vlastnú CNG stanicu," uviedla Nagyová Video: Kiska zaspieval na galavečeri pieseň Úsmev Spoločnosť má nulovú toleranciu voči korupcii Firma Accenture je podľa Nadácie Pontis známa aktívnym prístupom v presadzovaní zodpovedného podnikania na Slovensku. Cez program Skills to Succeed (Skúsenosti k úspechu) rozvíjajú zručnosti ľudí, aby sa mohli uplatniť na trhu práce. S cieľom znížiť svoju ekologickú stopu častejšie využívajú počítačové technológie a hľadajú alternatívne formy cestovania. "Spoločnosť má nulovú toleranciu voči korupcii. Dlhé roky voči nej bojuje aj neprijímaním štátnych zákaziek a je jednou z prvých, ktoré vstúpili do Fondu pre transparentné Slovensko na podporu watchdogových organizácií," konštatuje nadácia s tým, že v Accenture zamestnancov považujú za svoje najvzácnejšie aktívum a vytvárajú pre nich podmienky pre vyvážený pracovný a osobný život. Nadácia odovzdala ocenenia aj v ďalších kategóriách ako Zelená firma, Skvelý zamestnávateľ, Férový hráč na trhu, Podporovateľ dobrovoľníctva a Dobrý partner komunity. Jubilejný 15. ročník ocenenia je podľa nadácie prelomový aj v tom, že sa doteraz prihlásilo najviac malých a stredných firiem, medzi nimi aj slovenské bez zahraničnej majetkovej účasti. Švihaj Šuhaj využívaním bicyklov znižuje emisie CO2 na nulu "Medzi víťazmi je viacero projektov firiem z ekonomicky slabších regiónov Slovenska, ako sú Banská Bystrica, Trebišov či Partizánske. Aj tie dokazujú, že vedia motivovať ľudí k osobnému rastu, záujmu o svoje okolie a zodpovednému prístupu k životnému prostrediu," dodáva Surotchak. Medzi ocenenými sú aj Cyklokuriér Švihaj Šuhaj, ktorý si odniesol cenu v kategórii Zelená firma. Firma poskytuje ekologické kuriérske služby v Bratislave a v Košiciach. Pred dvoma rokmi prišla s myšlienkou zásobovania prevádzok na bratislavskej pešej zóne, ktorá sa robí väčšinou dodávkami. "Autá znečisťujú ovzdušie, sú hlučné, poškodzujú dlažbu a ohrozujú chodcov. Švihaj Šuhaj využívaním výhradne bicyklov v mestách znižuje emisie CO2 na nulu a na pešej zóne zásobuje okolité kaviarne," oceňuje Nadácia Pontis. Spoločnosť Ten Senses, ktorá získala ocenenie v kategórii Férový hráč na trhu, zasa pomáha zlepšovať podmienky miestnym farmárom v Keni. Čestné uznanie získali aj advokáti V kenskom Nairobi vlastní a spravuje továreň na spracovanie makadamových a kešu orechov. Reaguje tak na nespravodlivé podmienky kenských farmárov, ktorých zneužívali pre neznalosť trhu a svoje produkty predávali za nízke ceny. Ten Senses v kenskej továrni zamestnáva 300 žien z neďalekého slumu, čím majú prvýkrát v živote šancu na slušnú a bezpečnú prácu. Čestné uznanie Via Bona Slovakia v kategórii Podporovateľ dobrovoľníctva získali aj advokáti z bnt attorneys-at-law. Pomáhali v prípade porušenia zmluvy zo strany dodávateľa, ktorý nedokončil stavbu detského ihriska pre občianske združenie Ulita venujúce sa deťom z marginalizovaných skupín v Petržalke. Nadácia udelila ocenenia počas galavečera pod názvom Stretnutie s tichom, ktorý predstavil netradičné spojenie svetla, hudby, tanca a ticha. Jeho súčasťou boli aj nepočujúci herci z Divadla Tiché iskry. Galavečer režírovala Viera Dubačová a dramaturgicky na ňom spolupracovali Jozef Lupták a Ján Šicko.

logo Video: Nadácia Pontis rozdávala ocenenia, Kiska sa odviazal

Saudská Arábia pokračuje v náletoch, zaútočila na mesto Saná

Nálety vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou v skorých ranných hodinách cielili aj na viacero armádnych objektov južne od mesta, ktoré sú v správe Hautíovcov. Pri zásahu trhoviska Kataf al-Boká zahynulo alebo sa zranilo asi 15 ľudí.DUBAJ 27. marca (WEBNOVINY) - Bojové lietadlá vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou uskutočnili v piatok ráno nálety na jemenské hlavné mesto Saná, ovládané šiitskými povstalcami Hautíovcami. Pokračuje tak rozsiahla ofenzíva, ktorú začala Saudská Arábia proti povstalcom ešte v noci zo stredy na štvrtok. Piatkové nálety zasiahli oblasť v blízkosti prezidentského sídla a takmer aj vojenský objekt, v ktorom povstalci skladujú rakety. V skorých ranných hodinách koalícia cielila aj na viacero armádnych objektov južne od mesta, ktoré sú v správe Hautíovcov, spojencov bývalého prezidenta krajiny Alího Abdalláha Sáliha. Odporúčame: Saudská Arábia čelí kritike pre nálety proti povstalcom Saudská Arábia má obavy, k hraniciam s Jemenom presúva tanky Jemenu hrozí občianska vojna, OSN vyzýva na mierové riešenia Hádího donútili k úteku Okrem hlavného mesta v piatok jej nálety zasiahli aj dve oblasti v povstalcami držanej provincii Sáda na severe krajiny. Pričom pri zásahu trhoviska Kataf al-Boká zahynulo alebo sa zranilo asi 15 ľudí. Niekoľko mesiacov trvajúca kríza v Jemene v januári vyústila do prevzatia moci šiitskými povstalcami, ktorí ovládajú hlavné mesto Saná už od septembra. Hautíovci sú spojencami exprezidenta Alího Abdalláha Sáliha, ktorý musel v roku 2012 odstúpiť, pretože blokoval politické reformy v najchudobnejšej arabskej krajine. Hautíovci sa v uplynulých dňoch snažili rozšíriť územie pod svojou kontrolou a donútili k úteku Západom podporovaného prezidenta Hádího. Nasadili stovky lietadiel Saudská Arábia v noci zo stredy na štvrtok začala proti šiitským povstalcom uskutočňovať nálety. Panarabská televízna stanica al-Arabíja včera uviedla, že Saudská Arábia okrem stovky lietadiel v susednej krajine nasadila 150-tisíc vojakov a námorné jednotky. Lietadlá podľa nej poskytli do bojov proti povstalcom aj Egypt, Maroko, Jordánsko, Sudán, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn. Pakistan si nie je istý, či útoky podporí Pakistan sa nerozhodol, či vojensky podporí vojenskú koalíciu na čele so Saudskou Arábiou pri intervencii v Jemene, povedal v piatok pakistanský minister obrany Chavádža Muhammad Ásif, no ubezpečil o inej podpore Rijádu. "V otázke účasti na tejto vojne sme neurobili žiadne rozhodnutie. Nič sme nesľúbili. Nesľúbili sme žiadnu vojenskú podporu saudskoarabskej koalícii v Jemene," povedal minister v parlamente. Úrad pakistanského premiéra Naváza Šarífa vo štvrtok oznámil, že "akékoľvek ohrozenie Saudskej Arábie vyvolá silnú odozvu z Islamabadu". Pakistan, keď militantní sunniti útočia na šiitskú menšinu, dlhé roky sužuje sektárske násilie.

logo Saudská Arábia pokračuje v náletoch, zaútočila na mesto Saná

Višňovský sa zotavil, jeho návrat však uponáhľať nechcú

Ľubomír Višňovský absolvoval dobrovoľný tréning so spoluhráčmi z New Yorku Islanders. Zdravotne je v poriadku, Islanders jeho návrat však uponáhľať nechcú.NEW YORK 27. marca (WEBNOVINY) - Slovenský hokejista Ľubomír Višňovský je už zdravotne v poriadku, trénuje, ale tréneri New Yorku Islanders nechcú uponáhľať jeho návrat do zostavy. Podľa kouča Jacka Capuana doprajú topoľčianskemu rodákovi ešte deň či dva pauzy, aby sa úplne zotavil a oddýchol si pred rozhodujúcou fázou sezóny. Višňovský mal v stredu voľno, vo štvrtok absolvoval dobrovoľné predpoludňajšie rozkorčuľovanie. Večer však proti Los Angeles Kings ešte nenastúpil. Do zostavy by sa mohol vrátiť počas víkendu. Višňovský vynechal posledných päť duelov Islanders pre liečbu zranenia v dolnej časti tela. Tridsaťosemročný obranca odohral pre zdravotné problémy a pre pauzy po dohode s trénerom v tejto sezóne 46 stretnutí, v ktorých nazbieral pätnásť bodov (4+11). V Islanders pôsobí od ročníka 2012/2013. Informácie zverejnil denník Newsday na svojom webe.

logo Višňovský sa zotavil, jeho návrat však uponáhľať nechcú

Ceny benzínov a nafty na Slovensku i naďalej stúpajú

Priemerná cena 95-oktánového benzínu v poslednom týždni minulého roka dosiahla hodnotu 1,335 eura za liter, 98-oktánový benzín sa predával po 1,516 eura za liter, cena nafty bola na úrovni 1,229 eura za liter a LPG stálo 0,699 eura za liter.BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Slovenskí motoristi stále nemajú dôvod na radosť. Ceny benzínov a motorovej nafty stúpajú, respektíve stagnujú už piaty týždeň za sebou. Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), ceny 95-oktánového benzínu uplynulý týždeň vzrástli oproti predchádzajúcemu týždňu o 2,47 percenta, ceny 98-oktánového benzínu o 1,97 percenta a nafty o 1,81 percenta. Znížili sa len ceny LPG, a to o 1,53 percenta. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu bola v dvanástom týždni tohto roka na úrovni 1,286 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi v priemere 1,452 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,182 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,642 eura. Priemerná cena 95-oktánového benzínu v poslednom týždni minulého roka dosiahla hodnotu 1,335 eura za liter, 98-oktánový benzín sa predával po 1,516 eura za liter, cena nafty bola na úrovni 1,229 eura za liter a LPG stálo 0,699 eura za liter. V závere roka 2013 zaplatili slovenskí motoristi za 95-oktánový benzín v priemere 1,447 eura za liter a 98-oktánový benzín sa predával po 1,614 eura za liter. Naftu sme si mohli kúpiť za 1,370 eura za liter a LPG stálo 0,718 eura za liter. Ešte viac zaplatili motoristi pred vyše dvoma rokmi. Na záver roku 2012 sme totiž za 95-oktánový benzín platili 1,502 eura za liter a za 98-oktánový benzín 1,642 eura za liter. Liter nafty vtedy stál 1,433 eura a za LPG sme platili 0,738 eura za liter.

logo Ceny benzínov a nafty na Slovensku i naďalej stúpajú

V Bangladéši vypukla počas púte panika, ušliapali ľudí

Tragédia sa stala na pútnickom mieste Langalbandh ležiacom na brehu rieky Brahmaputra, približne 20 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Dháka. Rituál kúpania v rieke každoročné priláka do Langalbandhu tisíce hinduistov z Bangladéša, Indie a Nepálu.DHÁKA 27. marca (WEBNOVINY) - Najmenej desať mŕtvych a niekoľko desiatok zranených si v piatok vyžiadala davová panika počas hinduistického náboženského zhromaždenia v Bangladéši, ktorú podľa jedného z veriacich vyvolala fáma o zrútení mosta. Tragédia sa stala na pútnickom mieste Langalbandh ležiacom na brehu rieky Brahmaputra, približne 20 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Dháka. O následkoch tlačenice informovala miestna polícia. Rituál kúpania v rieke každoročné priláka do Langalbandhu tisíce hinduistov z Bangladéša, Indie a Nepálu. Vysokopostavený predstaviteľ polície Mohammed Jakaria povedal, že po utíchnutí paniky zhromaždenie pokračuje, medzi pútnikov však nasadili vyšší počet policajtov.

logo V Bangladéši vypukla počas púte panika, ušliapali ľudí

Video: Brazília zdolala Francúzsko na Stade de France

Futbalisti Brazílie zvíťazili vo štvrtkovom medzištátnom prípravnom stretnutí v Paríži nad domácimi 3:1. Pre obe krajiny to bol šiesty vzájomný zápas.PARÍŽ 27. marca (WEBNOVINY) - Futbalisti Brazílie prekonali jednogólové manko a zvíťazili vo štvrtkovom medzištátnom prípravnom stretnutí v Paríži na Stade de France nad domácim Francúzskom 3:1. Brazílčania na tomto štadióne podľahli Francúzom vo finále MS 1998. Podľa kouča sa prehra prejaví pozitívne Skóre duelu otvoril v 21. min domáci stopér Realu Madrid Raphael Varane, no ešte do prestávky dokázal odpovedať stredopoliar FC Chelsea Oscar. Takmer po hodine hry naklonila misky váh na stranu "kanárikov" hviezda FC Barcelona Neymar a gólový účet stretnutia uzavrel v 69. min Luiz Gustavo. Kouč Francúzov Didier Deschamps je presvedčený, že prehra s päťnásobnými majstrami sveta sa na jeho mužstve prejaví pozitívne. "Boli sme potrestaní za naše chyby. Zápas sa veľmi rýchlo otočil na stranu súpera. Za nepriaznivého stavu 1:2 sme mali príležitosti vrátiť sa do zápasu, ktorý definitívne ukončil tretí gól Brazílie. Z tohto zápasu sa musíme poučiť, môže byť pre nás lekciou, aby sme v budúcnosti hrali efektívnejšie. Brazília vstupuje do záverečnej fázy prípravy na Copa América, náš cieľ ME 2016 je ešte ďaleko," vyhlásil pre portál goal.com Deschamps, ktorý bol kapitánom svojej krajiny na spomenutých MS 1998 a v rozhodujúcom dueli o zlato hral proti súčasnému brazílskemu náprotivkovi Dungovi. Video: Momenty z priateľského zápasu medzi Brazíliou a Francúzskom Víťazstvo je výsledkom práce a odhodlania Pre obe krajiny to bol od spomenutého finále MS 1998 šiesty vzájomný zápas. V troch sa z víťazstva tešilo Francúzsko, Brazília uspela v dvoch a v jednom sa zrodil nerozhodný výsledok. Brazílčania ťahajú od príchodu trénera Dungu tesne po MS 2014 šnúru siedmich víťazných duelov. "Tieto výsledky sú plodom náročnej každodennej práce a odhodlania. Musíme v tom pokračovať, aby sme do nasledujúcich MS našli v mužstve tú správnu rovnováhu. Hrali sme dobre, snažili sme sa hrať v rýchlosti. Boli sme kompaktní," povedal pre rovnaký zdroj Dunga, ktorý pre zmenu dvíhal ako kapitán pohár pre svetových šampiónov o štyri roky skôr na Mundiale v roku 1994 v USA. Výsledok - štvrtok: Francúzsko - Brazília 1:3 (1:1) Góly: 21. Varane - 40. Oscar, 57. Neymar, 69. Luiz Gustavo

logo Video: Brazília zdolala Francúzsko na Stade de France

Poslanci na voličov kašlú, myslí si drvivá väčšina Slovákov

V prieskume sa pýtali aj na to, komu vyhovuje súčasný volebný systém v parlamentných voľbách na Slovensku. BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Poslanci parlamentu sa zodpovedajú vedeniu svojej strany, aj keď by sa mali zodpovedať voličom. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý robila pre agentúru SITA od 17. do 23. marca na vzorke 1448 respondentov starších ako 18 rokov na území celej republiky. V prieskume sa ľudí pýtali, komu sa zodpovedajú poslanci národnej rady - voličom, alebo vedeniu svojej politickej strany? Takmer 70 percent opýtaných uviedlo, že poslanci sa zodpovedajú vedeniu strany. Necelých 19 percent si myslí, že voličom. Odporúčame: Súboj za Smerom je tesný, v parlamente by boli aj národniari Fico kazí úroveň politiky, Slováci mu však najviac dôverujú Slováci sú nespokojní s vývojom, voliči Smeru sú optimisti Odpovedať nevedelo 12,1 percenta respondentov. Poslanci by sa však mali zodpovedať voličom, myslí si viac ako 88 percent respondentov. Naopak, strane by mali skladať účty podľa názoru 4,1 percenta účastníkov prieskumu. Komu sa majú zodpovedať, nevedelo povedať 7,6 percenta opýtaných. V prieskume sa pýtali aj na to, komu vyhovuje súčasný volebný systém v parlamentných voľbách na Slovensku, keď je krajina jeden volebný obvod - politickým stranám, alebo voličom? Viac ako 70 percent si myslí, že systém vyhovuje politickým stranám. Volebný systém vyhovuje voličom podľa mienky ôsmich percent opýtaných, podľa 2,5 percenta ľudí je to jedno a odpovedať nevedelo 18,7 percenta účastníkov prieskumu.

logo Poslanci na voličov kašlú, myslí si drvivá väčšina Slovákov

Recept dňa

Varená perlička s bylinkovo-octovou omáčkou

1 perlička
1 viazanička reďkoviek
1 stonkový zeler
2 žlté vodnice
1 mrkva
1 kúsok čiernej reďovky
12 mladých cibuliek s vňaťou
1 cibuľa s 2 napichanými klinčekmi
1 viazanička byliniek – tymian, estragón, bobkový list
zelené časti póru
2 strúčiky cesnaku
celé čierne korenie
soľ

Omáčka:
2 PL octu
4 PL slnečnicového oleja
2 PL olivového oleja
½ dl bieleho suchého vína
2 šalotky
2 PL posekanej pažítky a petržlenovej vňate
30 g obielených lieskových orieškov
čierne korenie
soľ

Do 2 litrov vody dajte na kolieska nakrájanú mrkvu, bylinky, celú cibuľu, 6 zrniečok čierneho korenia, celé strúčiky cesnaku, soľ a povarte. Potom pridajte očistenú a umytú perličku, zmiernite oheň a varte asi 30 min. Stonky zeleru umyte, nakrájajte na kúsky a zviažte do viazaničky. Vodnicu očistite a nakrájajte. Vňať z mladých cibuliek odrežte a očistite ich. Všetku zeleninu pridajte k perličke. Spolu varte ešte 20 min. Reďkovky očistite tak, že im nechajte krátku stopku. Vložte ich do vývaru a ešte 10 min. varte. Do menšieho hrnca dajte víno, nadrobno nakrájanú šalotku a varte, až kým sa tekutina nevyparí.
V miske zmiešajte ocot so soľou, čiernym korením a pomaly prilejte oba oleje. Pridajte šalotku, bylinky a očistené a posekané oriešky. Uvarenú perličku a zeleninu položte na vopred rozohriatú misu a podávajte posypanú čerstvo nastrúhanou čiernou reďkovkou a octovou omáčkou v osobitnej miske.

Dobrá rada

Papierové utierky

Zeleninu do chladničky uložiť na papierové utierky Do vrecka s chlebom pridať papierovú utierku pred zamrazením.

Stavebník

Správna inštalácia digestora

Snažte sa maximálne prispôsobiť výkon digestora činnosti, ktorú práve v kuchyni vykonávate. Odporúča sa zapínať odsávač na nižšiu rýchlosť na začiatku varenia a zvýšiť ju, až sa výpary zintenzívnia.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Nitra, Cabaj - Čápor, Čakajovce, Ivanka pri Nitre, Koliňany, Lehota, Lužianky, Malý Lapáš, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Štitáre, Veľké Zálužie, Veľký Lapáš, Zbehy
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang